in ,

İstanbul’da Dondurma Nerede Yenir? – İstanbul’un En Leziz Dondurmacıları

dondurma nerede yenir
dondurma nerede yenir

Sıcak yaz günlerinde hem lezzetli, hem baymayacak hem de hafif bir şeyler yemek istediğimize ilk olarak aklımıza dondurma gelir. Bu yazımızda İstanbul’da dondurma nerede yenir? İstanbul’un en leziz dondurmacıları hangileri sizler için derledik. Hadi keşfe başlayalım!

İstanbul’da dondurma nerede yenir?

Genelde yaz aylarında tüketimi artsa da aslında dondurma artık her mevsim yediğimiz, vazgeçemediğimiz bir tat. Bu sıcak yaz aylarında aileniz ya da sevdiklerinizle dondurma keyfi yapmak istiyor, fakat nereye gitmeniz gerektiğini bilmiyorsanız ya da yeni yerler, yeni tatlar keşfetmek istiyorsanız bu yazımız tam da size göre! İşini yıllardır hakkıyla yapan, dondurmadan alacağınız tadı doruklara çıkaran bu yerlerin müptelası olacağınız kesin. Önereceğimiz bu yerlerden en az bir tanesinde mutlaka damak zevkinize uygun o tadı bulacaksınız.

Girandola

İtalyan dondurma kültürünü İstabullularla buluşturan Girandola, Arnavutköy’de bulunuyor. Hatta Arnavutköy’ün en meşhur dondurmacısı da diyebiliriz burası için. Yapılan dondurmalar tamamen taze mevsim meyveleriyle hazırlanıyor. Sizlere önerimiz özellikle de yaz bitmeden karpuzlu, şeftalili ve kavunlu dondurma çeşitlerinin tadına bakmanız. Girandola’da ayrıca Datça bademi ve kazandibi gibi yerel tatlarla, After Eight ve tuzlu karamel gibi değişik tatlara da yer veriliyor.

dondurma nerede yenir
dondurma nerede yenir

Dondurmacı Ali Usta

Anadolu Yakası’nın çok kültürlü, hayvansever semti Moda’da bulunan Dondurmacı Ali Usta’nın namı tüm dünyaya yayılmış desek yalan söylemiş olmayız. 69 yılından beri, değişmeyen lezzeti ve kalitesiyle müşterilerine hizmet veren dondurmacıda her zaman kuyruk bekleyen insanları görmek mümkün. Bu kuyruk sizi korkutmasın. Sonunda o leziz dondurmayı midenize indirdiğinizdeki mutluluğunuz buna değecek! 40’tan fazla dondurma çeşidi olan Ali Usta’da seçim yaparken zorlanabilirsiniz. Kapta ya da külahta alabileceğiniz dondurmalar arasında en meşhuru ise Santa Maria. Kavunlu, naneli, bademli ve vişneli dondurmalarını da mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

dondurma nerede yenir

dondurma nerede yenir

Cremeria Milano

Klasik İtalyan dondurma tatlarını Türk damak zevkiyle ustalıkla birleştiren yerlerden biri Cremeria Milano. Uzun yıllar İstanbul’da misafirlerine dondurma keyfi sunan Cremeria Milano’nun Antalya, İzmir ve Bursa’da da şubeleri bulunuyor. Cremeria Milano’da, Gelato (süt, yumurta ve krema ile hazırlanan klasik İtalyan dondurması) ve Sorbetto (su, şeker ve meyve üçlüsüyle yapılan dondurma) çeşitlerini mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Mekanda ayrıca İtalya’ya özgü leziz kekler, bisküviler ve kahvelerin de tadını deneyimlemeniz mümkün.

dondurma nerede yenir
dondurma nerede yenir

Yaşar Usta’nın Sorbe ve Dondurması

“İstanbul’da dondurma nerede yenir?” sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan bir diğeri ise Yaşar Usta olacaktır. Dondurmacı Ali Usta gibi Yaşar Usta’da yıllardır lezzetini misafirlerine sunmaya devam ediyor. 1962 yılında ilk şubesini Bostancı’da açmış olan Yaşar Usta’nın Sorbe ve Dondurması’nın şimdilerde İstanbul’da birçok yerde şubesi bulunuyor. Diğer dondurmacılardan farkı ne diye soracak olursanız; her mevsim özenle seçilen en iyi meyveler ve belli bir seviyede tutulan şeker oranı diyebiliriz. Yaşar Usta’nın Sorbe ve Dondurması’nda dondurma keyfi yaşamak istiyorsanız sizlere önerimiz bebe bisküvili, tahinli, karadutlu, kestaneli ve sakızlı dondurma. Unutmadan ekleyelim; Yaşar Usta’da veganlar için de dondurma çeşitleri bulunuyor.

dondurma nerede yenir
dondurma nerede yenir

Dondurmacci

Alışılagelmiş lezzetlerden sıkılanlardan mısınız? Ya da hiç denemediğiniz yepyeni tatlar mı arıyorsunuz? Dondurmacci bunun için biçilmiş kaftan desek yeri. Birazdan sayacağımız çeşitler de bunu kanıtlar nitelikte. Patlamış mısırlı dondurmayı daha önce denemiş miydiniz? Kulağa garip gelse de muhteşem bir lezzet olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında irmik helvalı, yeşil çaylı, acı biberli tarçınlı, lavantalı ya da yaseminli birçok değişik dondurma çeşidi bulunuyor. Ayrıca light ve soya sütlü seçenekleriyle ve gıda boyası ya da glikoz kullanmamalarıyla öne çıkan dondurmacı, Zeytinyağı Festivali’nde zeytinyağlı dondurma bile üretmiş!

dondurma nerede yenir
dondurma nerede yenir

Mini Dondurma

İstanbul’da bulunan en eski dondurmacılardan biri de Mini dondurma. Bebek’te bulunan, ismi gibi mini bir dükkanda yıllardır misafirlerini ağırlayan dondurmacı, güllü lokumlu dondurmasıyla meşhur. Müşterilerine sunduğu birbirinden çeşitli Roma dondurmalarıyla nostaljik bir lezzet şöleni yaşatan bu mekanda karamelli, ballı bademli, bitter çikolatalı, kestaneli birçok dondurma çeşidi bulunuyor.

dondurma nerede yenir
dondurma nerede yenir

Lezzeti Kadar Hafif Yaz Tatlıları

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

gitmesi cesaret isteyen yerler

Gitmesi Cesaret İsteyen Yerler

Amerikan Tarihi 2

Tarih Treniyle Yolculuk: Amerika Tarihi 2