in

Kafein Kaynağı Yiyecek ve İçecekler

kafein kaynağı

Kafein sadece kahvenizde değil, bunun dışında pek çok yiyecek ve içecekte de bulunur. Akşam 5’ten sonra bir fincan kahve içerseniz, gecenin geri kalanında huzursuzluk veya uykusuzluk yaşayabilirsiniz. Kahve, çay ve kola gibi gazlı içecekler bariz kafein kaynağıdır. Ancak bazı yiyecek ve içecekler daha az miktarda kafein barındırır ve bunlar yüksek miktarda kafein almanızı önleyebilir. Peki, kahve dışında kafein kaynağı olan yiyecek-içecekler hangileridir?

Protein Bar

Çoğu bar, bir miktar kahve, yeşil çay ve çikolatadan yapılır. Hem protein desteği sağlayan hem de enerji veren bu bar çeşitleri, az oranda kafein desteği sağlar.

Kombucha

Çay bazlı kombucha içeceği, kahve dışında kafein kaynağı listesinde bulunuyor. Nedeni ise direkt olarak siyah veya yeşil çaydan elde edilmesidir. Bağırsak sağlığını destekleyen ve pek çok insanın popüler içeceği olan kombucha, yaklaşık olarak yeşil çaya eşdeğer bir oranda kafein barındırır.

Çikolatalı Tatlılar

Evet, çikolata kafein içerir. Kafein doğal olarak kakao çekirdeklerinde bulunur. Kakao çekirdekleri çikolata yapmak için sıvı hale dönüştürüldüğü zaman, bu sıvı kakao yağı ve diğer katı kakao maddelerini barındırır. Çikolata veya kakao tozu ile hazırlanan tatlılar da bu nedenle kafein kaynağı olarak sayılır. Örneğin çikolatalı puding de bunlardan biridir.

Enerji İçecekleri

Tüm enerji içeceklerinin isimlerinde enerji kelimesi yoktur ama çoğu kafein içerir. Ortalama bir kutu enerji içeceği 70 miligram kafeine sahiptir. Enerji içeceğinin yapısında bulunan malzemelere göre kafein oranı da değişiklik gösterir.

Dondurma

Her yaştan bireyin popüler yiyeceği olarak bilinen dondurma, kahve dışında kafein kaynağı olarak nitelendirilir. Ancak, dondurmanın kafein barındırması için kahve veya çikolata türevleriyle yapılması gerekir.

Bazı Tahıllı Yiyecekler

Çikolata aromalı bir tahılın kafein içermesi kaçınılmazdır. Sabah tüketilen çikolatalı tahıllı yiyecekler gününüze katkı sağlayabilir, enerjik kalmanıza yardımcı olabilir. Çikolatalı mısır gevrekleri bir miktar kakao içerdiği için her bir porsiyonda ortalama olarak 2 miligram kadar kafein barındırır.

Protein İçecekler

Birçok protein içeceği kafein içermez fakat bazı markaların protein içeceklerinde kafein yer alır. Besin takviyesi olarak bilinen bu içeceklerin 30 gramında 100 miligram kadar kafein vardır.

Kahvenin Zararları ve Yararları

7 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

bilmeceler ve cevapları

Bilmeceler ve Cevapları

hypatia: bilimin kızı

Hypatia: Bilimin Kızı