in ,

BayıldımBayıldım

İstanbul Gezi Rehberi – İstanbul Hakkında Bilgiler

istanbul gezi rehberi-istanbul hakkında bilgiler

İstanbul Gezi Rehberi – İstanbul Hakkında Bilgiler yazımızda sizlere İstanbul’un doğa ve kültürel güzelliklerinden ve kısaca tarihinden bahsetmek istedik..

İstanbul Gezi Rehberi – İstanbul Hakkında Bilgiler

İstanbul hem kültürü hem tarihi hem de doğa zenginliği açısından sadece Türkiye’nin değil Dünyanın gözde şehirlerinden biridir. Asya ve Avrupa kıtalarına köprü vazifesi gören bu muhteşem şehir doğu ve batı kültürünü bir araya getiriyor. Bu muhteşem şehrin ilk önce tarihine bir göz atalım.

İSTANBUL TARİHİ

İstanbul tarihinde iki çok büyük ve önemli imparatorluklara başkentlik yapmış bir şehirdir. Coğrafi konumu ile Dünyanın en ilgi çeken şehirlerinden biridir. Roma imparatoru I. Konstantin başkenti Roma’dan İstanbul’a taşımıştır. Bunun sonucunda Roma İmparatorluğu Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Bundan önceki zamanlarda ise Yunanistan’dan gelen Megaralılar bu kentte bulunmuşlardır. İstanbul şehrinin bilinen en eski ismi Byzantion’dur. Bu dönemde kral olan Megaralı kral Byzantas onuruna bu isim bu şehre verilmiştir. Konstantin başkenti İstanbul’a taşıdığında bu şehre “Nova Roma” Yeni Roma ismini vermiştir. Ancak öldükten sonra bu şehre “Konstantinopolis” yani Konstantin’in Şehri ismi ile anılmaya başlanmıştır.

313 yılında Hristiyanlara özel statü sağlayan Milano Fermanı ilan edildi. Ancak bu olay Romalılar tarafından tepkiyle karşılandı. Romalılar çok tanrılı Pagan dinini benimsiyordu. İlan edilen Milano Fermanı Roma’nın ikiye bölünmesinde en önemli sebeplerden olmuştur. Hristiyanlık ve Paganistlik çatışması sonucu Konstantin yeni başkentin kurulmasını “Tanrının Emri” olarak ifade etmiştir. Ama kendisi ölüm döşeğinde vaftiz edilmiştir.

İstanbul başkent olarak tüm özellikleri kapsıyordu. İlginç bir yanı da Roma şehri gibi yedi tepeden oluşmasıdır. İstanbul şehrinin inşası dünya tarihinin en önemli kararlarından biridir. Konstantinopolis tek bir adam sayesinde oluşmuş bir şehirdir.

İlerleyen zamanlarda Haçlı seferleri ve Arap akınları Doğu Roma’ya oldukça büyük zararlar vermiştir. 1204 yılında İstanbul’a gelen Haçlı orduları kenti yağmalamış ve ateşe vermişlerdir. Bu yağmanın ardından 1204 yılında şehre bir Latin imparatorluğu kurulmuştur. 57 yıl süren sefir bir hayattan sonra şehri terk ettiklerinde harabe hale getirmişlerdi. Yıkık bir şehre dönen Konstantinopolis’de halk fakirleşmiş, merkezi güç zayıflamıştır.

Bu sırada Türkler Anadolu’da Akdeniz ve Ege kıyılarına kadar ilerlemiş,Trakya’ya kadar gelmişlerdir. Türklerin Trakya’ya gelmesiyle Bizans İmparatorluğu kuşatılmıştır. Ve Bizans uzun bir direnişinin ardından 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’e yenik düşmüştür.

İSTANBUL NEREDEDİR

İstanbul coğrafi konumu bakımından çok önemli bir şehirdir. Avrupa ve Asya kıtasının kesiştiği bir noktadadır. Boğazın batı kısmı Avrupa’da doğu kısmı ise Asya kıtasında kalır. İstanbul aynı zamanda Karadeniz ve Akdeniz birleştiren boğaza sahiptir. İstanbul şehri yedi tepe üstüne kurulmuş bir şehirdir.

İSTANBUL’DA GEZİLECEK YERLER

Bir söz vardır ömür biter İstanbul bitmez diye.. Bu söz çok doğrudur gezilecek o kadar çok yeri vardır ki bu anlatılmakla bitmez. Bizde sizler için İstanbul gezilecek yerleri derledik. İstanbul tarihi, kültürel ve doğa güzellikleriyle dünyanın en gözde şehirlerinden bir tanesidir. Doğunun ve batının kesiştiği bu şehirde güzeli çirkini, yeniyi eskiyi iç içe görebilirsiniz. Ayasofya Müzesi, Galata Kulesi, İstanbul Arkeoloji müzesi, Kız Kulesi mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

İSTANBUL’A NE ZAMAN GİDİLİR

İstanbul’a yılın her döneminde gidebilirsiniz. Şehir her mevsimde farklı bir güzellik sunar. Bu nedenle turistleri her zaman çeken bir büyüsü vardır. Kimisi bu şehrin kış ayını sever kimisi ise yaz ayına aşıktır. Şöyle söylemek gerekirse İstanbul her mevsimde farklı bir güzelliğe sahiptir.

İSTANBUL’A NASIL GİDİLİR

İstanbul’a Türkiye’nin her yerinden tek sefer uçuşla ya da otobüsle gitmeniz mümkündür. Aynı şekilde Dünyanın önde gelen şehirlerinden tek sefer uçuşlarıyla ulaşmak mümkündür.

“Dünyaya son kere bakacaksın deseler bu bakışı İstanbul’un Çamlıca tepesinden yapmak isterdim”  LAMARTİNE 

Londra Gezi Rehberi – Londra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

14 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

robot el ampute

Robot El İle Ampute ‘nin Tekrar Hissetmesi

Karpuzun bilinen 6 faydası

Karpuzun Bilinen 6 Faydası