Seyahat

Adalarda Bir Gün-Prens Adaları

Prens Adaları kısa bir kaçamağın merkezi oluyor. Bazen canınız evden çıkmak ister ama şehir içinde nereye gideceğinizi bilemezsiniz. Adalarda bir gün yazımız belki size ilham olur.

Prens Adaları

Yüce Roma İmparatorluğu’nda imparatora karşı gelen din görevlisi mi var? Tahttan indirilen imparator, sürgüne gönderilecek imparatoriçe, yönetime karşı gelen; arkadan iş çeviren prens mi var? Peki imparatorluğun düzenini sağlamak için onları nereye göndermeli? Hem kimse görmemeli, hem de kolayca kontrol edilebilecek bir yer olmalı…

Dışarıdan destek almadıkları müddetçe kurtulamayacakları bir yer var, Konstantinapolis’e ne uzak ne yakın; ne tamamen unutulmuş ne de herkesin ilgi gösterdiği; “Iles des Saints”, “Keşiş Adaları”, bakır madenini bol bulundurduğundan “Kızıl Adalar” ya da en bilinen ismiyle, “Prens Adaları”.

Binlerce yıl evvel, Kocaeli Yarımadası’ndan kopmuş parçalardır, İstanbul’luların Bizans devrinden beri sayfiye yeri olarak pek sevdikleri; İstanbul’un 39 ilçesinden biri olan Adalar.  Toplam 9 ada bulunur bu toplulukta: Büyükada, Heybeliada, Burgaz Adası, Kınalıada, Sedef Adası, Sivriada, Yassıada, Kaşık Adası, Tavşan Adası.

Kışın pek sessizdir, ada halkının nüfusu azdır. Havalar güzelleşmeye başladıkça, mimozalar açar mart ayında ve bu güzelliği en çok adanın yerlileri yaşar.

Adalarda Bir Gün 

Motorlu araçlar kullanılmadığı için hem ulaşım, hem de keyif için bisiklete binebilirsiniz, adanın çevresinde çam ağaçları arasında yürüyüş yapabilir, çok yorgunuz / yürümeye mecalimiz yok diyenler içinde, eskiden ulaşım aracı olarak kullanılan faytonlar mevcut. Fayton kiralayıp uzun / kısa turlar yapıp adanın tepesine çıkabilir, hafızanıza kazımak için rüzgarın esintisine kendinizi bırakıp muhteşem manzarayı seyrederken bir şeyler içebilir, dondurma ile serinleyebilir, deniz kenarında ya da daha yükseklerde manzarası olan restoranlara gidip balığın, mezelerin, içeceklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Peki, en güzel ada hangisi?

Adalarda bir gün geçirmeye karar verdiniz, ama hangi ada karar veremediniz. En güzel adaya hangisi diyorsunuz, bu soruyu ancak adaları gezen cevaplayabilir. O nedenle iyisi mi siz bir sabah atlayın vapura, keyifli bir vapur yolculuğu sonrasında hangi adada canınız isterse orda inin, biraz vakit geçirdikten sonra diğer adaya geçin. Bu şekilde bir günde 3 adayı ziyaret edebilirsiniz. Şimdi yeni bir soru çıkıyor karşımıza, hangi adadan başlamak lazım? :)

 

Burgazada İskelesi, Adalarda Bir Gün
Shall We? Adalarda Bir Gün Geçirdi

Shall We? Adalar Gezisi

Adaların koyları
Adalar evleri ve faytonlar
Adaların mis kokulu çiçeği mimoza

Düşük Bütçe İle İstanbul’da Hangi Aktiviteler Yapılır?

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Hepsini gezdim birçok dostumda var oralarda özellikle aya yorgi ve lefterin evini görmenizi öneririm :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu