Hayata Dair

Kafes Dövüşü

Bugün Zeynep Karagöz bizlerle kafes dövüşü ile ilgili bilgilerini paylaştı. Kendisine verdiği bilgiler için teşekkür ediyoruz.

KAFES DÖVÜŞÜ

Sizinle çok severek izlediğim, bir nevi deşarj olduğum kafes dövüşüne dair yazımı paylaşmak isterim.. Birçok kişi bu branşı spor olarak görmeyebilir, ya da şiddetten spor mu olur diyebilir. Ama bana göre iki kişinin keyif alıp, isteyerek yaptığı hiçbir şeyde sakınca yok. Bu sporda kural yok ve kendi adıma söylemem gerekirse; kurallar ve tabular sevmediğimden bu spor dalı bende özgürlük duygusunu çağrıştırıyor.

Kuralsız Dövüş

Tarihi M.Ö 648 yılları Antik Yunan’da yapılan Olimpiyatlara dayanır. Günümüzde 18 yaş ve üzeri sporcuların kabul edilmesi uygun görülmüştür fakat 18 sonrası da geç değildir. 23 yaşında bu branşı tercih edip alanın en iyisi olma yolunda ilerleyen sporcular da mevcuttur.

Kafes Dövüşü Nedir?

Dövüş sporlarıyla ilgilenlerin; ‘’en iyisinin’’ kendi branşları olduğunu iddia etmesi üzerine ortaya çıkmış bir dövüş türüdür. Bu dövüşte kural yoktur. Herkes kendi branşına uygun olan bütün teknikleri yapmakta özgürdür. Bu  da ‘karma dövüş sanatları’ olarak bilinen ‘’Mixed Martial  Arts (MMA)’’ı ortaya çıkarmış ve hızla popülerleşen ve milyonlarca insanın da heyecanla takip ettiği bir spor dalı haline gelmiştir.

Kafes Dövüşçüleri Malzemeleri?

Ringe çıkan sporcular üst kısımları çıplak, altlarında ise MMA şortu, eşofman, tayt vs olacak şekilde ringe çıkarlar. Ağızlarında ve ellerinde korumalıklar vardır. Çünkü çok kanlı geçen müsabakalara tanıklık eder MMA. Ağır yaralanmalar ve ölümlerin de meydana geldiği görülmüştür.

Kafes Dövüşü Nasıl Uygulanır?

İki ayrı ya da aynı branşı yapan sporcuların tellerle çevrilmiş ve kafesi anımsatan ringde karşı karşıya gelmeleri ile uygulanır. Kimi zaman kick-boksçular, boksörlerle; aikidocular, tekvandocularla; karateciler, güreşçilerle karşı karşıya gelir. Çok ağır bir antrenman sürecine sahip olan MMA; Mücadele savunma, mücadele atak, eklem kilitleri, fırlatmalar, diz ve dirsek vuruşları gibi teknikleri barındırır. Hakemin düdük sesiyle başlayan maç, nakavt ya da pes etme durumu oluncaya kadar devam eder. Eğer taraflardan biri pes etmiyor ya da nakavt durumu gerçekleşmiyorsa o zaman da puanlamalara bakılıp galip olan isme karar verilir.

***Yazımın ilerleyen  günlerdeki devamında bu alana gönül vermiş sporcuları sizlerle paylaşacağım.. Ülkemizi yurt dışında başarı ile temsil eden Murat  Kazgan, Kadir Dalkıran gibi bir çok dövüşçünün olmasının yanı sıra en önemli nokta bu alana gönül veren bayan sporcularımızın da oldukça fazla olması.

ZEYNEP KARAGÖZ 

Antik Stadyum Kazısında Ortaya Çıkan “Kombine Uygulaması”

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Ülkemizi yurt dışında başarı ile temsil eden Murat Kazgan, Kadir Dalkıran gibi bir çok dövüşçünün olmasının yanı sıra en önemli nokta bu alana gönül veren bayan sporcularımızın da oldukça fazla olması.

  2. hiiiç benlik değil.. evet iyi bir deşarj yöntemi olabilir taraflar için belki ama.. Ben diğer taraf olmak istemezdim :)

  3. Çok seviyorum ama izlerken de ay ay ayyy diye yerimde duramıyorum :)) Güzel yazı olmuş kaleminize sağlık…

  4. Heyecan verici bir spor dalı fakat bir o kadar da tehlikeli.Ne gerek var böyle şeylere :(

  5. Dövüşün spor olmasına anlam veremiyorum. Sevenleri illa ki vardır ama bana hitap etmiyor

  6. 90 95 kilo beni kimse yenemez yurt dışında yurt içinde campion ben olurum kafes dövüşüne katılmak istiyorum teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu