in ,

BayıldımBayıldım

Kamplı Festivale Gidecek Olanlar İçin Bilgiler

Kamplı Festivale Gidecek Olanlar İçin Bilgiler
Kamplı Festivale Gidecek Olanlar İçin Bilgiler

Evet, cemre düşüp festival mevsimi de açıldığına göre sizler için faydalı olabileceğine inandığımız bir derleme yapalım dedik. Peki bu derlemede neler var? Festivale giderken yanınıza götürmemeniz gerekenler, mutlaka yanınıza almanız gerekenler, alanda yapmanız gerekenler ve daha birçok şey haberimizde… Kamplı festivale gidecek olanlar için gerekli olan tüm bilgiler burada! Hadi yavaştan başlayalım.

Kamplı Festivale Gidecek Olanlar İçin Bilgiler

Ülkemizde müzik festivalleri ilkbahar aylarında başlayıp, sonbaharın ortalarına kadar devam ediyor. Bu festivallerin kimi tek günlük olurken kimileri de birkaç gün boyunca sürebiliyor. Bizler de bu haberimizde siz sevgili Seyyahlar için kamplı bir festivalde neler yapıp yapmamanız gerektiğine dair bilgiler paylaşmak istedik.

Sizlerin de bu habere eklemek istediğiniz bilgiler varsa hemen haberin altında bulunan yorum kısmına yazmanızı rica edeceğiz… İşte kamplı bir festivale giderken bilmeniz gereken temel unsurlar.

Hangi festivale gidiyorsun?

Öncelikle onlarca festival arasından kendinize en uygun olduğunu düşündüğünüz bir festival seçmeniz gerektiğini hatırlatalım. Son yıllarda Türkiye’de birbirinden değişik tarzlarda festivaller düzenlenmeye başlandı ve düzenlenmeye de devam ediyor. Bu noktada sizlere düşen gideceğiniz festivaldeki kamp alanı ile ilgili olabildiğince bilgi toplamak. Çünkü sınırsız sayıda bilet satılan bazı festivallerde bulunan kamp alanlarının yetersiz olması büyük problemlere sebebiyet verebiliyor. Belkide geçmiş yıllarda bu festivalleri deneyimleyenlerin yorumlarına göz atmak en iyisi…

Festivalde çadırın nasıl olmalı?

Gidecek olduğunuz festivale karar verdiyseniz sıra geldi çadır seçimine… Bu noktada çadır seçimin de en önemli unsurlardan biri. Çadır konusunda çok ucuza kaçmamanızı ve sadece festivalde kullanacaksanız aşırı pahalı olmamasına da dikkat etmeniz gerek. Çadır alışverişi için 2 önemli şeyi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Birincisi çadırda kaç kişi kalacağınız, ikincisi de hangi mevsimde kullanacağınız. Bunun için daha çadır alanların yorumlarını araştırabilir ya da bir mağazadan alacaksanız satış temsilcisinden yardım alabilirsiniz.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Çadır Hakkında Her Şey

Festivale giderken bunları yanınızda almayın!

Festival alanlarında sıkı bir güvenlik önlemi olur. Bu sebeple yanınıza götüreceğiniz bazı şeyler alana alınmaz. Örnek verecek olursak bu bir deodorant ya da sivrisinek ilacı olabilir. Alana alınmayacak olan şeylerden biri de ağrı kesici gibi kutulu ilaçlar ve hazır gıdalar. Hazır gıda konusunda bazı festivaller esneklik gösterebiliyor fakat genelinde güvenliğe takılıyor. Bunun dışında tahmin edebileceğiniz üzere kesici aletler ve patlayıcı maddeler de festival alanlarına kesinlikle alınmıyor.

Alana alınmayan ve yasak olan bir diğer nokta da kayıt cihazları… Festivallerde profesyonel kayıt yapmak kesinlikle yasak. Bu sebeple kameralarınızı götürmenizi tavsiye etmeyiz. Onları güvenliğe bırakmak istemeyeceksinizdir…

Festivale giderken mutlaka yanınızda olması gerekenler

Bu madde de festivale giderken mutlaka okumanız gereken ve bilmeniz gereken bir madde… Festival alanlarında genelde şarj noktaları olur. Fakat bu cihazlar için bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu konuda tasarruf saplamak istiyorsanız yanınıza powerbank almanızı öneririz. Yanınıza almanız gereken bir diğer önemli yardımcınız el feneri olacaktır. Alanda onlarca hatta yüzlerce çadır olacak ve gece çadırınızı bulmak için el feneri yardımınıza koşacak. Alanda bulunan duşları kullanacaksanız küçük bir havlu ve terlik mutlaka yanınıza almalısınız. Yaz festivaline gidecekseniz güneş kremi de mutlaka yanınızda olmalı.

Birbirinden ilginç kıyafetler!

Gittiğiniz festivalde ilgi odağı olmak hatta göz bebeği olmak istemez misiniz? Bunun için yapmanız gereken çok da zor değil aslında. Birkaç çılgın aksesuar ve iddialı kostüm ile festivalin alandaki starı sen olabilirsin! Bunun için Festival Kombinleri ve Önerileri yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz!

Alanda yardımlaşmanın önemi

Festival kültürünün belki de en önemli maddelerinden biri de yardımlaşmak… Gittiğiniz festivalde özellikle de bu kültürle yeni tanışmış olan müzikseverlerin çadırlarını kurmada ya da ihtiyaç duydukları farklı noktalarda onlara yardımcı olabilirsiniz. İlk defa festivale gelen kişilerle içecekleriniz ve yiyeceklerinizi de paylaşmayı unutmayın!

Erkenci olmak avantaj

Festival alanında her konuda erkenci olmanız sizin avantajınıza olacaktır. Örnek vermek gerekirse; popüler bir müzisyen saat 22.00’de sahneye çıkacaksa en az 1 saat önceden sahne karşısında yerinizi alın. Bu erkenci olma durumu duş, şarj, giriş ve çıkışlar, yiyecek içecek sırası gibi durumlarda da geçerli.

Eşyalarınıza mukayyet olun!

Bu denli kalabalık alanlarda gözlük, cep telefonu gibi eşyalarınıza daha bir ehemniyet vermeniz gerekir. Onca kalabalığın içerisinde telefonunuzu ya da gözlüğünüzü düşürdüğünüzde paramparça olabileceğini aklınızın bir köşesinde bulundurun. Bunun haricinde alanda değerli eşyalarınızı yanınızdan ayırmamaya dikkat edin. Festival ortamında güvenlik ekipleri mutlaka yer alacaktır fakat önlem almakta fayda var. Zaten aşırı önemli ve değerli eşyalarınızı alana götürmezsiniz herhalde…

Çöpleri çöp konteynerlerine!

Festival alanlarda doğa anaya da saygı duymayı ihmal etmeyin. Hatta bu sizlerin eğlenmekten sonra birincil göreviniz olmalı. Çöpleri alanda bırakmayın ve çöp kovaları ile konteyneyleri kullanın.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Yaz Kampına Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2019 İzmir Rap Festivali Biletleri Satışta!

2019 İzmir Rap Festivali Biletleri Satışta!

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?