in , ,

Kamp Alanları, Gezilecek Yerler, Abant Gölü

Kamp Alanları, Gezilecek Yerler, Abant Gölü

Her ne kadar havalar tam olarak bize çok iyi davranmıyor olsa da şu sıralar, biz yine de yaklaşan tatil için planlarımızı şimdiden yapmaya başladık, bakıyoruz da herkesi ay tatilde nereye gitsem düşünceleri sarmaya başladı. Kimisi için tatil, herşeyin elinin altında olması, deniz-kum-güneş 3lüsünden vazgeçmeyerek dinlenmek demek. Kimisi için de binalardan, şehirden kaçmak, çadırını alıp kendini doğaananın kollarına bırakmak demek. Bu yazımız da tam ikinci gruba hitap ediyor. Kamp Alanları, Gezilecek Yerler, Abant Gölü yazımızın detayı aşağıda.

Abant Gölü Nerededir?

Abant Gölü Tabiat Parkı, kolay ve rahat ulaşılabilen doğal güzelliklerimizden biri. Bolu’ya 33 km mesafedeki göle gitmek için Ankara – İstanbul karayolunun Ömerli sapağını kullanabilirsiniz. Abant Ankara’ya 225 km, İstanbul’a 258 km uzaklıkta bulunuyor.

Kamp Alanları, Gezilecek Yerler, Abant Gölü

Ömerli ayrımından sonra butik oteller, konaklama işletmeleri, yol üzerinde yerel ürünler satılan tezgahları görerek Tabiat parkına ulaşabiliyorsunuz. Her tabiat bakımının ihtiyaçlarını karşılamak, düzenini sağlamak için alınması gereken ödemeyi de tabiat parkının girişinde yapıyorsunuz. Ödemenizi yaptıktan sonra gölün hemen başında yol ayrımına geliyorsunuz. Sizin sola doğru giden yolu takip etmeniz gerekiyor.

Bu yoldan devam edince, doğu tarafında geniş bir çayırlık alan göreceksiniz. Burası çadır kurmak isteyenler için gayet uygun bir alan, özellikle zeminin çim ile kaplı olması bakımından. Bu alan 300 civarında çadır kurulabilecek kadar geniş. Kamp için gerekli olacak olan su, banyo, çeşme, tuvalet, bank olanaklarını bulabilirsiniz. İstediğiniz takdirde civarda bulunan otellerden yemek ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz. Ama siz yine de tüm ihtiyaçlarınızı, gıda malzemelerinizi kendiniz getirmenizi tavsiye ederiz.

Ufak bi hatırlatma olsun, gölün bazı bölgelerinde telefonunuz çekmeyecek, bu durumu göz önünde bulundurun. Ayrıca Eğer kışın Abant Gölü’ne gitme planınız varsa, aracınız için zincir ve muhakkak çekme halatınız olsun.

Kamp Alanları, Gezilecek Yerler, Abant Gölü

Gelelim Abant Gölü’nün Özelliklerine:

Abant Gölü, tektonik bir göldür. Ne demek “tektonik göl”? Yerkabuğunda oluşan küçük çaplı çöküntülerin su ile dolması ile oluşan göllerdir. Abant Gölü, fay hattı üzerinde yer almaktadır. Dağlardan eriyip gelen kar suları ve bazı küçük dereler ile beslenir, Taşan Deresi, Dirgene Çayı gibi. Abant Gölü 1.328 metre yükseklikte bulunmaktadır. Gölün genişliği, 1.25 km.2’dir.

Abant Gölü, bulunduğu coğrafyanın kış aylarında sıcaklığının düşük olması sebebiyle, kıyı kesiminden başlar ve göl ortasına kadar donar. Kıyı kesiminde buz üzerinde yürünebiliyor olsa da biz güvenliğiniz açısından pek tavsiye etmiyoruz. Üzerinizde o kalın paltolarla yüzmeye çalışmak epey yoracaktır sizi 😉

Gölün etrafından yürüyüş yapmak isterseniz bu harika fikir deriz, zira sarıçam, karaçam, söğüt, ardıç, gürgen ağaçları arasında yürüdükçe yorgunluk hissetmek bir yana, içiniz açılacak. Hatta, 6.5 km çevresi olan gölün etrafında yürüyüş yaptıktan sonra biraz dinlenip bir tur daha atmak isteyeceksiniz!…

Kamp Alanları, Gezilecek Yerler, Abant Gölü

Abant Gölü, 1988’de Tabiat Parkı statüsüne alınmıştır. Abant Gölü Tabiat Parkı Ziyaretçi Merkezi’nde, göl ve çevresinde bulunan ormanlık alandaki flora, fauna ve göl hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Göl çevresinde yürüyüşünüze başlamadan muhakkak uğrayın.

Son olarak da Gölün hemen yanı başında kurulan, bölge halkının kendi hasadı olan organik ürünler pazarcığına uğramayı, tarhana, peynir, ekmek, kekik almayı unutmayın.

Kampınız keyifli olsun 🙂

Yaşanabilecek En Güzel Şehirler – Dünyanın En Pahalı 8 Şehri

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

degiiim nedir

Değişim Nedir?

Yedigöller Milli Parkı

Kamp Alanları, Gezilecek Yerler, Yedi Göller Milli Parkı