Seyahat

İstanbul’daki Semt İsimleri Nereden Geliyor?

İstanbul’un ilçeleri ve bazı semtlerinin isimleri nereden geliyor, hikayeleri nelerdir, onları inceleyelim. İstanbul; taşı toprağı altın şehir. Havası bir başka güzel, denizi ve boğazı ayrı bir dünya adeta. Nice komutanlar savaştı uğruna, sahip olabilmek için bu harika şehire. 7 tepeli İstanbul, altın boynuzlu (haliç) İstanbul, kız kuleli boğazı olan İstanbul. Nice hikayelere, romanlara, filmlere konu olmuştur bu güzelim şehir. Her semtinde farklı bir hava vardır. Her semtinin de ayrı bir hikayesi vardır.

 

İstanbul’un ilçeleri ve bazı semtlerinin isimleri nereden geliyor, hikayeleri nelerdir, onları inceleyelim. İstanbul; taşı toprağı altın şehir. Havası bir başka güzel, denizi ve boğazı ayrı bir dünya adeta. Nice komutanlar savaştı uğruna, sahip olabilmek için bu harika şehire. 7 tepeli İstanbul, altın boynuzlu (haliç) İstanbul, kız kuleli boğazı olan İstanbul. Nice hikayelere, romanlara, filmlere konu olmuştur bu güzelim şehir. Her semtinde farklı bir hava vardır. Her semtinin de ayrı bir hikayesi vardır.

İstanbul’un ilçeleri ve Bazı Semtlerinin İsimlerinin Hikayesi

İstanbul’un ilçeleri ve semtleri bir çok tarihi anı saklar içinde, her birinin hikayesi bir diğerinden farklıdır.

Aksaray: Fatih Sultan Mehmet döneminde, İç Anadolu bölgesindeki Aksaray’dan alınıp İstanbul’a yerleştirilen kişiler, yaşadıkları o bölgeye Aksaray ismini vermiştir.

Abide-i Hürriyet: Şişli ilçesinde yer alan Hürriyet tepesinde 31 Mart şehitleri yatıyor ve bir anıt bulunuyor, Hürriyet Anıtı yani Özgürlük Anıtı, ismi buradan geliyor.

Altın Boynuz: Diğer bilinen ismiyle Haliç; Batı kaynaklarında Altın Boynuz olarak ismi geçiyor. Nedeni ise; Alibeyköy ve Kağıthane derelerinin şekli boynuzu andırıyor.

Ahırkapı: Padişahın atlarının bulunduğu ahırın bu bölgede yer almasından dolayı bu ismi almıştır.

Altunizade: İsmail Zühtü Paşa’nın babası altın alım satım işleriyle uğraşmaktaymış ondan dolayı da İsmail Paşa’ya Altunizade lakabı takılmış ve İsmail Paşa semte bir cami yaptırmış, semtinde ismi bu şekilde anılmaya başlanmış.

Arnavutköy: Eskiden bu bölgede Arnavut vatandaşlar yaşadığı için bu ismi almıştır.

Bağlarbaşı: Eskiden bu bölgede Ermenilerin manastırlarına ait bağlar bu bölgeden başlarmış o yüzden bu isimle anılmış semt.

Balat: Rumca saray anlamına gelir. Eskiden İstanbul’un kapılarına verilen bu isim daha sonra semtin adı olmuştur.

Bakırköy: Bizans döneminde ismi Mahri Hori olan semt, Osmanlıların hakimiyetine geçince Makriköy olarak ismi değişir. Cumhuriyet ilan edildikten sonra  Semtin adı Atatürk’ün isteği üzerine Bakırköy olur.

Beylerbeyi: Sultan 3. Murat’ın beylerbeyi olan Mehmet Paşa’nın konağı burada olduğu için, bu ismi almıştır.

Beyoğlu: Fatih Sultan Mehmet Trabzon Rum İmparatorluğu’na son verince, Prens Aleksisos Kommenos buraya yerleşmiştir o yüzden bu bölgeye, Beyoğlu ismi verilmiştir.

Beşiktaş: Barbaros Hayrettin Paşa’nın gemilerini bağlamak için yaptırdığı 5 taştan dolayı bu ismi aldığı söylenmektedir.

Cihangir: Padişah Kanuni Sultan Süleyman oğlu Cihangir için burada bir cami yaptırır, semtin ismi bundan sonra Cihangir olarak kalır.

Çengelköy: Osmanlı döneminde bu bölgede gemilerin çapaları imal edilirmiş, o sebeple çengel köyü denilirken zamanla Çengelköy ismini almıştır.

Fatih: Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra buraya kendi adına cami ve külliye yaptırmasından sonra bölge Fatih ismini almıştır.

 

Galata: Gala kelimesi Rumca da süt anlamına gelmektedir, eskiden bu bölgede süt üretimi ve satımı yapıldığı için bu ismi aldığı rivayet ediliyor.

İstinye: Bizans döneminde ismi Stenia olan bölgeye zamanla istinye denilmiştir.

Kadıköy: Eski ismi Khalkedon olan bu bölge, Fatih’in İstanbul’u fethinden sonra bölgeyi köy şeklinde düzenlemesi için görevlendirdiği kadı dolayısıyla Kadı Köyü ismini almış ve zamanla Kadıköy olmuştur.

 

Kandilli: 4. Murat’ın Revan seferinden dönerken, bölgede bulunan köşkünde doğan oğlu Mehmet için 7 gece kandil yaktırdığı rivayet edilir, bu yüzden bölgeye Kandil Köyü adı verilirken, zamanla Kandilli olarak değişmiştir.

Laleli: 18. yüzyılda bu bölgede Laleli Baba isminde büyük bir zat yaşarmış ve semtin ismi Laleli olarak kalmış.

Mecidiyeköy: Sultan Abdülmecit zamanında bölgeye getirilen Sırbistanlı muhacirlere buradaki dutluklar verilerek kendilerine köy kurmaları istenmiştir. Böylece bölgenin ismi Mecidiye Köyü olmuş, zamanla Mecidiyeköy olarak değişmiştir.

Okmeydanı: Fatih Sultan Mehmet’in 1490 yılında bölgeye yaptırdığı Okçular Tekkesi ile semtin adı Okmeydanı olarak kalmıştır.

Sirkeci: Bölgede çok eskiden  Strategion limanı varmış bu isim zamanla değişerek Sirkeci olmuştur.

Süleymaniye: Kanuni Sultan Süleyman’ın Mimar Sinan’a yaptırdığı cami ve külliyeden ismini alır bu bölge.

Taksim: 19. yüzyıl da Maslak, Mecidiyeköy ve Şişli bölgelerinden gelen içme suları burada toplanır ve dağıtılırmış, dağıtım; taksim etmek anlamında olduğundan bölgeye Taksim adı verilir.

Unkapanı: Osmanlı döneminde; bal, yağ, un gibi malzemeler büyük terazilerin olduğu kabban ismi verilen bölgelere getirilirmiş. O yüzden bölgeye Unkapanı adı verilmiş.

Üsküdar: İstanbul fethedildiğinde bölgenin adı Scutari imiş, daha sonra Üsküdar olarak değişmiş.

Veliefendi: Şeyhülislam Veli Efendi’nin topraları olan bu bölgeye daha sonra yarış hipodromu kurulmuş ve Veli Efendi ismiyle anılmaya başlanmıştır.

Yenikapı: Sultan 4. Murat’ın tebdili kıyafet halkın arasına karışıp sandalla karşıya geçmek istemesi üzerine, sandalcının yasak olan alkol, tütün ve fal olaylarını açık etmesi üzerine kimliğini açıklar ve padişah sandalcıya dönüşte İstanbul’a hangi kapıdan gireceğini sorar, bunun üzerine sandalcı kağıda yazıp vermeyi ister, padişah sandalcının kellesini alır, İstanbul’a dönüşte de yeni bir kapı açılmasını emreder. Elini cebine atar ve kağıdı okur: ” Yeni kapınız hayırlı olsun hünkarım.” yazar. Bunun üzerine o bölge Yenikapı adıyla anılmaya başlar.

Zeytinburnu: İstanbul’un fethinden sonra merkez bölgeden ayrılan papazlar, Kazlıçeşme civarına yerleşerek burada zeytin yetiştiriciliği yaparmış. Semtin ismi buradan gelmektedir.

İstanbul’un ilçeleri ve semtleri ile ilgili yazımızı umarım beğenerek okursunuz.

 

Tehlikeli Hastalıklar

 

 

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Çok kalabalık ama aynı zamanda güzel şehir :)) kaleminize sağlık çok güzel bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu