in

İşçinin Kabusu: Kod 29

İşçinin kabusu

Demet Koçak bizler için Kod 29 ile ilgili bir kaç önemli bilgiye daha değindi. Kendisine verdiği bilgiler için teşekkür ediyoruz. İşte İşçinin kabusu: Kod 29 ile ilgili detaylar.

İŞÇİNİN KABUSU: KOD 29 (No:2)

EYVAH! NAKİT ÜCRET DESTEĞİ DE ALAMIYORUZ…

İçinde bulunduğumuz Covid-19 salgını sebebiyle, 15 Mart tarihinden sonra işsiz kalmış ancak son 3 yılda 600 gün prim ve son 120 günde hizmet sözleşmesi ile çalışma koşullarını yerine getiremeyen işçiler 39.24 TL nakdi ücret desteği alabiliyorlar. Yine burada dikkat edilmesi gereken husus işçinin kendi kusuru ve isteği dışında işsiz kalması. Anlayacağınız gibi, Kod 29 ile işten çıkışı yapılan işçi maalesef bu nakit ücret desteğini de alamıyor.

İŞVEREN VE İŞÇİNİN ÇIKARLARI NEDEN ÇATIŞIR?

Burada işsizlik ödeneği tamamen işverenin insafına kalıyor. İşveren Kıdem ve İhbar tazminatını vermemek için fesihi ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılığa dayandırıyor. Kimi durumlarda ise işveren açılan davayı kaybedeceğini bilse bile, zaman kazanmak adına da yine bu yola başvuruyor.

İsterse işçi 18-20 yıl çalışmış ve primleri tam ödenmiş olsun işveren Kod 29 u işaretlediğinde, işçi işsizlik ödeneğinden faydalanamıyor. Çok adaletsiz değil mi? İşçi dava açıyor hakkını aramak için ama davalar yıllarca sürebiliyor. Peki hiç avantajı yok mu? Elbette var! Dava sonucunda eğer işçi haklı bulunur ve fesihin haksız olarak yapıldığı kararına varılırsa, işçi geriye dönük olarak işsiz kaldığı dönem için ödeme alabiliyor.

İŞVERENE YAPTIRIM NİYE YOK?

İşveren keyfe keder Kod 29’u çıkış kodu olarak gösterse ve dava sonucunda bu kanıtlansa bile işverene bunun herhangi bir yaptırımı bulunmuyor.

Örnek verecek olursak; işveren işçinin haklı fesih yaptığını kabul etmiş ve kıdem tazminatını ödemiş bile olsa, işçinin yine dava açmaktan başka çaresi bulunmuyor. Durumu düzeltmek için işçiye mahkemeden başka yol görünmüyor.

Çünkü yasalar, işvereni hatalı ve yanlış yaptığı bildirimler için İŞKUR’un işçiye yapmış olduğu fazla ödemelerden sorumlu tutuyor. Bu da, işverenin keyfi hareket etmesine sebep oluyor.

YASAL DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR!

Ülkemizde, işsizlik ödeneği alma konusunda diğer ülkelerden çok daha ağır koşulların var olduğu bir gerçek. Bu da yetmezmiş gibi bir de işçinin işsizlik ödeneği alabilmesini işverenin insafına bırakmak gerçekten adalet kavramını bizlere bir kere daha düşündürüyor. Bu haksızlığın düzelmesi ve işçinin mağduriyetinin ortadan kaldırılması için yasalar çerçevesinde belli başlı düzenlemelere gidilmesi gerekiyor.

KOD 29’un kabusumuz olmaktan çıkması dileği ile…

DEMET KOÇAK 

İşçinin kabusu: Kod 29 yazımızdan sonra dilerseniz evde tasarruf yapmanın yolları ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Evde Tasarruf Yapmanın Yolları

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pilates nedir

Pilates Nedir?

kadınların beden dili

Kadınların Beden Dili Ne Söyler