in

AğladımAğladım

İzmir Beşik Gibi Sallandı

izmir

İzmir, dün gece saatlerinde korkutucu bir sarsıntıyla adeta beşik gibi sallanırken kentte kısa süreli bir panik meydana geldi.

İzmir Beşik Gibi Sallandı

25 Ocak 2019 tarihinde, gece yarısı saat 23.20 dolaylarında kısa süreli bir deprem paniği yaşandı. Merkez üssü Menemen olan depremin büyüklüğü, yetkililerden alınan bilgiye göre 4,3, meydana geldiği derinliğin ise yerin 16 kilometre altı olarak ölçüldü. Bununla birlikte deprem çevre iller başta olmak üzere Ege adalarında da hissedildi. Meydana gelen depremde herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmasa da kentte kısa süreli paniğe neden oldu. Peki İzmir’in deprem riski nedir?

Deprem Sıklığı Daha da Artabilir!

Bilindiği üzere Ege bölgesi deprem riski barındıran bir bölge. Bununla birlikte son yıllarda küçük çaplı sarsıntıların sıklaştığı uzmanların dikkatini çekmiş durumda. Özellikle Anadolu coğrafyası için uzmanlar sürekli uyarılarda bulunurken belli başlı bazı bölgelere dikkat çekmekteler. Ege bölgesi de deprem riski taşıyan bölgelerimizden. Bu konuda uzmanlar, sarsıntıların daha da sık meydana gelebileceğini söylüyor. Şimdilik bu depremler küçük çaplı sarsıntılar olarak meydana gelse de büyük çaplı deprem olasılığı da artmakta.

Levha Tektoniği Verileri Uyarıcı Nitelikte!

Jeofizikçiler ve jeologların yaptığı araştırmalar ve sundukları veriler Afrika’nın Anadolu’yu 4 ile 5 cm sıkıştırdığı yönünde. Bu ölçü, önceki dönemlerde daha düşükken günümüzde daha yüksek. Bu da yaşanan depremlerin daha da sıklaşacağı ve hatta daha büyük şiddette depremlerin yaşanabileceği anlamına geliyor. Özellikle İzmir’in aktif fay hatları üzerinde bulunması, daha büyük ölçekli ve daha yıkıcı etkileri olan depremlerin her an meydana gelebileceğini gösteriyor. Böyle bir afet durumunda ise Türkiye’de özellikle Ege Denizi’ne kıyısı olan şehirler, Midilli maşta olmak üzere Ege adaları ve Yunanistan’ın bazı kesimleri de başlıca etkilenebilecek bölgeler arasında.

Vatandaşların Dikkatli ve Bilinçli Olması Gerekiyor

Uzmanlar, Türkiye gibi aktif fay hatları üzerinde bulunan bir ülkenin vatandaşlarının özellikle deprem konusunda bilinçli olması yönünde uyarılarda bulunuyor. AFAD başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar vatandaşların deprem anında ne yapması gerektiğine dair eğitim alması gerektiğini söylüyor.

Ege Bölgesi, fay hatlarının oldukça yoğun olduğu bir bölge olmasıyla dikkatleri çekiyor. Bu bölgede İzmir, Manisa, Aydın gibi büyükşehirlerin bulunması ise olası bir büyük depremde kayıp sayısının fazla olacağı korkusunu beraberinde getiriyor. Ancak uzmanlar hem vatandaşları hem de yetkilileri çeşitli başlıklar altında uyarıyor. Olası bir depremde can ve mal kaybının en az indirgenmesi için uzmanların hazırladığı kurallara uyulması gerekmekte.

Bu Lezzetli Tarifi Kaçırmayın! Bal Kabağı Çorbası!!

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bal kabağı çorbası

Bal Kabağı Çorbası Tarifi

güçlü zayıf gösteren renkler

Güçlü Zayıf Gösteren Renkler, Beden Dili