Gündem

Kadın ve Erkek İlişkisi

Bir ilişkinin canlı tutulabilmesi için o ilişki içinde çatışmaların olması şarttır. Bu çatışmalarda ise olgun yaklaşmak bireylerin ilişkiyi dinamik tutmasıyla ilgilidir. Genellikle de bir ilişkide fırsatlar sorun yaratmaktadır ya da karşılıklı beklentiler diyebiliriz. Önemli olansa çiftlerin bu fırsatları nasıl değerlendirdiğidir. Kadın ve erkek ilişkilerinde çoğu zaman erkekler sessiz kalıp kaçan taraf olurken kadınlar daha konuşkandır. Oysa ki sağlam temellerin atıldığı ilişki sağlıklı kurulan diyalogla sabittir.

Kadın ve Erkek Sessiz Kalırsa

Bir ilişkide tarafların sessizliği aslında kurulan bağın kopmasına işarettir. Kadın erkek arasındaki sessizlik kimi zaman da tarafların birbirini kırmak istememesinden kaynaklıdır. Tarafların istek ve beklentileri değişkenlik göstereceği için taraflar buna yanaşmayabilir. Çoğu zaman bir arada olmak mutlu bir ilişki yaşandığı anlamı taşımaz. Eğer ortada bir sorun varsa ve bu çözümlenmiyorsa çiftlerin doyum noktasına geldiği ya da artık mücadele etmek istenmediği anlamına gelir. Kişi kendisini mutlu hissetmediği anlarda ilişki kalitesi düştüğü için sessizlik bir çıkış yolu olarak görülmektedir. Fakat çevresel faktörlerin de etkinliğini göz önünde bulundurmak da gerekir. İlişki haricinde bireylerin dış dünya ile olan iletişimi de zarar görmüş olabilir.  Bu durumda da tarafların birbirini kaybetmek istememesi halinde, sabırlı davranıp doğru diyalog için beklemek gerekecektir.

Kadın ve Erkek Paylaşımlar

Sürekli bir arada olup paylaşımların artmaması mümkün değildir. Özellikle zaman paylaşımı ile birlikte her hangi bir paylaşım söz konusu olduğunda daha özenli olunur.  Zaman ayırmak, duygusal paylaşımların  en önemlisidir. Kadın erkek ilişkilerinde tarafların algıları her zaman birbirinden çok farklıdır. Bu yüzden önceliğin aslında çiftlerin birbirlerini doğru anlamak olduğunu söyleyebiliriz. Bunu gözlemlemek ve bu doğrultuda iletişim kurmaksa paylaşımların kalitesini arttırmaktadır. Tabii ki de her paylaşımda fikir birliği beklenmez ve sevginizi paylaşırken de böyledir. Bir taraf daima daha fazla seven kişi olur. En kötüsü yanı da bu olsa gerek. Aslında bunun çatışması içine girmek paylaşımlara zarar verecektir.  Burada aslolan verilen karşılıklı emeğin tarafları ne kadar mutlu ettiğidir.

Kadın ve Erkek Çatışmaları

Kadın ve erkek ilişkide asla aynı düşüncelere sahip olamaz. Bu iki zıt kutubu birbirine bağlamak için aradaki çatışmayı dengede tutmak gerekir. Fikirlerin zıtlığı ile taraflar sınırlarını daha keskin bir hale getirebilir. Zamanla rahatsızlık duyduğunuz bir konu hakkında düşüncelerinizin görmezden gelinmesi de duygularınızı bozacaktır. Mutlu olmak içinse susmanın daha iyi olacağını düşünebilirsiniz ama bu durum ruhsal sağlığınıza zarar verecektir. Düşüncelerinizi uygun bir dille sunmak, çatışma içinde bir çözüm aradığınızı gösterecektir. Çözüm aramak her zaman istenmeyen çatışmalara mani olacaktır. Aksi durumda ise çatışmaların kırıcı, yıkıcı ve geri dönüşü olmayan tarafı ile yüzleşmek kaçınılmazdır.

https://www.shallwe.com.tr/cift-olmak/

İlgili Makaleler

18 Yorum

  1. Saygı, saygı, saygı bu olmadığı sürece evlilik, sevgililik, aile ve arkadaşlık ilişkileri dahil olmak üzere hiçbir bağ kuvvetli olmayacaktır. Yazı için teşekkürler :)

  2. Günümüzde sosyal ilişkilerde bile iletişim kurmak konusunda oldukça zayıflıyoruz. Tarafların birbirini anlayarak dinleyerek duygularına kulak verdikleri takdirde çözülemeyecek sorun olmadığını düşünüyorum. Yazı için teşekkürler.

  3. Ay mümkünse kadın erkek ilişki yasamasın ömür törpüsü herkesAltın Kural DİNLEMEK ve denileni DÜŞÜNMEK.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu