in

BayıldımBayıldım

İsrail Gezi Rehberi

İsrail Gezi Rehberi
İsrail Gezi Rehberi

Shall We? üyesi sevgili dostumuz Sedat Cengiz’in kaleminden ” İsrail Gezi Rehberi ” yazısı sizlerle… İsrail’e seyahat edecekseniz ve detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

İsrail Gezi Rehberi

Öncelikle Israil’e seyahat edecekler şunu bilmeli ki seyahat edilebilecek güvenli ülkelerden birisidir. Türklere karşı bir ön yargı ya da olumsuz bir bakışları yok. Vize ücreti alınmıyor. Israil Büyükelçiliği ya da Konsolosluğa başvurup ortalama 5 iş gününde çıkıyor.

Pasaportuna vize vurdurmak istemeyenler ya bunu dilekçe ile belirtmeli (Çoğunlukla kabul edilmiyor) ya da Tur acentesi ile tur kapsamında seyahat etmeli. Aksi takdirde pasaportunuzda İsrail vizesi olacaktır. İsrail ile sıkıntı yaşayan ülkelere giriş çıkışlarda bu sorun olmaktadır. Fakat İsrail sıkıntı yaşadığı ülkelerden gelen ziyaretçilere bu problemleri yaratmıyor. Birkaç soru soruyorlar, şayet tatmin oldularsa yolunuza devam ediyorsunuz, aksi takdirde küçük bir sorgu odası mevcut (Korkulacak bir durum yok) orada daha geniş kapsamlı soru soruyorlar.

Vizesiz Ülkeler – T.C. Vatandaşlarının Vizesiz Gidebileceği Ülkeler Listesi

Örneğin; ben 2015 yılında İran ülkesine tatil amaçlı gitmiştim ve giriş çıkış bilgilerini görüp birkaç soru sordular. Kurs için gittiğimden dolayı davetiye mektubunu gösterince çok sorun yapmadılar. Fakat; otel ve uçak rezervasyonlarını yanında tutanlarda sorunsuz bir şekilde giriş yapabilirler.

Pasaport bölümünden sonra size küçük bir giriş kağıdı verecekler. Onu mutlaka cüzdanınıza koyun, çıkış için gerekli olacaktır. Otelinize vaktinde yani check-in saati geçse bile çok çok geç gidenleri anında İsrail polisine bildiriyorlar.

**Bilgi; İsrail İstihbaratı’nda görev almış personel ve birkaç polis memuru tarafından teyit edilmiştir. (Bunu 2014 tarihinde bizzat yaşadım, Polis Merkezine gidip İstanbul’dan bizimle gelen 2 şahsın kaçması üzerine ifade verdim)

Her neyse bunlar olası sorunlar, olur da bu tarz problemler ile karşılaşırsanız hazırlıklı olmanız için yazdım.

Tel Aviv, Yafa

Tel Aviv’den en çok ziyaret edilen Kudüs’e direk otobüsler ve taksi dolmuşlar mevcut. Ya da kendinizi tren istasyonuna atıp çeşitli şehirlerine ulaşım sağlayabilirsiniz. Tel Aviv pahalı bir şehir, 2017 yılı için yazıyorum, 1 küçük 50’lik su 6 şekel yani 6 TL gibi bir paraya karşılık geliyor. Fakat yerleşim olarak ve gezilebilecek yerler açısından güzel bir yer. Gece kulüpleri, yemekleri v.s. sahilde yaz aylarında denize girme imkanı (gayet temiz) gibi imkanlara sahipsiniz.

Hemen Tel Aviv’e yakın Yafa gezip görülebilecek bir yer. Eski bir yerleşim yeri ve Osmanlıya ait eserler bulabileceğiniz yer. Örneğin; 2. Abdülhamid’in döneminde yapılan saat kulesi Ebu Nebbut Camii v.b. çok fazla detaya giremeyeceğim. Yemekleri gayet lezzetli, Orta Doğu’da birkaç ülkeye gittiyseniz benzerlik göreceksiniz (Örneğin; Lübnan, Suriye gibi)

Hangi dil konuşulur?

Ülkede İbranice – Arapça ve çoğunluk İngilizce bilmektedir, dolayısıyla çok rahat anlaşabilirsiniz. Sadece Filistin şehirlerinde dil sıkıntısı (İngilizce) çekebilirsiniz, onu da rehber tutarak halledebilirsiniz.

İsrail Gezi Rehberi cami

İsrail gezi rehberi

Kudüs, Eriha Jerico, Hayfa, El-Halil, Beytüllahim, bu şehirlerde Filistin polisleri ve diğer güvenlik birimleri korumaktadır. Birleşmiş Milletler’in de orada personelleri mevcut. Şehirlerin girişlerinde tabela mevcuttur, uyarı İsrailli vatandaşlar içindir, giriş yaptıktan sonra başınıza gelebileceklerden devlet sorumlu değildir şeklinde.

Gazze’ye direk giriş yok, eskiden Mısır tarafından vardı o tüneller de kapandı. Zaten giriş yapıldıktan sonra mimleniyorsunuz ve Israil’e girişiniz engelleniyor.

Çoğunlukla tur şirketleri Tel Aviv – Yafo – Kudüs – Eriha – El Halil ve Beytüllahim şeklinde bir rota çiziyorlar. Bireysel gezi amaçlı gidenler, Tel Aviv – Yafo – Kudüs şeklinde bitirebilir. Vakit varsa Hayfa’ya gidilebilir. Sadece Bahai Bahçeleri ve Altın Kubbe için bile gidilebilir.

Kudüs içerisinde sadece bir gününüzü çarşıya ayırabilirsiniz. Gayet eğlenceli ve iç içe 3 dinden olan kişilerin sorunsuz bir şekilde yaşadıklarına şahit olacaksınız. Konaklama için Hostel de mevcut oteller de, fiyatlara internet üzerinden bakabilirsiniz. Gelelim İsrail gezi rehberi kısmının gezilecek yerler kısmına…

Kudüs içerisinde gezilebilecek yerler aklıma gelenler;

 • Burak Cami
 • Zeytin dağı Tepesi (Kudüs manzarası için)
 • Selman El Farisinin makamı
 • Eski Mescid-i-Aksa Hakiki Camii
 • Mescid-i-Aksa
 • Kubbet-üs-Sahra
 • Kudüs Çarşısı
 • Kapalı Kapı (Hz. İsa’nın girmesi beklenilen)
 • Kıyamet Kilisesi
 • Hz. Meryem Makamı ve Hz. Zekeriye Makamı
 • Hz. İsa Çile Yolu 5. İstasyon
 • Ağlama duvarı
 • Kudüs sokakları

Beytüllahim şehrinde görülebilecek yerler

 • Hz. İsa Doğumu Kilise
 • Yemlik Meydanı
 • Hz. Ömer Camii

El Halil şehrinde görülebilecek yerler

 • Hz. İbrahim Camii ve Makamı
 • Atabarlar Mağarası (Ben gittiğimde ziyarete kapalı idi)

İsrail Gezi Rehberi sahil

Ve tabi ki vaktiniz varsa araç kiralayıp ya da servis ile Lut Gölü’ne, Ölü Deniz’e gidin. Ben gittim fakat yüzmedim. Yüzmeyi bırakın, gerçekten elinde dergi ile gazete ile oturanlar mevcut. Tuz oranının 28-33 arası olduğu söyleniyor.

İsrail gezi rehberi “İsrail’den çıkış” bölümü ile sona eriyor…

Evet geldik ülkenin en önemli kısmına, Israil’den çıkışa… Girişte neredeyse hiç problem yaşamayacaksınız fakat çıkışta bir sürü sorulara maruz kalacaksınız.

Havalimanında kadınların sayısı çok kalabalık, gözlem ve sorgu için erkeklerden daha verimli ve profesyonel oldukları artık bilinen bir gerçek. Ortalama sorulan sorular;

 • Israil’de kaç gün kaldınız?
 • Nerelere gittiniz?
 • Burada tanıdığınız var mı? Varsa adı soyadı ne iş yapıyor vs?
 • Alışveriş yaptınız mı?
 • Birisinden hediye aldınız mı?
 • Valinizi siz mi hazırladınız?
 • Valinizi yanınızdan hiç ayırdınız mı?
 • Biletinizi siz mi aldınız yoksa başkası mı?

Şüpheler artar ise ayrıntılı sorgulama için başka bir bölüme geçilebilir. Unutulmamalıdır ki her daim soğukkanlı olmalısınız. Yani eşyalarınızdan örnek alıp (Pamuk) ile cihazlara koyup test edecekler, parfümden örnek alabilirler ya da geçmesine müsaade etmeyebilirler.

İsrail girişte sorun yaratmayan bir ülke fakat, çıkışta güvenlik önlemleri yüzde 100 seviyesinde. Kendi prestiji için bunu çok dikkate alıyorlar.

Kalın Sağlıcakla…

Sedat Cengiz

İsrail Gezi Rehberi isimli bu bilgilendirici ve emek verdiği yazısı için Sedat Cengiz dostumuza teşekkürü borç biliriz. Sizler de deneyimlerinizi bizimle paylaşmak isterseniz shallweyazar@gmail.com mail adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Azerbaycan Gezi Rehberi

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Space Travel Agency of Turkey Shall We Röportaj

Space Travel Agency of Turkey Projesine Dair Her Şey

Kova burcu ve cinsellik

Kova Burcu Ve Cinsellik- Burçların Cinsel Hayatı