Sağlık

Kahvenin Zararları ve Yararları

Artık günümüzde sürekli olarak tükettiğimiz kahvenin, bir çok faydalarıyla birlikte bir çok zararları da var. Genellikle zinde kalmak ve enerjimizi yükseltmek için tükettiğimiz kahvenin zararları ve yararları nelermiş okuyalım.

Kahvenin Zararları ve Yararları

KAHVENİN ZARARLARI

Yüksek tansiyon:

Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucu, kahvenin tansiyona olan etkisiyle ilgili görüşler yeni bir şekil kazandı. Gün içinde sürekli olarak dört beş fincan kahve içenler üzerinde yapılan araştırmalarda tansiyonlarının hızla yükseldiği gözlemlendi. Yapılan bu testler sonucu görülüyor ki çok fazla kahve tüketiminin tansiyonu hızla yükselttiği gözlemlendi.

Kalp:

Gün içinde aşırı halde kahve tüketimi kalbin ritmini olumsuz yönde etkiliyor. Kahvenin içinde bulunan kafein fazla tüketildiği zaman, kalpte ritim bozukluklarına sebep olabiliyor. Bu nedenden dolayı doktorlar,kalp hastalarının sınırlı olarak kahve içmelerini öneriyor.

İstanbul’da En İyi Türk Kahvesi Nerede İçilir?

Mide:

Çok fazla kahve tüketimi, ülseri tetikliyor ve midenin asit salgılamasını uyarıyor. Bu nedenle uzmanlar mide hastalarının günde en fazla 2 fincan kahve içmeleri uyarısında bulunuyor. Daha fazla kahve içmeniz midenizi daha kötü bir hak almasına neden olur.

Şeker hastalığı:

Uzmanların yaptığı araştırmada görünen o ki yemek esnasında tüketilen kahvenin yükselen kan şekeriyle birlikte şeker hastalığını kötü yönde etkilediği ortaya çıktı. Uzmanlar aşırı kahve tüketiminden şeker hastalarının uzak durmasını ve sınırlı olarak tüketmelerini tavsiye ediyor.

Su kaybı:

Uzmanların büyük bir kısmı kahvenin vücutta sıvı kaybına sebep olduğunu söylerken, diğer bir kısım uzmanlar ise bu su kaybının çok önemsiz derecede az olduğunu iddia ediyorlar. Fakat yine de ağır basan ve dikkate alınan görüş, diğer kafein içeren içecekler gibi kahvenin de vücutta su kaybı oluşturduğu yönünde.

Doğurganlık:

Her gün içilen üç fincan ya da daha fazla kahve, kadının doğurganlık oranını olumsuz etkiliyor. Çünkü her gün aşırı miktarda kahve içmek yumurtlamayı kötü bir şekilde etkiliyor ve azaltıyor.

Hamilelik:

Hamile kadınlarda kafeinin anne karnındaki bebeğe çok zararlı olduğu biliniyor. Uzmanlar bu sebepten dolayı hamile kadınların günlük kafein tüketme oranının 300 mg ile sınırlandırılmasını belirtiyor.

Türk Kahvesi Nasıl Pişirilir?

KAHVENİN YARARLARI

Kahvenin zararları kadar yararlarının olması oldukça kafaları karıştırıyor. Örnek vermek gerekirsek, yeşil çay ve siyah çay gibi kahve de antioksidanlar barındırıyor. Kahvede de antioksidan bulunması kansere yol açan hücrelerin çoğalmasına engel oluyor.

Cilt:

Amerika’da yapılan bir araştırma sonucu, kahvenin ve egzersizin güneş ışınlarının sebep olduğu cilt kanserinden koruduğu ortaya çıktı. New Jersey’deki Rutgers Üniversitesi’nde uzmanların yaptığı araştırmalar sonucu, yapılan fiziksel aktivitelerle birlikte ölçülü bir şekilde kahve tüketmek, güneşin ultraviyole B (UVB) ışınlarının sebep olduğu kanserojen tesirlerini ortadan kaldırabiliyor.

Safra taşları:

Erkek vücuduna göre kadın vücudunun, iki kat daha fazla safra taşı ürettiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan bir gerçektir. Her gün üç, dört bardak kahve içen kadınların, hiç kahve tüketmeyen kadınlara göre yüzde 25 daha az safra taşından şikayet ettiği kanıtlandı.

Ayrıca kahve, konsantrasyon olmaya da çok yardımcı bir içecek. Yine yapılan araştırmalarda görülmüş ki okul çağındaki öğrenci çocukların az miktarda kahve ve sütü karıştırıp içtiklerinde sabah derslerinde çok fazla daha başarı elde ettikleri görülüyor.

Parkinson:

Yapılan bir araştırma sonucu günde bir ya da iki fincan kahve tüketen erkeklerde yüzde 40 oranlarında parkinson hastalığının riskini azalttığı ortaya çıkmıştır. Bununla beraber menopoza giren östorojen terapisi gören kadınlarda çok fazla kahve içilmesi parkinson hastalığı riskini önemli bir oranla arttırmakta.

Karaciğer:

Her gün düzenli olarak kahve içmek özellikle siroz sebebiyle oluşan karaciğer kanseri riskini azaltmada oldukça fazla yardımcı olduğu görülüyor. Günlük düzenli olarak kahve tüketenlerin siroz gibi karaciğer hastalıklarından çok daha az şikayet ettiği görülüyor.

Erkek spermine etkisi:

Brezilya’da bulunan Sao Paulo Üniversitesinin uzmanları tarafından yapılan araştırmalar sonucu görülüyor ki her gün düzenli olarak kahve içen erkeklerin hiç içmeyenlere göre,çok daha güçlü spermleri olduğunu ispatladı. Kafeinin erkek sperminde uyarıcı etkisi olduğunu söyleyen uzmanlar, yine kafeinin aynı şekilde merkezi sinir sisteminde de aynı etkiyi gösterdiğini savunuyorlar.

Cilt kanserine karşı egzersiz ve kahve:

Amerika’da uzmanların yaptığı araştırmalar sonucu anlaşılan bir gerçek de güneş ışınlarının sebep olduğu cilt kanserini egzersiz ve kahvenin, koruduğu ortaya çıktı. Bir üniversitenin yapmış olduğu araştırmada, fiziksel egzersiz hareketleriyle birlikte ölçülü kahve içimi, güneşin zararlı ışınlarının neden olduğu kanserojen etkilerini ortadan kaldırdığı tespit edildi.

Verdiğimiz bu bilgilerin yanında her tükettiğimiz şey gibi kahve tüketiminin oranına da çok önem gösterip, dikkat etmelisiniz. Vücut için fazlaca aldığımız her şey yararlı bile olsa zarardır. Severek tükettiğimiz ve bağımlısı olduğumuz kahve asla suyun yerini alabilecek bir içecek değildir. Gün içinde tükettiğimiz kahve, su tüketiminizi ne azaltmalı ne de engellememelidir. Her gün aldığınız sıvı miktarını çok iyi düzene sokun ve mutlaka her gün en az 2 litre su içmeye dikkat edin.

Türk Kahvesiyle Cilt Bakımı

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Zaten doktorlar bile günde iki kez içilmesini tavsiye ediyor :) kahveyi çok seviyoruz ama azaltmak me mümkün :) haber için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu