Gündem

Dünyadaki En İlginç Jeolojik Şekiller

Jeolojik şekiller zaman zaman çok ilginç olabiliyor.  Shall We olarak en ilginç jeolojik şekilleri sizin için araştırdık. Oluşundan bu yana gelen süreçte oluşan çok ilginç yer yüzü şekilleri bulunuyor. Gördüğünüz zaman küçük dilinizi yutacağınız bu jeolojik şekillere hep beraber bir göz atalım ne dersiniz.

Jeolojik şekiller zaman zaman çok ilginç olabiliyor. Shall we? olarak en ilginç jeolojik şekilleri sizin için araştırdık. Dünya’nın oluşundan bu yana gelen süreçte oluşan çok ilginç yer yüzü şekilleri bulunuyor.

Çikolata Tepeleri

Filipinler’in Boho adasında yer alan Çikolata Tepelerinin sayısı tam olarak bilinmemekle beraber 1500 ile 1700 arasında olduğu düşünülen tepelerin yüksekliği 30 ile 120 metre arasında değişiyor.

Dünyadaki En İlginç Jeolojik Şekiller 1

Kerepakupai Meru Şelalesi

Venezuela’da bulunan ve dünyanın en yüksek şelalesi ünvanını alan, diğer adıyla Angel Şelalesi 979 metre yüksekliğindedir.

Dünyadaki En İlginç Jeolojik Şekiller 2

Eisriesenwelt Buz Mağarası

Avusturya’nın Salzburg eyaletinde bulunan Dünya’nın en büyük buz mağarası olma özelliğine sahip. Sadece girişteki 1 km’lik alan buzla kaplı olduğu için bu alan ziyaretçiler tarafından gezilebiliyor.Mağaranın diğer tarafları kireç taşından oluşuyor, ilkbahar aylarında eriyen buz sızarak mağaranın soğuk kalan ve donmuş diğer alanlara ulaşınca su tekrar donuyor ve bir katman oluşuyor tam bir görsel şölen.

Dünyadaki En İlginç Jeolojik Şekiller 3

Benekli Göl

Kanada’da bulunan Benekli Göl mineral bakımından çok zengin olmakla birlikte, havaların ısınmasıyla suyun buharlaşması sonucu mineraller kristalleşip benekler oluşuyor. Dünyada en çok mineral içeren göl olmasıyla ünlü, yaz aylarında beyaz, sarı ve yeşil renge bürünen mineral kaynağı göl üzerinde oluşan doğal patikalarda yürüyüş yapmak mümkün burası ile ilgili size değiş bir bilgi daha vereyim. Göl de bulunan tuzlar 1.Dünya savaşı sırasında patlayıcı yapımında kullanılmış.

Dünyadaki En İlginç Jeolojik Şekiller 4

Devler Yolu

Kuzey İrlanda’da bulunan Devler Yolu 60 milyon yıl önce yanardağ patlaması sonucu magmaların dışarı akması ile oluşmuş ve bunlar soğudukça bu şekilleri almışlardır. UNESCO 1986 yılında Dünya Kültür Mirası listesine dahil olmuştur.Bu bölgede bulunan 37000’den fazla sütunlar yapısı bozulmadan günümüze kadar gelmiştir.

Dünyadaki En İlginç Jeolojik Şekiller 5

Taş Orman

Madagaskar adasının batısında Melaky bölgesinde bulunan Taş Orman 400 km’lik alana yayılmış olan kayalardan oluşmuştur. Bu kayalar kireç ve suyun etkileşimiyle uzun yıllar da oluşmuş, görüntü olarak tam bir ormanı andıran fakat ağaç yerine taşlardan oluşan bir orman. Bazılarının yüksekliği 30 metreye kadar çıkıyor, buraya geldiğiniz zaman sizi sadece Taş Orman karşılamıyor içinde Mağaraların Şelalelerin ve Nehirlerin bulunduğu büyük bir alan, burası da  UNESCO tarafından Dünya Mirası listesinde.

Dünyadaki En İlginç Jeolojik Şekiller 6

 

Datça Gezilecek Yerler

 

 

İlgili Makaleler

12 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu