Gündem

İzmir’li Öğrenciler Kanser Hastalığına Çare Buldu!

İzmir’de okuyan Fen Lisesi öğrencileri Faruk Erin ve Doruk Tatlıdil; kanser hastalığına karşı mucizevi bir yöntem buldu. Buldukları bu yöntem sayesinde TÜBİTAK’dan ödül kazandılar. Kanser hastalığına çare arayanlar için çok sevindirici bir haber.

Kanser hastalığının gelişimi, yayılması ve önlenmesi ile ilgili devrim niteliğinde bir buluşa imza atan İzmir Fen Lisesi öğrencileri Doruk Tatlıdil ve Faruk Erin Eylül 2018’de Brüksel’de gerçekleşecek olan 28. Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışmasında Ülkemizi Temsil Edecekler.

Kanser hastalığına çare

Türkiye’de tanınmaları; Kemoterapi ilacına enjekte ettikleri bir madde ile, kemotreapinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı başarmaları sayesinde oldu. Kanser hastalığına çare bulan, İzmir Fen Lisesi’nde okuyan başarıları öğrencilerimizi tanıyalım.

Faruk Erin

Aslen Aydın’lı olan Faruk liseden önceki öğrencilik hayatını Denizli’de geçirmiş. 3 çocuklu bir ailenin ortanca çocuğu olan Faruk şu an İzmir Fen Lisesinde okuyor.

Doruk Tatlıdil

Aslen Uşaklı olan Doruk, öğretim hayatının tamamını İzmir’de geçirmiş. Tatlıdil ailesinin 2 çocuğundan küçük olanı Doruk İzmir Fen Lisesinde öğrenci.

Türkiye’de biyoloji ve tıp alanında eğitim alarak, ilerde Prof. Dr. Aziz Sancar gibi Nobel Ödülü’ne sahip olmayı hedefliyorlar!

Faruk ve Doruk 10. sınıfta Tip2 Diyabet hastalığı üzerinde çalışmak ve ilerlemek için bir araya gelmişler. Biyokimya laboratuvarında çalışırken, manyetik nanopartiküllere  ilgileri oluşmuş ve bir sonraki projelerinde bu materyalleri kullanmayı düşünmüşler. Tip2 Diyabet hastalığının yanı sıra çok önemli bir hastalık olan kanser için de çareler üretmek istiyorlarmış. Bu düşüncelerden yola çıkarak manyetik nanopartiküllerin kanser üzerinde etkilerini araştırmaya başlamışlar. Araştırmaları fikir aşama süresiyle birlikte 7 ay sürerken, 5 ay deney yaparak geçmiş. Bu süreçte ufak ama önemli olan hatalar yapsalar da pes etmeyip devam ederek sonunda istediklerini başarmışlar. Bu devrim niteliğindeki mucizevi buluşlarına henüz bir isim vermemişler. Lise düzeyindeki öğrenciler için oldukça önemli bir buluş olan bu çalışmanın henüz bir ön çalışma niteliğinde olup geliştirilebilirliği açısından önünün açık olduğunu dile getiriyorlar.

Kanser Hastaları İçin Bu Buluşun Niteliği Nedir?

Hastalıklı hücrelerin yayılmasını engelliyorlar, kullandıkları manyetik nanopartiküller sayesinde ise hastaların tedavi sırasında diğer dokularının zarar görmesini önlüyor. Kanser hastalarının gördükleri yıkıcı tedavi süreçlerinin bu sayede iyi düzeye çıkması amaçlanıyor.

Kanser Hastalığına Çare Bularak TÜBİTAK’tan Ödül Aldılar!

Tübitak’tan ödül alarak başarılarını taçlandırdılar. Onun dışında Uluslararası mecralar da bulunacaklar, 15-20 Eylül tarihleri arasında 28. Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması’nda Tübitak’ın seçtiği 3 projeden bir tanesi olarak Türkiye’yi temsil edecekler.

Üniversite eğitim öğretim hayatlarını Türkiye’de Yüksek Lisans eğitimlerini de yurt dışında almayı planladıklarını söyleyen başarılı gençlerimize biz de Shall We? Ailesi olarak bol şans diliyor ve canı gönülden tebrik ediyoruz.

 

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu