in

Joker Karakteri İle İlgili Bilgiler

joker karakteri kimdir

Bugünkü yazımda hepimizin hem çizgi romandan hem de filmlerden bildiği Joker karakteri ile ilgili her şeyi geçmişten bugüne inceleyeceğiz.

Joker karakteri

JOKER KİMDİR?

Joker, 25 Nisan 1940 yılında Bill Finger, Bob Kane ve Jerry Robinson tarafından yaratılmış bir çizgi roman karakteridir. Joker, çıktığı ilk dönemlerde bir suç dehası olarak adından söz ettirmiştir. Sadist şakaları ve acımasızlığı ile çocukların korkulu rüyası haline bile gelmiştir. O dönemde sebebi sadece Joker olmasa da, genel bir şiddet rahatsızlığı dolayısıyla çizgi romanların daha az şiddet içermesi gerektiği ile ilgili bir yasa çıktı. 1950’lerden 1970’li yıllara kadar, çizgi romanlar basit ve çocuklara daha uygun bir hale getirildi. O dönemde, klasik korkunç kötü adam Joker, bildiğiniz bir sirk palyaçosundan farksız oldu. Bu durumdan etkilenen tek kişi, Joker olmadı. Bir çok kahraman basitleştirilerek komik hale getirildi. Çizgi romanlar bu karanlık çağından kurtulduktan sonra ise Joker, eski sadist, korkunç ve deli haline geri döndü. Bu dönemle beraber çizgi roman firmaları arasında en karanlıklaşan, DC oldu. DC’nin karakterleri gerçekçi ve psikolojik açıdan travmalarla doluydu, bu dönemin sonrasında DC karakterleriyle okurlarını tatmin etti.

JOKER KARAKTERİNİN BİR ÇOK HİKAYESİ VAR

Joker karakterinin doğru olup olmadığını bilmediğimiz birçok orjinal hikayesi var.

THE KILLING JOKE SERİSİNDEKİ JOKER’İN HİKAYESİ

Mühendisliği bırakarak komedyen olmaya karar veren, evlenmiş ve karısı hamile olan bir adamdır. Gösterileri hiç beğenilmez, bu nedenle de Joker depresyona girer. Karısı en büyük destekçisidir. Joker bir süre sonra ailesine bakmak için para kazanma yolları aramaya başlar, bu sırada iki hırsız ile tanışır. Hırsızların planı biri iskambil firmasını soymaktır. Hırsızlar, Joker’e bir maske ve pelerin vererek yardım etmesini söyler. Joker çaresiz olduğu için teklifi kabul eder ve bir anda hayatı alt üst olur. Hırsızlığın olacağı gün, karısının öldüğü haberini alan Joker bir anda yıkılır. Hırsızlara karısının öldüğünü söyler ancak hırsızlar onu dinlemez ve işe sürükler. Joker hem karısını hem de doğmamış çocuğunu kaybetmiştir. İki hırsız erketeye yatar, Joker firmaya girer, fabrikanın bekçileri ile hırsızlar arasında çatışma çıkar hırsızlar ölür.

JOKER ARTIK ANARŞİŞT OLUR

Çatışmadaki silah sesleri üzerine olay yerine Batman gelir. Joker’i görerek onu kovalar. Joker, Batman’den kaçtığı sırada kimyasal maddelerin içine bulunan bir havuza atlar, bu sırada yüzündeki maskeyi çıkarır ve suyun yansımasında kendi görüntüsünü görür aklını kaçırır ve olay yerinden uzaklaşır. Joker’in saçları yeşerir, teni beyazlaşır, dudakları aşırı şekilde kızarır. Joker kendi halini görünce bu durumu aşırı komik bulur ve kahkaha atmaya başlar. Artık Joker’den geriye hiç bir şey kalmamıştır. Joker, artık anarşişt bir kişiliğe bürünmüştür. İnsan doğasının deliliğe olan ihtiyacını anlatmak ister. Joker’e göre; kötü bir gün geçiren her kişi, bir gün kendisi gibi olabilir.

Deliliğinin sınırı olmayan Joker, işlediği suçlarla akıllara durgunluk verir. Joker, bir keresinde Superman’in eşi Lois Lane’i kaçırır. Lois bu sırada hamiledir. Bu durum üzerine Justice League seferber olur. Superman, Joker ‘in saklandığı yeri bulur. İçeri girdiğinde Doomsday’i görür ve onu direkt uzaya götürür ve orada onu öldürür. Ancak o an, yaptığı büyük hatayı anlar, Joker korku gazını kullanmış ve Lois’i Doomsday olarak göstermiştir. Superman, istemeden karısını ve çocuğunu öldürmüştür. Joker bununla da yetinmez. Lois’in kalbine bir tetikleyici yerleştirmiştir. Lois’in kalbi durduğunda Joker’in Metropolis’in altına yerleştirdiği nükleer bomba patlar. Superman böylelikle karısını, çocuğunu ve şehrini yok etmiş olur. Superman dünyaya döner ve Joker’i bularak yumruğunu göğsüne geçirir ve onu öldürür. Bu olayla birlikte, Injustice God Among Us serisi başlar.

Joker’in yaptıklarından bazıları, Barbara Gordon’u felç  bıraktı. Robin Jason Todd’u öldürdü.

JOKER- HEATH LEDGER

Joker karakteri Heath ledger

Joker’in büyük kitlelerle buluşmasını sağlayan ise Christopher Nolan olmuştur. Heath Ledger eşsiz oyunculuğu ile Oscar ödülünü kazanmıştır. Daha önceleri başka isimler de Joker’i canlandırmıştır.. Ancak en başarılı olan iki isim, Heath Ledger ve Jack Nicholson olmuştur.

Joker karakteri Jack

Çizgi roman olan Joker karakteri ile ilgili bilgileri sizlerle paylaştıktan sonra Joker’de bir sosyopat olduğu için sosyopatlıkla ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Sosyopat Kime Denir?

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginç bilgiler

İlginç Bilgiler

egenin incisi zeytinyağı bozulur mu

Egenin İncisi Zeytinyağı Bozulur mu?