Sağlık

Kabakulak Nedir?

Kabakulak nedir? Kabakulağa virüsler neden olur. Yüksek derecede bulaşıcı bir çocukluk çağı hastalığıdır. Öncelikle parotis bezleri denen büyük tükürük bezlerinde iltihaba ve şişliğe sebep olur. Parotis bezindeki şişlik, hassasiyet, ağrı ve yutma güçlüğü gibi sorunlara neden olur. Parotis dışında yüzde, iki çift tükürük bezi daha vardır. Bu diğer bezlerin kabakulaktan etkilenme olasılığı düşüktür. Kabakulak olan kişiler, ikinci kez hastalığa yakalanmaz. Vücut virüsle bir kez karşılaşırsa, bu kişi tekrar virüs buluşmasına karşı korunur. 

KABAKULAK NEDİR?

Kulakların yakınında bulunan parotis denen en büyük tükürük bezlerini etkileyen viral enfeksiyona kabakulak denir. Yüzün her iki tarafında yer alan bu bezlerin birinde ya da her ikisinde şişme olabilir. Bu hastalığa kabakulak denmesinin sebebi tükürük bezinin kulağa yakın ve şiş olmasından dolayıdır. Kabakulak sırasında %70 oranında parotis bezi tutulumu yaşanır, değişen sıklıkta diğer bezler ve sinirsel yapılar da etkilenebilir. Bazen kabakulak virüsü testis, yumurtalık, pankreas ya da beyni ve omuriliği çevreleyen zar iltihaplanmasına sebep olabilir. Antiviral etkili bir tedavi seçeneği bulunmamaktadır. Tedavi ile sadece belirtiler hafifletilir ve kontrol altına alınır.

KABAKULAK NEDEN OLUR?

Paramiksovirus ailesinden olan zarflı bir RNA virüsü kabakulak hastalığına sebep olur. Ocak ve mayıs aylarında kabakulak virüsü rahatça yayılabilir. Kabakulak aşısı bulunmadan önce enfeksiyon sıklığı çok yüksekti ancak günümüzde bu oran erken ve etkin aşılama sayesinde azalmıştır.

Kabakulak, kişiden kişiye hızlıca bulaşan bir enfeksiyon çeşididir. Virüs, tükürük, burun salgıları ve kişisel temas yoluyla kolayca yayılır. Etrafta hasta biri varsa ve bu kişiyle direkt temas varsa kabakulak hastalığından şüphelenilebilir. Patojen virüsün vücuda girişinin ardından ilk çoğalma, solunum yolunun iç yüzeyini döşeyen hücrelerde olur. Daha sonra virüslerin çoğalması ile bez dokuları ve sinir hücreleri istila edilir.

KABAKULAK NASIL YAYILIR?

Toplu yaşam alanlarında, özellikle çocukların bir arada olduğu, okul, kurs, kreş, park ve oyun alanları gibi yerlerde, bu hastalık kolayca yayılır. Kişinin bağışıklığı zayıfsa bu hastalığın şiddetini belirler. Bu nedenle enfeksiyonlara duyarlı kişiler hastalarla temas etmemelidir, yaşam şartları iyileştirilmelidir, semptomatik tedaviler ile bağışıklık desteklenmeli. Kabakulak hastalığının bulaşma yolları şunlardır :

 • Hapşırma, öksürme yoluyla yayılan virüsle temas
 • Enfekte olan bir kişi ile ortak çatal, bıçak ve yemek kaplarının kullanımı
 • Enfekte olan biriyle yiyecek ve içeceklerin paylaşımı
 • Öpüşme
 • Enfekte olan kişinin burnuna ve ağzına sonra ardından başka yerlere dokunarak bu yüzeylerin kontamine edilmesi

KABAKULAK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Etken virüsle enfekte olmuş bazı kişilerde herhangi bir kabakulak belirtisi görülmeyebilir ve semptomlar hafif olabilir. Belirtiler kişi virüse maruz kaldıktan iki ila dört hafta sonra ortaya çıkar. Virüsle temasın ardından belirtisiz geçen bu zamana kuluçka dönemi denir. Bu zamandan sonra ilk klinik belirtiler oluşur.

 • Genel vücut ağrıları
 • Yorgunluk
 • Halsizlik
 • Baş ağrısı
 • İştah kaybı
 • Mide bulantısı
 • Hafif ateş

Bu ilk belirtilerin ardından parotis bezinde şişlik, hassasiyet ve 38 derece veya üzeri ateş gelir. Hastalığın ileriki dönemlerinde şişlik, genişleyerek kulak çevresine kadar ulaşır, yüzde belirgin bir asimetri ortaya çıkar. Her dört hastadan birinde tek taraflı şişlik görülür. Hastalarda görülebilen diğer belirtiler şunlardır :

 • Çiğneme zorluğu
 • Çiğneme sırasında ağrı
 • Eklemlerde ağrı
 • Ağız kuruluğu
 • Hafif şiddetli karın ağrısı
 • Şişliğin olduğu yüz bölgesinde ağrı

***Kabakulak, zaman zaman yetişkinlerde de görülebilir. Yetişkinlerdeki belirtiler genellikle çocuklarda görülenlerle birbirine benzer. Bazen biraz daha şiddetli olabilir ve komplikasyon riski çocuklara oranla daha fazladır.

KABAKULAK TANISI NASIL KONUR?

Kabakulak, hastanın belirtilerinin incelenmesi ve yüzdeki şişlik gözlenerek teşhis edilir. Kesin tanı için fiziki muayene ve bazı testler gerekir. Ayrıca bademciklerin pozisyonu için boğaz kontrol edilir. Kabakulakta bademcikler yana doğru itilmiş olabilir. Vücut sıcaklığına bakılır. Ayrıca teşhisin kesinleşmesi için kan, idrar ve tükürük örneği alınarak bazı testler yapılır. Menenjit ya da ensefalit şüphesi varsa test için bel bölgesinden omurgaya girilerek beyin omurilik sıvısı alınarak incelenir.

Menenjit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

KABAKULAK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kabakulak viral bir hastalıktır. Antibiyotik tedavisine cevap vermez. Antibiyotikler doktor tarafından gerekli görülürse sadece kanser tedavisi, organ nakli gibi nedenlerle bağışıklık sistemi baskılanmış kişileri ikinci bir enfeksiyondan korumak için verilir. Hastalık sırasında yaşanan sıkıntıları azaltmak için şunlar yapılabilir :

 • Hastalık süresince yatarak dinlenmek önemlidir. (Böylelikle hasta hem izole edilmiş olur, hem de bağışıklığı güçlenir)
 • Şişen ve hassaslaşmış yerlere buz tatbik edilebilir.
 • Yüksek ateş vücutta sıvı kaybına neden olduğu için bol miktarda su içilmelidir.
 • Ilık tuzlu su çözeltisi ile gargara yapmak rahatlatıcı etki sağlayabilir.
 • Tükürük bezlerindeki şişlik ve hassaslık nedeniyle çiğneme zorluğu olduğundan çorba, yoğurt ve çiğnenmesi kolay yiyecekler tüketilmelidir.
 • Asitli yiyecek ve içecekler tükürük bezlerinde daha fazla ağrıya sebep olabileceği için tüketilmemelidir.
 • Doktorun önereceği ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılarak, yüksek ateş ve ağrılar bertaraf edilebilir.

ÜÇLÜ KARMA AŞI

Kabakulak hastalığı aşı ile önlenebilir. Bu nedenle hastalıktan korunmak için aşı yaptırmak önemlidir. Aşı olmuş kişiler, etken virüs ile karşılaştıklarında hastalığı belirtiler olmadan ya da hafif şekilde geçirirler. Kabakulağın yayılmasını önlemek için, üçlü karma aşı uygulanır. Bu üçlü karma aşı kızamık, kabakulak ve kızamıkçık hastalıklarını kapsar. Kişiye virüse karşı bağışıklık kazandırmak amacıyla hayatın ilk yıllarında uygulanır.

KABAKULAK KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?

Bu rahatsızlık yetişkinlerde daha fazla komplikasyona neden olabilir.

 • ORŞİT : Erkeklerde görülür. Virüsler testislere gider ve şişerek ağrımasına neden olur. Şişme genellikle 1 hafta içinde azalsa da hassasiyet devam eder. Nadir de olsa kısırlığa sebep olabilir.
 • OOFORİT : Kadınlarda görülür. Yumurtalıklar virüse bağlı olarak efekte olur. Yumurtalıklar şişer ve ağrır. Nadiren kısırlığa yol açabilir.
 • MENENJİT: Virüs kan dolaşımına girer ve merkezi sinir sistemine bulaşır. Beyni saran zarlar iltihaplanır. Nadir rastlanır.
 • ENSEFALİT : Beyin dokusunun enfekte olmasına denir. Ölümcül olabilen nadir görülen bir durumdur.
 • PANKREATİT : Pankreasın iltihaplanmasıdır. Üst karın bölgesinde ağrıya neden olur. Hafif belirtiler görülür.
GEBELİKTE KABAKULAK

Hamile bir kadın, hamileliğinin ilk 12-16 haftası arasında kabakulak virüsü alırsa, düşük yapma riski çoğalır. Hasta olduğundan şüphe duyan hamile kadınlar mutlaka zaman geçirmeden teşhis ve tedavi için doktora başvurmalıdır.

Kabakulak nedir? yazımdan sonra yine sağlıkla ilgili bir diğer önemli hastalık olan meniere sendromu ile ilgili bilgi almak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Meniere Sendromu Nedir?

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Küçükken bende kabakulak olmuştum ve eski nesil bunun sadece dua yazıldığında gecicegini bilip hepimizin yüzünü yazdirirlardi

 2. Küçükken ne çektik bu hastalıktan herkes eminim Bi kez olmuştur kabakulak Keşke o zamanlar bu bilgilere sahip olsaydık. Teşekkürler paylaşım için harikasınız Shall We ‼️

 3. Çiğneyemiyorsun, yutkunamıyorsun, boyun-kulak bölgesi davul gibi şişiyor.. Off ne sevimsiz şeydi.. Neyse ki bir daha geçirmeyeceğim.. ‍♀️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu