Sağlık

Erkekleri Çok Korkutan Jinekomasti!

Erkekleri çok korkutan Jinekomasti nedir? Neden oluşur, tedavisi mümkün mü? Erkekler deki meme bezleri büyümesi neden olur.

Jinekomasti erkekler de görülen, meme yapısındaki büyümedir. Yaygınlık oranı ise %30 civarındadır. Meme dokusundaki büyüme sadece 1 meme de olabileceği gibi 2 memede birden de görülebilir.

Erkekleri Çok Korkutan Jinekomasti!

Göğüs bölgesinde belirgin çıkıntılar varsa sizde bu hastalık var demektir. Göğüs bölgesinde yağ dokusu birikmişse, göğüs kaslarını kastığınızda kasın üzerindeki yağ dokusu yumuşak kalıyorsa, elinizi göğsünüze götürüp dokunduğunuz zaman eğer doku hareket ediyorsa sizde bu hastalık var demektir. Bazen meme üzerinde ağrı ve sancılar da oluşturabilir fakat bu her hastada olmayabilir. Hiç ağrısız ve sancısız gelişen durumlar da mevcuttur.

Jinekomasti Neden Olur?

Hormonlarda dengesizlik varsa eğer; testosteron ve östrojen seviyeleri dengeli değilse ve östrojen fazla ise meme dokusunda büyüme gerçekleşir. Şişmanlık yani obezite de bu hastalığın belirgin nedenlerinden biridir. Fazla kilolu olmak östrojen hormonlarındaki artışa sebebiyet vererek meme dokularının büyümesine neden olur. Kullanılan ilaçların yan etkileri, aşırı alkol tüketimi, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar da bu hastalığa sebep olur. Bu hastalıktan şikayetçi olan kişiler için kolay ve başarılı geçen ameliyat yöntemi vardır.

 

Vücut Direncinizi Arttıracak Kış Çayları!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu