Hayata Dair

Kadınların Krallığı: Anaerkil Toplumlar

Devlet ve aile ile ilgili işlerde kadınların olduğu, en yaşlı kadının ise en yetkili olduğu sisteme anaerkil sistem denmektedir. Anaerkil toplumlarda, çocuklar annelerinin yanında kalır, annelerinin soyadını alır. Baba figürü güç simgesi olarak görülmez. Bu yazımda anaerkil sistem ile yönetilen topluluklardan bahsedeceğim.

Anaerkil Topluluklar

Dünya genelinde hala varlığını sürdüren bu toplulukların yaşayışlarına bir göz atalım.

Hasi Toplumu

Hindistan’ın Mawlynnong köyünde yaşayan topluluk anaerkil özelliklere sahip, kadının egemen olduğu bir yer. Yaşadıkları köyün el değmemiş bir doğası var ve her şeyde kadının izini görmek ve hissetmek mümkün. Hasililer sıra dışı bir şekilde yaşıyorlar. Kız çocuk dünyaya getiremeyenler dışlanıyor, doğan çocuklar annelerinin soyadını alıyor miras kızlara kalıyor ve gençler evlendiği zaman kız tarafının evine taşınıyor. Köydeki tüm yönetim ve ekonomi kadınların elinde, çocukların bakımları ve haklarının korunması da yine onların görevi. Kadınların başında onları korumakla yükümlü bir baba veya abi figürü yok, o açıdan buradaki tüm kadınlar ve küçük kızlar doğuştan bir özgüvene sahip.

 

Tuaregler

Afrika kıtasında çöllerde yaşayan anaerkil bir topluluktur. Tuareg ‘’ Tanrının terk ettiği’’ anlamına gelmektedir. Bu isimle anılmalarının sebebi, müslüman olmalarına rağmen, islamiyetin getirdiği katı kurallara uymamalarıdır. Çok ilginç bir şekilde o köyde kadınlar değil erkekler peçe takmaktadır. Erkekler bu konuda şöyle fikir beyan etmektedir: ‘’ Kadınlar çok güzel neden peçe takıp kendilerini gizlesinler ki?’’ Soy ağacı kadınlar üzerinden ilerler ve çocuklar annelerinin soyadını alırlar. Kadınlar evlenecekleri adamlardan kendileri için şiir yazmalarını isterler. Boşanmalar sadece kadınların istekleri doğrultusunda gerçekleşir ve erkeklerin develeri hariç hiçbir özel mülkiyetleri yoktur; erkekler develerini alarak çadırı terk ederler. Kadın tarafının akrabaları da boşanmanın ardından eğlence düzenlerler.

 

Hopiler

Kuzeydoğu Arizona bölgesinde yaşayan, sayıları 8000’i bulan genellikle çiftçilikle geçinen nehir kenarında hüküm süren bir topluluktur. Klanlar halinde yaşarlar, bebekler doğdukları zaman annelerinin klanlarına teslim edilir ve kişilerin artık bu bağlardan başka bir kimlik bağı olamaz. Klanlar olarak yaşamalarına rağmen sülale kavramı önemlidir. Her klanı, o sülalede yaşayan en yaşlı kadın yönetir. Erkekler, kadınlara ve onların sülalelerine hizmet ederler ve eğer kadın erkeğin kendisi için yetersiz olduğunu düşünürse eşyalarını kapının önüne koyar ve evliliğini sonlandırır. Hopilerin sıradışı, semitik bir dilleri vardır. Hopilerde zaman anlayışı modern batı zaman anlayışından farklıdır.

 

 

Minangkabau

Endonezya’nın batı Sumatra bölgesinde yaşayan ve tahminen 5 milyondan fazla nüfusa sahip anaerkil bir topluluktur. Efsaneye göre; 12.  Yüzyılda yaşamını yitiren kral Maharajo Dirajo’nun ilk karısı Puti İndo Jalito eşinin ölümüyle çocukların bakımını üstlenip krallığın yönetimini ele geçirerek anaerkil sistemi devreye sokmuştur. Ülkede tamamen kadınların sözü geçiyor. Ekonomik yönetim kadınlarda, aile içinde kadının sözü geçiyor, evlenme kararı alındığı zaman, erkekleri istemeye gidiyorlar ve erkeğin ailesine başlık parası ödüyorlar. Erkekler politika ve din konularında aktif olsalar bile son sözü her zaman kadınlar söylüyor.14. yüzyıldan sonra İslamiyet ile tanışan toplulukta, islami kurallara göre evlenip, erkek kızın ailesinin evine yerleşiyor.

 

Mosuo halkı

Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneyinde yaşayan bu toplulukta anaerkil sistemle yönetiliyor. Mosuo bölgesinde erkeklerin hemen hemen hiçbir görevi bulunmuyor. Oldukça rahatlar, daha az çalışıp bütün gün arkadaşlarıyla vakit geçirebiliyorlar. Erkekler her gece istedikleri başka kadınlarla beraber olabiliyorlar. Parayı da kadınlar yönetiyor, erkeklerin eve bakmak ve sahiplenmek gibi sorumlulukları bulunmuyor. Kadınlar parayı mal mülk sahibi olmak için güç gösterisi olarak kullanmıyor; huzurlu ve mutlu bir aile olabilmek adına güçlerini önemsiyorlar. Mosuo’larda neredeyse şiddet ve kavga hiç yok denecek kadar az. Kavgaya yönelmeden sorunları halletme yolunu seçiyorlar. İkili ilişkilerde ise biraz alışkın olduğumuz durumların dışında şeyler var. Kadınlar istedikleri ve seçtikleri erkeklerle birlikte oluyor, yetişkin kadınlar tek başına evde yaşarken; erkekler aileleriyle ya da erkek arkadaş gruplarıyla kalıyorlar. Çiftler sürekli değişiyor, cinsel hayatları biraz rahat ve değişik. Baba kelimesinin anlamı onlar için pek önemli değil, hatta bebeğin babasının kim olduğu da önemsiz. Bebek, her türlü annenin bakımında ve gözetiminde kalır, annenin soyadını alır. Kız çocuğu dünyaya getirmemek onlar için kötü bir şey olarak görülüyor. Üstelik çocuk sahibi olmak için evlenme şartı da yok, aşk bitince ilişki otomatikman bitiyor.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Harika bir yazı olmuş. Kaleminize sağlık. Bu konuyla ilgili Bilmediğim çok şey varmış, bu yazıyı okuyunca farkettim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu