Sağlık

Işgın Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Işgın otu ve faydaları ile ilgili bilgileri bizler için Yusuf Tekin derledi. Kendisine verdiği bilgiler için teşekkür ediyoruz. 

IŞGIN OTU NEDİR?

Halk dilinde uçkun ya da ışgın olarak bilinen bu bitki kış mevsiminden sonra karşımıza çıkmaktadır.
Erzurum yöresi başta olmak üzere Doğu – Güneydoğu bölgesinin iklim şartları bitkinin yetişip gelişmesi için daha uygundur. Haziran Mayıs ve Nisan aylarında yetişen bu bitki, ülkemizin doğu kesimlerinde daha çok üretilmekte olup, Kuzukulağıgiller familyasına mensuptur. 1000-4000 m ulaşan yüksek bölgelerde yetişen, ışgın sarımsı beyaz çiçek açar. Meyvesi ise geniş kırmızımsı ve yaprakları kahverengi olup üç köşeli bir yapıya sahiptir. 40-150 cm uzunluğuna ulaşır, çok yıllık, ravent türü otsu bir bitkidir. Bilimsel olarak tanımlanmış olan Reun Ribes (ışgın), kuzukulağıgiller familyasından gelmektedir ve nominat seksiyonda sınıflandırılır.

Yayla muzu olarak da anılan ışgın otu, C vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca B1, B2,E,A,ve K vitaminlerine fazlasıyla barındırmaktadır. Türkiye’de ilk yabani olarak yetişen ravent türü olmaktadır. Tadı ile kiviyi anımsatan bitki, yetiştirilen yöreler de meyve olarak tüketilmektedir. Aynı zamanda haşlanarak çorbası ve kurutulmuş kökleri ile yoğurt harmanlanarak maske olarak kullanılır.

Bu bitki, çetin geçen kış mevsiminin ardından karların erimesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Sert yapıya sahip olan uçkun, otsu bir bitkidir.

IŞGIN OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Bilimsel adı Rheum ribes L. olan ışgın otu, özellikle kanser ile mücadelede kansere karşı savaş açmış önemli bir bitkidir. İçeriğinde beslediği çeşitli kimyasal maddeler sayesinde birçok ciddi hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Şimdi, ışgın otunun sağlık açısından faydalarına yakından bakalım…

 • Özellikle lösemi ve kanser ile mücadelede kullanılan ışgın, hücrelerin yenilenmesinde ve gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.
 • Grip, böbrek rahatsızlığı, yorgunluk, uykusuzluk, ateşli hastalıklar, stres gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesinde yine aynı şekilde etkilidir.
 •  Bağırsaklarda meydana gelen rahatsızlıkların giderilmesinde yardımcıdır ve sindirimi kolaylaştırır. Mide duvarını koruyarak yara oluşmasını önler. Mideyi dengeleyerek kansere yakalanma olasılığını azaltır.
 • Kaynatılıp suyu içildiğinde astım ve nefes darlığının yanı sıra sürekli öksürüğe de iyi geldiği bilinmektedir.
 • Işgın otu ayrıca sivilce ve cilt sorunlarında meydana gelen birçok leke türünü düzenli olarak kullanıldığında kalıcı olarak temizler.
 • Işgın otu iştah açıcı bir etkiye sahiptir.Düzenli olarak tüketilirse metabolizma problemleri nedeniyle zayıf olan kişilerin kilo almasına yardımcı olabilir.
 • Burası önemli :) Az tüketildiğinde kabız, yüksek dozda tüketildiğinde ise müshil etkisi göstermektedir.
 • İçeriğinde bulunan K vitamini sayesinde ışgın otu; kemiklerin güçlenmesine ve kemik erimesi gibi hastalıkların engellenmesinde etkilidir.
 • Işgın otu lifli bir gıda olduğundan ve kalorisinin de düşük olmasından dolayı kilo verme konusunda önemli yer tutar.

YUSUF TEKİN 

Açlık Otunun Yararları Nelerdir

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Eşgışgın diyen bir dayı vardı o geldi aklımaO videodan sonra merak edip araştırmıştım biraz,şimdi buradaki bilgileride okuyunca öğrendimdi gerçekten faydalı bir bitki.Keşke her yerde yetişsede bizlerede ulaşabilmesi kolay olsa,merak etmiyorum değil

 2. Vücuda teması konusunda dikkat etmemiz gerekebilir…Ne kadar etkili olduğu kaçınılmaz… Emeğine sağlık Yusuf

 3. Acıkcası tadının kiviye benzemesi acısından merak ettim.. Faydaları cidden cok önemli ve az tüketildiğinde kabız cok tüketilince müshil etksi ilginç geldi önemli nokta bence.

 4. İlginç bir bitki faydaları da inanılmaz ulaşımı kolay olsa keşke bilgi için teşekkür eder. Kaleminize sağlık Yusuf bey

 5. Çok iyi bir sebze mi diyim meyve mi diyim bilemedim ama harika. Çok iyi seçmeniz lazım. Yoksa acı dolu bir şey yersiniz. Tam iyisini bulursanız o ekşiliği mükemmel gelecektir.

 6. Harika bir bitki ben memlekete gittiğimde tersim ama aşırı ekşi birşey
  Yusuf emeğine sağlık

 7. İlk defa duydum ve faydalarını okuyunca şaşkın kaldım.Ne çok faydalı bir otmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu