Sağlık

İyi Uyku Ortamı Nasıl Yaratılır?

İyi uyku ortamı yaratmak için öncelikle odanızı temiz tutun. Odanız temiz değilse aslında uyumak çok kolay değildir. Herkes temiz bir odadan memnun kaldığı için, yatağa memnun ve rahat gitmek istemez misiniz? Yatağınızı oldukça rahat hale getirin. Rahat bir yatak, daha hızlı uyumanıza yardımcı olabilir. Bazı iyi yastıklar, iyi bir yorgan ve rahat çarşaflara yatırım yapın. Yatağınız eskiyse, değiştirmeyi düşünebilirsiniz.  İyi bir yorgan sizin için rahat olanıdır. Herkesin farklı tercihleri bulunur. Yataklarınızı mevsimlerle değiştirmek isteyebilirsiniz. Örneğin, kış aylarında pamuklu veya jarse çarşaflara geçebilir ve ekstra bir battaniye ekleyebilirsiniz.  Yaz aylarında, iplik sayısı 250-500 arasında olan pamuk veya keten gibi daha hafif ağırlık seçenekleri seçebilirsiniz.

İyi Uyku Ortamı İçin Oda Karanlık Olsun

Odanızın tamamen karanlık olduğundan emin olun. Işık beyninizi uyanık kalmak için kandırabilir. Işıkları kapatın ve gece lambası kullanmaktan kaçının. Ağır perdeler veya normal perdelerle ışığı dışarıdan engelleyin. Çalar saat kullanıyorsanız, size bakmaması için saatin tersini çevirin. Titreşen ışık uykunuzu bozacağından, televizyon açıkken uyumayın. Gece kalkarsanız, ışıkları kısın.

İyi Uyku Ortamı Sessizdir

Gürültüyü engelleyin. Aşırı gürültü uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Ayrıca, ani veya değişen sesler sizi uyandırabilir. Gürültü ile başa çıkmanın en iyi yolu, uykuya uygun tutarlı bir gürültü ortamı oluşturmak için beyaz gürültülü bir makine, fan veya taşınabilir hava temizleyici kullanmaktır. Uykuyu teşvik eden farklı ses türleri sunan beyaz bir gürültü makinesine yatırım yapabilirsiniz. Bununla birlikte, bir fan veya taşınabilir bir hava temizleyici genellikle daha ucuzdur. Kulak tıkacı da takabilirsiniz.

Oda Sıcaklığı Uyku İçin Önemlidir

Termostatı soğuk bir sıcaklığa ayarlayın. Yatak odanızı serin tutmak, vücudunuz uykudan önce doğal olarak soğuduğundan daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olur. Odanın ne kadar soğuk olması kişiye bağlı olarak değişebilir, bu nedenle size iyi gelen bir sıcaklık seçin.  Genel olarak konuşursak, en iyi 16 ve 20 ° C (60 ve 68 ° F) arasında uyuyabileceksiniz. Böylelikle siz de rahat bir uyku çekebilirsiniz.

Uyku Düzeni Çok Önemli: İşte Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Noktalar

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. boyun ve sırtımı destekleyici ekstra yastıklar kullanıyorum, toplam 4 yastıkla yatmak oldukça keyifli ve rahat oluyor :)))

  2. Acıkcası bahsettiğiniz karanlık sessiz ortam, temiz oda bunda sıkıntı yok ama ben yıllardır düzgün uyuyamıyorum beynım uyumuyo uykuda bile düşünüyor bence huzur iyi uyku için cok onemli.. Ama yatagı soguk tutmayı da denicem bunu hiç yapmadım.

  3. Uyku düzeni, uyku ortamı cidden çok önemli. Tek başıma karanlık da pek uyuyamam ama ev halkı evdeyken zevkle uyuyorum. Birde çıt sesinden dahi uyanıyorum yakın da kulaklarıma pamuk tıkayacağım ‍♀️ Kaleminize sağlık Sercan bey..

  4. Karanlıkta uyurum odaya ışık sızarsa uyuyamam o derece de takıntılıyım i. Uyumadan önce odayı havalandırır öyle uyumaya çalışırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu