in

İstismar Dosyası: Çocuk İstismarı

istismar

İstismar, her yönüyle insanlığın en büyük yüz karası iken bizler buna sessiz kalmayı reddettik ve kanayan bu yaramıza dair bir yazı dizisi derledik. Utançlı okumalar!

İstismar Dosyası: Çocuk İstismarı

Öncelikle belirteyim; çocuklara yönelik istismar fiziksel, cinsel, duygusal ve ihmal olmak üzere dört başlıkta incelenmekte. Üzülerek ifade edeyim ki dünyada çocuk istismarı her geçen sene artıyor. UNICEF gibi uluslar arası kuruluşların yaptığı çalışmalar sonucu elde edilen veriler ise korkutucu düzeyde.

İnsanlığın En Eski Suçlarından

Merak etmeyin öyle çok ayrıntıya girmeyeceğim. Sadece değinmek istediğim bir iki husus var bu başlıkta. Kıymetli takipçilerimiz dünya üzerinde gerçekleşen her savaş, öncelikle çocukları etkilemiştir. Savaşın çapı ne kadar büyürse, çocuklar üzerindeki zararı da o denli büyümüştür. Kavimler Göçü sırasında yaşanan yağma olaylarından tutun da I. Dünya Savaşı’na, I. Haçlı Seferi’nden tutun da II. Dünya Savaşı’na ve hatta Abd- Irak Savaşı’na kadar pek çok savaşta milyonlarca çocuk ebeveynini kaybetmiş, bu kaybı yaşamayan çocuklar ise savaşın ve şiddetin en kötü tarafıyla yüzleşmek zorunda kalmıştır.

Dünya Sıralaması

Maalesef ülkelerin gelişmişlik düzeyinin çocuk istismarı üzerinde engelleyici bir etkisi olmamaktadır. Nitekim hem adli incelemeler hem de internet takipleri gibi çalışmalardan elde edilen verilere göre listenin en tepesinde dünyanın en gelişmiş devletleri mevcut. İlk sırada ise Avustralya yer alıyor. Avustralya’da her sene 50 bin çocuk istismara uğramakta. Üst sıralardaki diğer ülkeler ise Abd, İsviçre ve Rusya…

Türkiye Ah Türkiye!

Maalesef, üzüntü ve nefretle belirteyim ki ülkemiz de bu listede üst sıralarda yer alıyor. Cinsel suçların %46 gibi çok büyük bir dilimi çocuklara yönelik işleniyor. Son 16 senede tam 440 bin çocuğun ise doğum yaptığı belirtiliyor. Günümüzde bile çocuk gelin, çocuk işçi gibi utanç haberleri gündemimizi meşgul etmekte. Ancak yine de caydırıcı cezalar ve önlemler ısrarla alınmıyor.

İstismar İstismarı Doğuruyor

Çocuklar, istismara en yakın akrabaları veya tanıdıkları tarafından maruz kalıyor. İşte burada bir başka tehlike daha ortaya çıkıyor. Zira istismar istismarı doğuruyor. Çünkü istismara uğrayan çocuklar, yaşadıklarını başkalarına anlatmamaları konusunda tehdit ediliyor. Bu sefer de tehdit yoluyla istismara maruz kalıyorlar. Yani sevgili takipçilerimiz, cinsel istismar-fiziksel ve duygusal istismar aslında birbirlerine bağlı suçlar olarak karşımıza çıkıyor.

Sessiz Tehlike: İhmal

Aslında çoğumuzun istismar başlıkları arasında dâhil etmediği bir başka konu ise ihmal… Çocuklar, aile sevgisine en çok ihtiyaç duydukları bir dönemde ebeveynlerinin sorumsuz davranışları nedeniyle duygusal travma yaşamaktalar. Bu yüzden maalesef çocukların kötü çevre edinmesi, madde bağımlılığı ve en nihayetinde suç işlemeleri de kaçınılmaz olmakta. Adli vakalar üzerinde yapılan araştırmalar, suça bulaşmış çocukların suça yönelmelerinde ihmalin önemli bir rolü olduğunu göstermektedir.

Sonuç

Biz küçükken bir büyüğümüzün bize şeker veya hediye vermesi suç değildi. Şimdiyse bir çocuğun başını okşamak bile şüphe çekici hareketler arasında. Yolunuz insanlığa düşerse, utanmayı unutmayın.

Çocukların yüreğine,

Bir parçacık umut ekin.

Ya okşayın kalplerini

Ya ellerinizi çekin!

 

Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Comments

Leave a Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Loading…

0

Yorumlar

0 yorum

Written by Malahay

Sokak ortasında kadına şiddet

Sokak Ortasında Kadına Şiddet Uyguladı ama Kadın Şikayetçi Olmadı

savaşta öldü sandığı oğluna kavuşan suriyeli baba

Savaşta Öldü Sandığı Oğluna Kavuşan Suriyeli Baba Videosu