Kim Kimdir?

İsmail Hakkı Dümbüllü Kimdir? Tüm Ayrıntılar Bu Haberimizde.

İsmail Hakkı Dümbüllü kimdir? Yoğurtçuluk yaparken tiyatro aşkıyla yanıp tutuşan ve kavuğuyla sahnede ‘İbiş’ karakterini oynayan Geleneksel Türk tiyatrosunun temsilcisi Kel Hasan Efendi, bir geleneğin başlamasına sebep oldu. Sırasıyla İsmail Dümbüllü, Münir Özkul, Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin’e o ünlü kavuk emanet edildi.

İsmail Hakkı Dümbüllü Kimdir?

İsmail Hakkı Dümbüllü’nün aramızdan ayrılışının 46 yılı. 5 Kasım tarihinde vefat eden Dümbüllü, hayatını tiyatroya ve alkışlara adamış, geride birçok tiyatro oyunu ve sinema filminin yanı sıra Münür Özkul gibi dev bir sanatçıyı bırakmış önemli bir Türk tiyatro oyuncusu.

Büyük Bir Ortaoyun Ustası

Geleneksel Türk tiyatro sanatçısı olan İsmail Hakkı Dümbüllü, 1897 yılında Üsküdar Süleymanağa Mahallesinde doğdu. Babası 2. Abdülhamid’in silahdarlarından Ali Caner Kıcalı, annesi Fatma Azize Hanım’dır.

Askeriyeden Atıldı

Okula, Üsküdar İttihat-ı Terakki Mektebi’nde başmıştır. Daha sonra gittiği Askeri Rüştiye’den tiyatro yüzünden atılmasının ardından on altı yaşında Kel Hasan Efendi’nin Dilkûşa Tiyatrosu’na girer. Zamanın ünlü oyuncularıyla aynı sahneyi paylaşmışan Dümbüllü İsmail, profesyonel olarak Şehzade Başı Tiyatrosu’nda başlar.

Dümbüllü Adını Nasıl Aldı?

Bilinen adıyla Dümbüllü İsmail Efendi, ‘Dümbüllü’ adını nasıl aldığını şöyle anlatır: “Peruz Hanım vardı kantocu, Samran’dan evvel. Bu Peruz Hanım o zamanın en birinci kantocusuydu. Hem de beste yapar, güftesini de kendisi yazardı. Dümbüllü diye bir kanto söylerdi. Buna bir gazel ilave ederek söylemeye başladım. ‘Dümbüllü, Dümbüllü, Gabarala, mabarala, Dümbüllü’ diye oynardık. Böylece Dümbüllü adı üzerimde kaldı.”

Nasrettin Hoca’ya Benzetilirdi

Oynadığı oyunlardan ençok Ters Biyav, Gözlemeci, Kavuklu’ya Hile, Çifte Hamamlar ve Kanlı Nigar’ı severdi. Oynadığı filmlerde de en çok Nasreddin Hoca’ya benzetilmektedir. Geçirdiği trafik kazasından bir ay sonrasında 5 Kasım 1973 tarihinde hayatını kaybetti. Cenazesi, İstanbul’da Boğaziçi Köprüsü’nden geçen ilk cenaze ola ak kayıtlara geçmiştir. Kabri, Üsküdar’daki Karacaahmet Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

Dümbüllü - Münür Özkul

Ünlü Kavuk Şimdi Kimde?

Dümbüllü, ustası Kel Hasan’dan devraldığı kavuğu, çırağı usta oyuncu Münir Özkul’a 1968’de devretmiştir. Kavuk, Özkul tarafından da Ortaoyuncular Tiyatro Topluluğu’nun kurucusu Ferhan Şensoy’a devredilmiştir. Şensoy tarafından kime devredileceği merakla beklenen ünlü Kavuk 27 yıl sonra sonunda törenle oyuncu Rasim Öztekin’e devretti.

Kel Hasan Efendi

Kavuğun asıl sahibi: Kel Hasan Efendi

Çocukluğunda yoğurtçuluk yaparken hevesli olduğu tiyatroya başlayan Kel Hasan, henüz küçük bir çocukken ünlü komik Abdürrezzak Efendi’nin rollerinin neredeyse tümünü ezberlemişti. Sahneye ilk kez Küçük İsmail Efendi yönetimindeki tiyatronun Kuşdili’ndeki gösterileri sırasında çıktı.

Söylemesi Zor ve Uzun Tekerlemeler

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu