in

AğladımAğladım BayıldımBayıldım

İşyerinde Irkçılık Nasıl Anlaşılır? Irkçılık Hakkında Bilinmeyenler

İşyerinde Irkçılık Nasıl Anlaşılır

Irksal klişeleştirme belirtileri olup olmadığına bakın. Sadece ırklarına göre insanlara belirli nitelemeler yaptığına dikkat edin. Stereotiplerin hem olumlu hem de olumsuz çağrışımlara sahip olabileceğini unutmayın. insanlar otomatik olarak klişeleşir, yorumlarının ve yargısının önyargıya dayandığını bile bilmezler. Örneğin, tüm Asyalıların matematikte harika olduğunu söylemek stereotipin bir örneğidir. Başkalarını basmakalıp insanlar genellikle “biz” ve “onlar” yapısını kullanarak kalıp ifadeler oluşturur. Örneğin, bir iş arkadaşınızın veya yöneticinizin “Hepsi burada çalışmak için çok tembel” dediğini duyabilirsiniz. Bu yazımızda işyerinde ırkçılık belirtilerinin neler olduğuna kısaca değineceğiz.

İşyerinde Irkçılık: İşyerinde Husumet

İşyerinde düşmanlığa dikkat edin. İşyerinde genellikle belirli bir ırkın işçilerine karşı düşmanca bir tavır, davranış veya tutum olarak ortaya çıktığını unutmayın. Bir yönetici ya da iş arkadaşı, rekabet nedeniyle size karşı düşmanlık yapabilir. Irksal düşmanlık, fiziksel gözdağı verme veya istismar, açık alay veya haksız iş yükleri gibi birçok şekilde olabilir. Örneğin, bir azınlık iş arkadaşına sürekli olarak diğer herkesten daha fazla iş atanırsa ırksal düşmanlık meydana gelebilir.

İşyerinde Irkçılık: Adaletsiz Eleştirilere Dikkat

Haksız eleştirilere dikkat edin. İşyerindeki ırksal bir azınlığa sürekli olarak işlerinin asla yeterince iyi olmadığı söylenirse, bunun nedeni ırklarından kaynaklanıyor olabilir. Irkçılar, önemli olmayan durumlara aşırı tepki gösterebilir veya ırklarından biri aynı şeyi yaptığında aynı duruma daha az eleştirel tepki verebilirler. Haksız eleştiri, ağır çalışan incelemelerine ve terfi edilmemesine neden olabilir. Bir işyerindeki ırksal azınlıklar, diğer çalışanlarla aynı miktarda zam alamayabilir veya aynı miktarda ödeme alamayabilirler.

Yanlı İşe Alım Tercihlerine Dikkat

Önyargılı işe alma uygulamalarına dikkat edin. İşyerinizde az sayıda ırksal azınlık bulunduğunu fark ederseniz, şirketin ırkçı işe alım uygulamaları veya yönetimi var demek olabilir. Bir şirkette işe alma ve mülakat uygulamalarına söz hakkınız bulunmadığı sürece bunu fark etmek biraz zor olabilir. Örneğin, bireylerle röportaj yapmadan önce “alışılmadık” veya etnik isimlerle başvuruları iptal eden kişilere dikkat edin. Bu ırkçılığın iyi bir göstergesidir. İşte tüm bu noktalara dikkat ederek iş yerlerinde ırkçılığın var olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Irkçılık Nasıl Anlaşılır? Irkçılık Hakkında Bilinmeyenler

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hayat Kolaylaştıran Püf Noktalar

Hayat Kolaylaştıran Püf Noktalar Nelerdir?

Aşk mı Alışkanlık mı

Aşk mı Alışkanlık mı? Alışkanlık İlişkiyi Yıpratır mı?