Gündem

İstanbul Devlet Konservatuarı Kapatılıyor

İstanbul Beşiktaş ilçesinde yer alan Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (MSGSÜ) İstanbul Devlet Konservatuarı için kapatma kararı alındı. İstanbul Devlet Konservatuarı kapatılıyor.

İstanbul Devlet Konservatuarı Kapatılıyor!

Başbakanlık Çalışma Ofisi’nin bitişiğinde yer alan Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (MSGSÜ) İstanbul Devlet Konservatuarı’nda, müzik bölümleri, tiyatro bölümü, opera ve bale gibi sahne sanatları bölümleri bulunuyor.

Geçtiğimiz dönemlerde Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü kapatılma durumu, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı ‘nın Pantomim Bölümü için öğrenci alımının durdurulmasından sonra sıra Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (MSGSÜ) İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda.

1982 senesinden beri Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (MSGSÜ) İstanbul Devlet Konservatuvarı ismiyle, ilköğretim, ortaöğretim, yüksek öğretim seviyesinde eğitim verilen kurumda, sahne ve müzik sanatlarından mezun olan çok sayıda değerli sanatçı yetişti.

MSGSU Istanbul Devlet Konservatuarı Ne Zaman Kapatılıyor?

24 Haziran seçimlerinden sonra Başbakanlık Çalışma Ofisi’nin, Cumhurbaşkanlığı ofisine dönüştürülmesi planlanıyor. Üniversitenin, ofisin hemen yanında bulunuyor olması “sakıncalı” görüldüğünden, 26 Haziran 2018, Salı günü binanın tahliye edilmesi için talimat çıkarıldı.

Üniversite rektörlüğü, bu durumun kabul edilemez olduğunu ve sorunu devlet üst kademeleri ile paylaşmış, idari süreç başlamış bulunuyor. Beşiktaş Kaymakamlığı tarafından 12.06.2018 tarihinde gönderilen tebliğde, konservatuarın 26 Haziran 2018 Salı günü, saat 13:30’da tahliye edileceği belirtilmiş. Üniversite tarafından bu tebliğ üzerine hukuksal süreç başlatılmış.

Üniversite senatosu 26 haziran 2018 Salı, saat 12:00’detoplantı yapacak, hemen arkasından  Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (MSGSÜ) İstanbul Devlet Konservatuarı öğrenci ve öğretmenlerine konservatuar yerleşkesinde bilgi verecek.

Konservatuar Mezunları Destek Bekliyor!

MSGSU Istanbul Devlet Konservatuarı mezunları sosyal medya üzerinden tepkilerini ortaya koyuyor. MSGSU Istanbul Devlet Konservatuarı’nın kapanması planlanan tarih ve saatte okulun önünde buluşulması için sosyal medyada çağrılar yapılıyor, destek bekleniyor:

“İstanbul Devlet Konservatuarı Binamıza Dokunma”

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi (MSGSÜ) İstanbul Devlet Konservatuarı, 1971 senesinde, “İstanbul Devlet Konservatuarı” ismiyle kuruldu.  1982ye kadar, Kültür Bakanlığı’nın Güzel Sanatlar Gnl Md.’ne bağlı olan kurum, M.S.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi İstanbul Devlet Konservatuarı ismiyle eğitim vermeye devam eder. 1985te rektörlüğe bağlanır, ismi Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı olur. 2003te Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı ismini alır. 1986da, 1971de ilk eğitime başladığı Etiler Hasan Ali Yücel İlkokulu’ndan şu anda tahliye edilmesi planlanan Dolmabahçe Sarayı, Baltacılar Koğuşu’na taşındı.

Çocuklarda Yaz Hastalıkları

İlgili Makaleler

10 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu