Sağlık

Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir?

Jojoba yağının faydaları yazımda sizlere cilt sağlığından, saç bakımına hatta sanayiye kadar bir çok alanda kullanılan bu yağı tanıtmak istedim. 

JOJOBA YAĞI NEDİR?

Bilimsel adı “simmondsia chinensis” olan jojoba, çölde yetişen çalı türünden, kuraklığa dayanıklı bir bitkidir. Amerika, Meksika, İsrail ve Hindistan’da bolca bulunur. Kullanım alanı açısından da oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. 1933 yılında jojoba tohumundan elde edilen jojoba yağı sanayiden,sağlığa ve parfüm yapımına kadar pek çok alanda kullanılır. Ayrıca bir çok kişisel bakım ürününün içeriğinde de bulunmaktadır. Diğer bitkisel yağlardan üstün olduğu ve balinalardan elde edilen yağ ile benzerlik taşıdığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. İçerisinde fazlasıyla vitamin ve mineral bulunur. Kaliforniya ve Sonara Çölü yerlilerinin, deri kanseri olan kişilerin yaralarının tedavisinde jojoba yağı kullandıkları söylenmektedir.

JOJOBA YAĞI NERELERDE KULLANILIR?

Jojoba yağının üstün yağlayıcı özelliği vardır. Bu nedenle yüksek devirli makinelerde, alet ve metal kesme işlemlerinde kullanılır. Nem oranı da oldukça yüksektir, bu yüzden sürtünmeyi azaltarak,  makine parçalarının aşınmasını önler. Motor yağı olarak da kullanılır. Uçak ve füze motorlarında kullanılır, otomobillerde motor yağı olarak kullanılırsa otomobilin 200.000 km yol almasını sağlayabilir.

Sanayide kullanılmasının yanında cilt ve saç bakımında da sıkça kullanılır. Kişisel bakım ürünlerinin bir çoğunun içinde yer alır. E vitamini açısından oldukça zengindir. Jojoba yağı yenileyici özelliğe sahiptir. Bu nedenle kesik, çizik, sivilce, saç ve deri bozukluklarında kullanılır. Yumuşatıcı özelliğe de sahip olan bu yağ güneş yanıklarında da kullanılır.

JOJOBA YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Cilt ve saç sağlığı, selülit tedavisi, diş eti hastalıkları için oldukça faydalıdır.

  • CİLT SAĞLIĞI

Jojoba yağı bir çok cilt bakım ürünün, makyaj malzemesinin ve makyaj temizleme ürününün içeriğinde bulunur. Cildin elastikiyetini artırarak cildi sıkılaştırır ve cilt kırışıklıklarına iyi gelir. Cildi yenileyerek ferahlatır, yumuşatır, besler ve temizler. Cildin nem dengesini korumasına yardımcı olur ve kolajen üretimine katkı sağlar. Jojoba yağı cildin kendi yağı ile benzerlik göstermektedir. Her cilt tipi üzerinde etkisi vardır. Jojoba yağını doğrudan cildinize uygulayabileceğiniz gibi nemlendirici kreminizin içine ekleyerek de kullanabilirsiniz. Gül yağı, papatya yağı ve yasemin yağı gibi yağlarla da incelterek kullanabilirsiniz. Ayrıca aknelerde ve cilt çatlaklarının tedavisinde de kullanılır. Jojoba yağı masaj yağı olarak da oldukça etkilidir.

  • SAÇ BAKIMI

Jojoba yağı şampuan ve saç bakım ürünlerinin de içeriğinde bulunur. Yıpranmış saçları doğal görünüme kavuşturma konusunda etkilidir. Saçı nemlendirerek kırılmasını önler. Saçları yumuşatır ve parlaklık kazandırır. Nemlendirici etkisi sayesinde saç derisindeki kuruluğu önler ve kepek oluşumunu engeller. Bir miktar jojoba yağını saçlarınızın tamamına ve saç derinize masaj yaparak uyguladıktan sonra havlu sararak 15-20 dk bekleyin. Sonrasında saçınızı durulayın. Jojoba yağını saç kreminizin içine damlatarak da kullanabilirsiniz.

Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Cidden doğada çok enteresan bitkiler, yaşam formları var. Bi aktar bulayım da jojoba alayım bugün

  2. yenileyici özelliği olması cezbetti. dermotolijik bir çok kremden daha faydalı olacağını düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu