Gündem

Kahverengi Kokarca Böceği Karadeniz’de Görüldü

Kahverengi kokarca böceği Karadeniz’de görüldü. Dünyanın en tehlikeli ağaç böceklerinden birisi olan kahverengi kokarca böceği fındığa bulaştı. Gürcistan üzerinden Türkiye’ye girerek Karadeniz fındıklarına ulaştı. Fındık üreticileri endişeli.

Kahverengi Kokarca Böceği Karadeniz’de Görüldü

2000’li yıllarda Avrupa’da görülen bu ilginç böcek, şimdi de Karadenizli fındık üreticilerinin baş belası olacak gibi. En son 2016’da bize komşu olan Gürcistan’da görülmüştü. Şimdi Artvin’in Kemalpaşa ve Hopa ilçesinde görülen bu zararlı böcek ne yazık ki Dünyanın %70 fındık ihtiyacını karşılayan Karadenize bulaştı.

ARTVİN’DE FINDIK DALLARINA ZARAR VERMEYE BAŞLADI

Dünyayı dolaşan böcek ilk olarak 1980’de Uzak Doğu’da, 1990’lı yıllarda ABD’de görüldü. Daha sonra 2000’li yıllarda Avrupa’da görülmüştü ve en son 2016 yılında Karadeniz’e komşu ülkelerde rastlanıldı. Bir süredir ülkemizde görülmesinden korkuluyordu ve olan oldu. Dünyanın en büyük fındık üreticilerinden olduğumuz için yetiştiriciliğinde çok özen gösterilen fındık için 7 farklı ağaç hastalığı ile mücadele eden yetiştiriciler için daha kötü günler olacak gibi.

Sadece Fındığa Zarar Vermiyor

Bu böcek aslında sadece fındığa zarar vermiyor. Diğer bitki ve meyve çeşitleri için de tehlike içeriyor. Yüksek mesafe uçan böcekler kategorisinde olduğu için yayılması oldukça kolay olan bu böcek bu gidişle tüm ülkeye yayılabilir. Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü ile Samsun Tarımsal Araştırma Enstitüsü bu yüksek riskli böceğe karşı gerekli önlemlerin alınması için projeler geliştirerek uygulamaya başladı.

 

Bir Erkekte Olması Gereken En Önemli Özellik Sizce Ne?

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu