in

Kâğıt Havlu El Kurutucularından Daha Etkili mi Acaba?

Kağıt havlu

Son zamanlardaki Covid-19 salgını, el yıkamaya ve genel hijyene daha çok dikkat etmemizi sağladı. Yapılan yeni bir araştırma kâğıt havlu ve türevlerinin, virüse karşı el kurutuculardan çok daha etkili olduğunu kanıtladı. Öte yandan hızlı el kurutucularının çevreye de birçok zararı olduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca hangi el kurutma yönteminin daha sağlıklı olduğu tartışması, 1920’lerde el kurutucularının icadından sonra ortaya çıktı.

Sağlığınız İçin Kâğıt Havlu Kullanın

Covid-19 salgını ile birlikte söz konusu tartışma daha ateşli bir hal almaya başladı. Mark Wilcox’a göre problem, kişilerin ellerini düzgün yıkamaması ile başlıyor. Daha sonrasında el kurutucular kullanıldığında kişilerin ellerinde kalan mikroplar her tarafa yayılıyor. Hem kağıt havluların hem de el kurutucuların önemli ölçüde mikropları yok ettiği bilinse de el kurutucular, önemli bir çevre kirliliğine de neden oluyor. El kurutucuları kullanıldıktan sonra eldeki kalan mikroplar, büyük oranda kıyafetlere geçiyor. Yapılan araştırmalar, el kurutucular kullanıldıktan sonra tuvaletteki yüzeylere yayılan mikropların kıyafetlere yayılan mikroplardan 2 kat fazla olduğunu ortaya koyuyor.

Kâğıt Havlu mu? El Kurutucuları mı?

Birleşik Krallık, Fransa ve İtalya’dan gelen araştırmacılar tarafından yapılan çalışmada kağıt havluların mı yoksa el kurutucularının mı mikropları önlemede daha iyi olduğu konusunda önemli noktalara değiniliyor. Araştırmacılar, 4 hafta boyunca hastanelerde hastalığına neden olan bakterilerin takibini yaptı. Araştırmaya konu olan tüm tuvaletlerde hem kağıt havlular hem de el kurutuculardan biri bulunuyordu fakat tuvaletlerde bu el kurutma yollarından sadece biri vardı. Araştırmaya göre el kurutucularının bulunduğu tuvaletlerde kağıt havluların bulunduğu tuvaletlere göre daha çok mikrop bulunuyordu.

Ellerimizi Nasıl Yıkamalıyız?

Yazının başında da ifade ettiğimiz gibi temizlik konusunda el yıkamanın önemi büyüktür. Bu başlık altında ellerimizi nasıl yıkamamız gerektiğine değineceğiz.

  • Ellerimizi öncellikle akan suyun altında ıslatmayız. Hemen ardından da musluğu kapatıp bir parça sabunu elimize dökmeliyiz.
  • Ellerimizin ön yüzünü ve arka yüzünü bir güzel yıkamalıyız ve parmak aralarını da yıkamayı ihmal etmemeliyiz. 20 saniye boyunca yıkama işlemini gerçekleştirmeliyiz.
  • Daha sonra yine akan su altında elimizi durulamalı ve daha sonra temiz bir havlu ile kurulamalıyız.

Duş Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kısa boylu kadınlar

Kısa Boylu Kadınlar İçin Giyim Önerileri

Türkiye'de yürütülen corona virüs tedavisi

Türkiye’de Yürütülen Corona Virüs Tedavisi