Hayata Dair

İyi Bir Fert Yetiştirmenin Sorumluluğu Üzerine

Shall We? üyesi, kıymetli dostumuz Nur ELDEMİR‘in kaleme aldığı, ” İyi Bir Fert Yetiştirmenin Sorumluluğu Üzerine ” başlıklı yazısı sizlerle…

İyi Bir Fert Yetiştirmenin Sorumluluğu Üzerine

Bireyler, birlikteliklerini ilerletip aile kurma ve çocuk dünyaya getirme evresine geldiğinde alacakları sorumlulukları enli boylu tartışmadan bu yükün altına girmemelidir. Çünkü ebeveyn olmak ve topluma yeni bir birey kazandırmak düşünüldüğü gibi “dünyaya gelsin de rızkı ayarlanır, bizimle birlikte yetişir gider” kadar basit bir fikirle yürütülecek bir karar değildir. Özellikle, her şeyin aşırı hızlı tüketildiği ve insanların giderek bireyselleştiği günümüz dünyasında çocuk yetiştirmenin incelikleri kavranmadan dünyaya getirilen çocukların sonu: Mutsuz, acımasız ve dışlanmışlıklarla dolu bir hayat olacaktır. Bu çocuklar ne yazık ki büyüdükçe insani duygulardan yoksun kalacak; egoist, narsist ve hatta sosyopat bir kişi olarak yetişecek, zamanla çevrelerine de büyük zararlar verecektir.

Son zamanlarda haber bültenlerinde de çokça karşımıza çıkan, öğrencilerin eğitimcilere karşı aldığı tavırlar düşünüldüğünde bir birey yetiştirmenin gereklilikleri daha iyi anlaşılacaktır. Aileler, evlatlarının üzülüp mutsuz olmamaları adına her istedikleri şeyi yerine getirmelerini doğru saydıkça üzülerek söylemeliyiz ki bu haberlerle çokça karşılaşacağız. Peki çocukların iyi bir yetişkin olabilmesi için aileler ne yapmalıdır? Bunun için birkaç madde sıralamaya çalışacağız.

Şiddet Dosyası: Kadına Şiddet

1. Çocuklarınıza zaman ayırın, bireyselliği aşılamaktan çok kolektif hareket edebileceği ortam yaratmaya çalışın

Günün belirli öğünlerini birlikte yemek yiyerek, birkaç saatini beraber geçirerek bunu sağlayabilirsiniz. En azından haftanın birkaç günü onunla yapabileceğiniz etkinlikler, yaşıtlarıyla zaman geçireceği alanlarda bulundurmak çocuğunuzun gelişimi açısından olumlu olacaktır. Arkadaşlar edinmesine ortam yaratarak onlarla grup oyunu oynamasına fırsat tanımanız öz güveni açısından da olumlu rol oynayacaktır.

2. Yapacaklarının bir sınırı olduğunu öğretin ve kurallara ihtiyacı olduğunu unutmayın

Unutmayalım ki çocuğumuz büyürken bizi örnek alacak. Bunun için öncelikle kendi tavırlarımıza dikkat etmeli ve ölçütlerimizi belirlemeliyiz. Ardından toplum içinde yapılabilecek doğru ve yanlışları (basitten zora toplumsal kuralları) öğretip, her isteğine ulaşamayacağını algılatmamız gerekmektedir. Hayır demeyi öğrenemezsek, bencil bir fert yetiştirmeye zemin hazırlayacağımızı fark etmeliyiz.

3. Yapabileceği sorumluluklar yükleyin ve başarı/başarısızlıkları ile yüzleşmesini sağlayın

Günümüzde anne ve babaların çalışan bireyler olduğunu düşündüğümüzde bu konuda ebeveynlerin özellikle ev içi sorumluluğunda cinsiyetçi rollerde bulunmamaları önemlidir. Aile fertleri ortak alan iş güdümünde eşit iş yükü almalı ve çocuğa yapabileceği bir alanda sorumluluk vermelidir. Örneğin, yemek hazırlanırken masaya taşıyabileceği şeyleri götürmesi ya da tamir yapılırken yardım istenmesi gibi. Yaptığı işlerde başarı sağlaması ya da başarısız olması durumunda bunu çocuğunuza belirtin. Hayatı çocuğunuza değil çocuğunuzu hayata karşı hazırladığınızı aklınızdan çıkarmayın.

4. Sizin hayatınıza ve diğer tüm canlıların hayatına saygılı olmayı öğretin

Bunun için yine öncelikle kendi tavırlarımızı kontrol etmek gerekecektir. Acaba bizler başka insanların ve doğadaki tüm canlıların hayatına ne kadar saygılı oluyoruz? Kendi eylemlerimizi gerektiği gibi düzenledikten sonra çocuğumuza bizim de kişisel ihtiyaçlarımızın, arkadaşlarımızın ve o olmadan yapacağımız işlerin olduğunu belirtmeliyiz. Böylelikle hem kendi alanını hem de başkalarının alanını zihninde oturtacak ve sabretmeyi öğrenecektir. Bunların haricinde dış dünyadaki her canlının en az kendisi kadar haklara sahip olduğunu, onlarla paylaşması gerektiğini öğretin. Mümkünse bir evcil hayvan edinin ve böylelikle merhamet duygusunun da gelişimine katkıda bulunun.

5. Her daim zorluklarına yardım edeceğinizi hissettirmeyin ve mutsuz olacağı durumlarda da kalacağını belirtin

Bir işi yapacağı zaman, bir yere gitmesi gerektiğinde ve yeni bir mesele ile karşılaştığında yaşadığı şaşkınlığa izin verin. En önemlisi onu cesaretlendirin ve üstesinden gelebileceğini hatırlatın. Çocuğunuz sizi her zorlandığında yanında görürse bunu alışkanlığa çevirebilir ve ilerleyen hayatında zorluklarla baş edemeyen, sürekli birilerine ihtiyaç duyan bir kişiliğe bürünebilir. Belirli ihtiyaçları haricinde çocuğun sürekli ağlayarak ve öfke kontrolsüzlüğüyle isteklerini yapmasına da izin vermeyin.

Örneğin, o an almak istediği bir oyuncağı yanınızda yeterli paranız olmadığı için almamış olabilirsiniz bunun için mutsuz olacaktır. Eğer siz ne yapıp edip o oyuncağı alırsanız ve isteklerini yerine getirmeye devam ederseniz çocuğunuz ileride mutsuz kalmamak adına birilerine baskı kurarak istediğini elde etmeye çalışan bir kişilik oluşturabilir.

İstismar Dosyası: Çocuk İstismarı

Bazı şeylerin kötü gidişatında en büyük görevin ailelere düştüğünü, tüm olumsuzlukların temelinin ailede başladığını aklımızdan çıkardığımız son dönemde bir çocuğun yetişmesinde nelere dikkat etmemiz gerektiği ile ilgili bilgilere yer vermeye çalıştık. Dileriz ki bundan sonraki süreçte aileler evlat yetiştirme konusunda daha bilinçli hareket eder ve diğer ailelerin büyük acılar yaşamasına engel olur. Ve yine umarız ki insanlar, iyi ve nitelikli yetiştiremeyeceği çocuğu dünyaya getirme konusunda ısrarcı tavrını sürdürmeye devam etmez.

Yakın zamanda yüreğimizi dağlayan bir olayla yitirdiğimiz Ar. Gör. Ceren Damar hocamızın ve ailesinin yaşadıkları son olur. Ülkemizin başı sağ, hocamızın ruhu şad olsun. Acılı eşinin dile getirdiği: “Genç arkadaşlarımdan şunu rica ediyorum, iyi bir mühendis, iyi bir hukukçu, iyi bir doktor değil, iyi bir insan olmaya çalışın. En önemlisi insanları sevin ve kötülüğe kötülükle cevap vermeyin” sözleri de vicdanlarda yer bulsun…

Nur ELDEMİR

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu