in

Kadınların Kabusu: Selülit Nedir? Selülit Tedavisi Var Mı?

Selülit nedir?
Selülit nedir?

Özellikle yaz mevsimi geldiğinde biz kadınların kilo ve selülit problemleri daha çok ortaya çıkar. Kilo vermek ve selülitlerimizden kurtulmak için araştırmalara başlar, çareler aramaya başlarız. İlk önce söylemek istediğim, selülit bir kilo problemi değildir. Peki selülit nedir?

Selülit nedir? sorusunun cevabı basit!

Selülit bir doku ve dolaşım bozukluğu sorunudur. Tamam ben kilo vereyim selülitlerimden kurtulayım demek tamamen işe yarayan bir şey değildir. Selülitler için daha fazla çaba göstermek gerekir. Bazı uzmanlara göre selülitten tamamen kurtulmak mümkün değildir. Bazen kalıtımsal sorun olsa da, sıvı tüketiminin azlığı, dengesiz beslenme, hareketsizlik, hormonal değişiklikler, hazır gıda tüketimi, yağlar da selülit oluşumunda çok büyük etkendir. Özellikle bacak, basen ve kalça bölgelerine yerleşen, portakal kabuğu görünümlü selülitlerden kurtulmak için neler yapmalıyız sizlere kısaca özet geçeceğiz.

Genel de selülit için birçok tedavi olsa da kendi hayat kalitemizi yükseltmeden istediğimiz sonuçları almak pek mümkün değil. O yüzdendir ki yapmamız gereken öncelikli şeyleri yerine getirmek sizleri selülit sorunlarından büyük bir ölçüde kurtaracaktır. Gelelim yapmamız gereken bir kaç kolay ama sonuç verecek yöntemlerimize.

Selülit nedir?
Selülit nedir?

1- Kahvaltı

Bunun için yapmamız gereken ilk şey güne kahvaltıyla başlamak. Kahvaltı, günün aslında en önemli öğünü… Güne kahvaltıyla başlayan insanların daha az kilo problemi ve daha az selülit problemi yaşadıkları biliniyor. Vakit bulamıyorum, onla uğraşamam demeyin hafif bir kahvaltı bile metabolizmanız üzerinizde oldukça etkili.

2- Bol sıvı su tüketimi

Yapılan araştırmalara göre selülite sebep olan büyük etkenlerden bir tanesi sıvı tüketiminin az olması kaynaklı. O yüzden hayatınıza su tüketimini bir ihtiyaç olarak görme zamanınız geldi. Hem selülitlerinizi azaltmak hem metabolizmanızı hızlandırmak için su şart.

3- Hazır gıdalardan uzak durun

Günümüzün büyük sorunlarından olan hazır gıda tüketimi maalesef hayat kalitemizi düşüren bir unsur.

4- Aşırı kahve tüketimi

Kahve sevmeyenimiz oldukça az ama maalesef ki selülitlerimizi azaltmak için onun yerine bitkisel çaylar içmenin çok faydasını göreceksiniz. Bunun için kahveyi azaltıp su ve bitkisel çaylara daha çok ağırlık veriyoruz.

5- Dengesiz beslenme

Yaptığımız hataların en başında dengesiz beslenme geliyor. Sabah kahvaltısına özen gösterdiğiniz gibi akşam yemeğine de bir o kadar özen gösterin. Mümkünse akşam yemeklerinde ekmeği kesin, çok geç saatlere kalmadan yemeğinizi yiyin ve daha çok protein ağırlıklı beslenin.

7- Selülit fırçası

Selülit fırçası, bu ürünü genelde uzmanlar da öneriyor. Her gün en az 15 dakika bu fırçayla aşağıdan yukarıya doğru yaptığınız masaj selülitlerin azalıp kaybolmasında çok büyük yardımcı, denemekten zarar gelmez.

8- Olmazsa olmaz; spor!

Yürüyüş ve spor aslında hayatımızdan eksik etmememiz gereken aktivitelerden. Ama ne yazık ki hareketsiz yaşam hem obeziteyi hem selülit gibi sorunları ortaya çıkarıyor. Bu yüzden daha hareketli yaşam hem size hem vücudunuza iyi gelecektir.

9- Ozon terapisi

Ozon terapisi yine bir çok uzman tarafından tavsiye edilen selülitin büyük kısmını ortadan kaldıran bir yöntem. Ozon terapisi vücudumuzun ve cildimizin tazelenmesine yardımcı olan bir uygulama ayrıca sadece selülit için değil diğer organlarımızın fonksiyonlarını canlandırdığını söyleyen uzmanlar çoğunlukta.

Selülit nedir?

Selülit nedir?

Esansiyel yağların selülite etkisi

Evinizde 15 dakika masajla birlikte uygulayacağınız esansiyel yağlarla selülitlerinizden kurtulmaya başlayabilirsiniz. Selülit için en iyi yağlar şöyle;

  • Rezene tohumu yağı-sitrik yağlar: Bu yağlar portakal, misket limonu, mandalina, limon yağından elde edilir. Sitrik yağlar cildinizin altında ki bağ dokusunun dağılımını hızlandırır.
  • Itır yağı: Bu yağ selülit kremlerinin içine konan bir yağdır.
  • Tarçın yağı: Bu yağda Sitrik yağ gibi cildinizin altında ki bağ dokusunun dağılımını hızlandırır. Vücudunuzu daha sıkı hale getirir.Ve ayrıca kirleri arındırır.
  • Hindistan cevizi yağı: Bu yağ hemen hemen tüm güzellik ürünlerinde kullanılan bir yağdır. Cildi nemlendirir. Selülitlerinizi büyük ölçüde azaltır.

Ayrıca son olarak kendinizi, vücudunuzu sevin. Sizden bir tane daha yok hayatınıza katacağınız bir kaç yenilikle çok daha mutlu, kendinize çok daha güvenen insanlar olabilirsiniz. Buna, bu yazımızı uygulayarak başlamak hayatınızın kalitesini arttırmanıza yardımcı olacaktır diye umuyoruz.

Özlem KESKİN

En Çok Yağ Yakan Yiyecekler

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kampa giderken yanınıza almanız gereken 5 şey

Kampa Giderken Yanınıza Almanız Gereken 5 Şey

Dünyanın Yeni Yedi Harikası