in

Kadıköy’ün Simgesi Avanak Avni Heykeli

Kadıköy'ün Simgesi Avanak Avni Heykeli

Shall We? üyesi, kıymetli dostumuz Nur ELDEMİR‘in kaleme aldığı, ” Kadıköy’ün Simgesi Avanak Avni Heykeli ” başlıklı yazısı sizlerle…

Kadıköy’ün Simgesi Avanak Avni Heykeli

Yaratıcısı, usta karikatürist Oğuz Aral’ın Gırgır Dergisi’ndeyken ofiste çalışan Rıza Külegeç isimli çocuktan esinlenerek kaleme almaya başladığı Avanak Avni, Türk komedi yayınında önemli bir konumdadır.

2017’nin Temmuz ayında Heykeltıraş Yunus Tonkuş Avanak Avni heykelini İstanbul Kadıköy Belediyesi’nin isteği üzerine yapmıştı. Hasanpaşa’da Karikatür Evi karşısında ziyaretçilerini gülümseyerek karşılayan Avanak Avni heykeli, 13 Aralık 2018 tarihinde gece yarısı çalınmıştı.

Kadıköy Belediyesi’nce önemine ilişkin, Oğuz Aral ve Avanak Avni’nin yan yana bulunan ve çalınmasının ardından tepkilere yol açan bu durum önceki günlerde alan kişinin yakalanmasıyla çözüme kavuştu.

Hürriyet Gazetesi’nde çalışan İsmail Saymaz’ın haberi öncüllüğünde şüphelinin; 30 yaşında, evli ve iki çocuk babası olarak kendisini tanıttığı, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde dört kez yatmış olan biri olduğu yazıldı.

Heykel onarılıp yerine konuldu

Çalınmasının ardından, merhum Oğuz Aral’ın heykelinin yalnız kalmasının hüznüyle belediyeye bildiriler ileten çevre halkı bu habere oldukça sevindi. Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Avanak Avni’nin “mahallenin çocuğu olarak görüldüğünü ve aslında bizi yansıtan bir figür olduğu için çokça sevildiğini” belirtti.

80 kilo ağırlığında 143 santimetre uzunluğunda olan bronzdan yapılan heykelin zarar gören yerleri onarıldı. Ardından belediye ekipleri tarafından eski yerine konularak, yeniden ziyaretçilerine gülümsemeye, karikatür evini göstermeye ve onları karşılamaya devam ediyor.

Peki Avanak Avni hangi sebeple çalındı?

Polis ekiplerinin yapmış olduğu detaylı takibin ardından İstanbul Şişli’ de bir evde heykelle birlikte yakalanan Gökmen Turunç ilginç savunmasıyla da gündeme geldi. Mahkemeye sunduğu ifadesinde: “Bana gülümsüyordu, koşarak gidip sarıldım.

Heykel sarsıldı ve içimden bir ses de ‘al bunu eve götür’ dediği için metrobüs ile eve götürdüm. Benim hiç arkadaşım yoktu, onun için aldım” dediği ortaya çıktı. Avukatının da: Olay günü ailesiyle tartıştığı için aldığı psikolojik tedavi yönlü ilaçların ve yaşadığı travmanın etkisiyle böyle bir eylemde bulunduğuna dair savunma yaptığı görüldü.

Cezai yaptırım olarak ne uygulandı?

Heykelin ayaklarından kesilip, kaidesinden ayrılarak çalındığı belirlenen olayda şüpheli Gökmen Turunç, “Kamu kurum ve kuruluşlarındaki eşya hakkında hırsızlık” suçuyla tutuklanarak cezaevine gönderildi. Avukatının itirazda bulunduğu ve yeniden inceleme başlatılacağı bildirildi.

Nur ELDEMİR

Kadıköy Gezilecek Yerler

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24 yaşındaki youtube yıldızı julia-zelg

YouTube Yıldızı Julia Zelg 61 Yaşındaki Kız Arkadaşına…

ruh ikizi kimdir

Ruh ikizi Kimdir?