Gündem

Kafein Tüketimi Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

Kafein tüketimi hakkında bilinmesi gereken herşey bu haberimizde. Hepimizin nerdeyse bağımlısı olduğu her gün okula yada işe giderken, yoğun geçen bir günde mola vermek yada rahatlamak veyahut işlerimizi yetiştirmek için uykusuz kalmamız gereken anlarda yardımcımız olan yada bilinç altında öyle koşullandığımı kahve tüketimi sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bir unsur niteliğinde olsa da sağlıklı kafein tüketimini sağlamak mümkün.

Sağlıklı Kafein Tüketimi

Günümüzde çok tükettiğimiz kola, çay, çikolata, kahve, enerji içecekleri gibi besinlerin içinde bulunan kafein nedir?  Kafein  minimum 63 farklı tür meyvenin yaprağında, meyvesinde ve yaprağında doğal halde bulunan bir birleşendir. Bu birleşen aynı zamanda antioksidan özelliğine de  sahiptir.

Günlük Hayatta Tüketilen ve Kafein İçeren Besinler

50 g Çikolata 5.5-35.5 mg

1 Çay Bardağı Demli Çay 25 mg

1 Kutu Diyet Kola 38 – 45 mg

1 Kutu Kola 45-50 mg

1 Fincan Türk Kahvesi 57 mg

1 Kutu Ice Tea 70 mg

1 Fincan Nescafe 75 mg

1 Fincan Espresso 100 mg

1 Fincan Filtre Kahve 150-200 mg

330 ml Enerji İçeceği 150-250 mg

Kafein Uyku Kaçırır mı ?

Kafeinin herkes tarafından bilinen bir özelliği de uyku açıcı olmasıdır. Birleşenin bir çok faydasının da bulunduğu antioksidan özelliğine sahip olması kişiden kişiye değişen bazı kişilerin uykusuzluğuna neden olacak belirtilerin ortaya çıkmasına da sebep olabiliyor. Kandaki kafeinin yarılanma ömrü; vücuda alınan miktardaki bir maddenin miktarının yarısına düşürülmesi için geçen zaman ortalama olarak 1,5 ile 9,5 saat arasında sürmektedir.

Kafeinin Etkisi ve Tüketilmesi Gereken Saatler

Kafein tüketiminden yarım saat ya da  bir saat sonra vücuttaki etkilerinin en belirgin zaman olduğu ve kişiden kişiye değişen kafein duyarlılığına da göre etkisini uzun süre kaybetmediği de belirtilmiştir.  Bu sebeple Amerika’da yapılan, Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi araştırmaları sonucunda kafein birleşeninin uzun süreli belirtilerinden dolayı yatmadan en az 6 saat önce kafein içeren besin tüketimi önerilmiştir.

kafein hakkında herşey

Peki Günde Ne Kadar Kafein Tüketilmeli ?

Verilecek oranlar kişilerin kafein duyarlılığına göre değişmekle birlikte, Mayo Clinic tarafından yapılan araştırmalar sonucunda hamile olanların kafein tüketimi kafeinin bebekler üzerindeki etkileri henüz bilinmediği için günlük 200 mg (4-5 bardak çay ya da 2-3 bardak kahve ye denk )  ile sınırlandırılmış olup, sağlıklı yetişkinlerin günde 400 mg ve ergenlik döneminde bulunanların ise 100mg tüketmesi, çocuklar için ise tüketilen kafein miktarının 35-40 mg’ ı geçmemesi tavsiye edilmiştir. Aksi takdirde kafein doz aşımı oluşabilmektedir.

Kafein Bırakılabilir mi ?

Kafeini bırakmak sanıldığı kadar kolay olmayabilmektedir. Kafein tüketiminden 12 ila 24 saat sonra vücutta baş ağrısı, depresyon, halsizlik gibi yoksunluk belirtileri oluşabilir. Fakat bir süre sonunda vücut bu duruma alışarak bu yoksunluk şikayetleri kaybolmaktadır. Yapılan bir çok araştırma sonucunda da  en iyi kafeini bırakma yolu olarak her gün tüketilen miktarı azaltmak yada tüketilen kafeinli besini kafeinsiz olan besinlerle değiştirmek olarak kaydedilmiştir.

Gözde Çiftci

 

Tuğçe Aral Makyajsız Paylaşımı. #nomakeup Çılgınlığına Bir Yenisi Daha Eklendi.

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. ben kahvelerimle mutluyumm bi problemim yok Kafein Bırakılabilir mi ? başlığını es geçtim =D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu