KampSeyahat

Kamp Malzemeler Listesi

Doğa ile bütünleşmek, günübirlik ya da konaklamalı planlar yaparak rahatlamak en sevdiğimiz şeylerden. Fakat şehir merkezinden uzakta olacağımız için, kamptayken ihtiyacımız olacak malzemelerin yanımızda olduğundan emin olmak gerekiyor. Peki neler bunlar? Hazırlığınızı yaparken Kamp Malzemeleri Listesi yazımıza göz atmayı unutmayın ;)

Kamp Malzemeleri Listesine geçmeden evvel hatırlamamız gereken en önemli şey; doğa ananın bize sunduğu nimetlere zarar vermemek, bulduğumuz gibi bırakmak, korumak. Unutmayalım ki, bir sonraki sefere yine biz geleceğiz buraya.

Kamp İçin Gerekli Malzemeler

Kamp Malzemeleri Listesi Neye Göre Yapılmalı?

Kamp malzemeleri listesi için gideceğiniz yer, kalacağınız süre ve gideceğiniz mevsim önemli, listenizi ona göre hazırlamalısınız. Rahatınız için, her an lazım olabilir diye çok malzeme almak evet kabul edilebilir. Lakin sadece 2 günlüğüne gideceğiniz kamp için ihtiyacınızdan fazla malzeme taşımak size sadece gereksiz yük bindirecektir.

Kamp Malzemeleri Listesi Dahilinde Neler Olmalı?

Aşağıdaki listede bulunan malzemeler özellikle çadır kampı yapacağınız zaman muhakkak yanınızda olmalı.

Harita, Pusula, Düdük

Doğada her yerde telefonunuz çekmeyebilir, navigasyonunuz çalışmayabilir. İster kamp alanınızı bulmak için, ister yürüyüşe çıktığınızda yönünüzü tayin edebilmeniz için olsun, yanınızda muhakkak bölgenin haritası ve pusula bulunmalı. Telefon çekmeyeceği durumlarda bulunduğunuz yeri bildirmek amacıyla düdük muhakkak taşıyın.

Çakı / Kamp Bıçağı, Küçük Boy Kürek

Çadırınızı kurmak için, yemek pişirmek için, yürüyüşünüz sırasında ihtiyaç duymanız halinde kullanmanız için bıçak, çakı, küreğiniz malzemeleriniz arasında bulunmalı.

Çadır

Soğuk hava, direkt ışık, börtü böcekten korunmak için ilk ihtiyaç. Kaç kişi olacağınıza göre, çadırınızın boyutuna karar verebilirsiniz.

Kamp İçin Gerekli Malzemeler

Uyku Seti

Uyku tulumu

Kış aylarında yapacağınız kamp için muhakkak yanınızda olmalı. Yaz kampı atacaksanız pike işinizi görür.

Mat

Yattığınız yeri yumuşatmak, yerden gelecek soğuğu kesmek, beden rahatınız ve sağlığınız için istediğiniz kalınlıkta matın yanınızda olması faydalı olacaktır.

Battaniye

Uyku tulumu yerine / üzerine ek olarak kullanabilirsiniz.

Kamp Çantası

Malzemelerinizi elinizdeki çantalarda / poşetlerde taşımak yerine sırt çantanızda taşımak daha pratik olacaktır. Kullanacağınız malzemeleri alacak ve taşıyabileceğiniz hacimdeki çantayı, kendi fiziksel kondisyonunuza göre karar vererek almalısınız.

Kamp Malzemeleri Listesi

İlkyardım Seti

Ayak burkulması, böcek sokması, zehirlenme, dal batması gibi doğada karşılaşılacak her türlü durumda ihtiyacınız olacak ilkyardım malzemelerinin çantanızda olması gerekli.

Güneş Gözlüğü, Güneş Kremi

Sadece güneşli havalarda değil, her hava koşulunda ihtiyacınız olabilir.

Kampa Uygun Kıyafetler

Su geçirmeyen botlar, su geçişlerinde giyebileceğiniz ayakkabılar, şapka, buff, polar, kazak, mont, pamuklu kıyafetler; t-shirt, patolon, yedek iç çamaşırları, çoraplar, havlu (hafif olması amacıyla mikrofiber kumaştan yapılan havlular çok pratik olacaktır).

Kamp İçin Gerekli Malzemeler

Tuvalet Kağıdı, Pudra, Sabun, Islak Mendil

Kişisel hijyeniniz için bu malzemeler muhakkak yanınızda bulunmalı. Pudrayı ihtiyaç dahilinde ayakkabınız için de kullanabilirsiniz.

Farklı Uzunlukta Sağlam İpler

Her türlü işlem için gerekli olabilir.

Kafa Feneri, Fener, yedek pil

Koli Bandı, Not Defteri, Kalem

Çöp Torbası

Doğaya saygımızı kaybetmememiz, bulmak istediğimiz gibi bırakmak için ardımızda bırakacaklarımızı koymak için gerekli.

Matara, Termos

Vücudunuzu susuz bırakmamanız gerekli özellikle doğada. O nedenle matara ver termosunuzun mümkün olduğu kadar büyük olması faydalı.

Ocak, Çıra, Mangal, Tel Izgara, Kibrit, Magnezyum Çubuğu, Çakmak

Her kamp alanında ateş yakılmasına izin verilmeyebilir, ya da siz istemeyebilirsiniz. Bu durumda yanınızda ocak olmalı. Yemek pişirmek için ateş yakacaksanız özellikle çıra, mangal ve tel ızgara size çok pratiklik sağlayacak.

Mutfak Malzemeleri

Bardak, çatal, kaşık, tabak, kürdan, tencere, tava, çaydanlık, alüminyum folyo, yemek kabı.

Kamp İçin Gerekli Malzemeler

Kamp Alanları, Gezilecek Yerler, Dilek Yarımadası Milli Parkı

İlgili Makaleler

23 Yorum

  1. Emeğinize sağlık. Gerçekten eksik çok oluyor. Her seferinde. Kesinlikle okumadan liste yapmayacağım

  2. Emeğinize sağlık tam da kamp atmayı düşündüğüm sıralar ilk kampım olacağı için çok iyi oldu bu yazınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu