in

John Travolta Kimdir?

john travolta

John Travolta, ‘Saturday Night Fever’ ve ‘Grease’ filmlerinde rol alan bir Golden Globe-kazanan oyuncu ve şarkıcı. Quentin Tarantino’nun ‘Pulp Fiction’ adlı kariyerinde bir canlanma yaşadı ve çok çeşitli ek projelerde rol aldı.

John Travolta Kimdir?

John Travolta, 18 Şubat 1954’te Englewood, New Jersey’de doğdu. 16 yaşına geldiğinde lise dışına çıkıp Broadway’de çalıştı. Film dizisi Welcome Back Kotter’da Vinnie Barbarino gibi bir yıldız oldu. Ardından Cumartesi gecesi Fever ve Grease filmlerinde son derece başarılı filmlerde rol aldı. Önemli bir durgunluktan sonra, Travolta 1994 yılında Pulp Fiction ile kariyerine geri döndü, ikinci oyunculuk Oscar adaylığını kazandı ve Get Shorty, Birincil Renkler, Savaş Dünyası, Vahşi Köpekler ve Amerikan Suçu Hikayesini içeren bir dizi projeye başladı.

john travolta

John Travolta’nın Bazı Filmleri

İki büyük korku filmi ile büyük ekranlı çıkışını gerçekleştiren The Devil’s Rain (1975) ve Carrie (1976) – uluslararası şöhret kısa bir süre sonra, iki gece ardı ardına kutlanan genç aktör için geldi, ilk defa Cumartesi Gecesi Ateşi (1977). Beyaz takım elbise giymiş Tony Manero’yu canlandıran Travolta, boogeying, kalça döndürme rolü için bir Oscar nodu, disko gece hayatı ve 70’lerin kültürü için kalıcı bir ikon oldu.

Ertesi yıl Grease formunda daha fazla beğeni topladı. Bu müzikalle yeniden bir araya gelmesi için Travolta, Olivia Newton-John’un oynadığı gibi, sevgiyle karşı karşıya kalan Sandy’nin karşısında serin adam Danny’nin baş rolünü üstlendi. Grease kitlesi muazzamdı. Filmin 6 milyon $ ‘lık bir üretim bütçesi olmasına karşın, sonuçta global gişede neredeyse 400 milyon dolar kazanarak, tüm zamanların en iyi canlı aksiyon filmi müziği haline geldi.

john travolta kimdir

Büyük Dönüş: ‘Pulp Fiction’

Travolta’nın televizyon ve film başarıları ile ilgili yanlış bir şey yapamayacağı düşünülürken, aktör, yıldızının gücünü gelecek projelerle zayıflattı. 1978 romantik draması Moment tarafından Moment’ten Lily Tomlin ile birlikte oynadıktan sonra, 1980 romantik tiyatro Urban Cowboy’la bir kez daha oynadı. Ancak bunu, Sylvester Stallone’un yönettiği ve Broadway’de yapmayı amaçlayan daha uzun ömürlü bir Manero’nun yer aldığı Saturday Night Fever devamı Staying Alive (1983) gibi bir dizi izledi. Diğer mütevazi film gezileri arasında Newton-John ile yeniden bir araya geldiği (1983) ve Jamie Lee Curtis’in birlikte oynadığı Perfect (1985) yer aldı. 1980’lerin sonunda, Look Who’s Talking serisinin kısa bir geri dönüşüne rağmen, Kirstie Alley’le birlikte, Travolta’nın çekingen filmleri onu aktör kategorisinde buldu.

Bir Aşk Hikayesi

1994’te, Travolta, Quentin Tarantino’nun klasik eseri Pulp Fiction’da oynadığı zaman, anıtsal bir kariyer geri dönüşü yaptı. Travolta ikinci Oscar Ödülü adaylığını Hitman Vincent Vega rolüyle kazandı ve Uma Thurman’la yaptığı büyüleyici dans ile de en sevdiği film sahnelerinin panteonuna girdi. 1995 yılında çekilen komedi Get Shorty’deki performansıyla Altın Küre’ye layık görüldü. Projenin hala Dwayne Johnson ve Vince Vaughn’dan unutulmaz performanslar sunmasına rağmen, 2005 yılında takip edilen bir devam filmi, daha da fazla eleştirilere yol açtı.

90’lar Filmleri

90’lardaki diğer önemli filmler arasında Broken Arrow (1996), Phenomenon (1996) ve Mike Nichols’un Başlıca Renkleri (1998) vardı; bunların içinde Travolta, Başkan Bill Clinton’a dayanan bir politikacı olarak rol aldı. Travolta on yılını General’in Kızı (1999) ile sona erdirdi. Scientology kurucusu L. Ron Hubbard’ın bilim kurgu romanı romanına dayanan 2000 filmi, bir Scientologist olan Travolta için bir evcil hayvan projesiydi ve neredeyse herkes tarafından eleştirildi.

 

Ayla Filmi Güney Kore’de!

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

dürüstlük

Dürüstlük Nedir? Sizce Dürüst müsünüz?

beyonce knowles

Beyonce Knowles Kimdir?