Hayata Dair

İş Stresi İle Başa Çıkma Yöntemleri

Koca bir sene deli gibi çalışırken bizi motive eden tek şey yapacağımız yaz tatili oluyor. Yaz kısa ve çabucak bitiyor. Tatillerimizi, gezmelerimizi geride bıraktık, geldik Eylül ayına… Okullar açıldı, öğretmenler iş başı yaptı ve herkes yine kendini yoğun iş temposunun tam da ortasında buluverdi. Şimdi de aralarda hafta sonları yapabileceğimiz kaçamakların hayaliyle geçecek günler. Ancak yaz bitiyor sonuçta, güzel havalar son buluyor, haliyle stres de aynı oranda artacak. Yağmur, çamur, kasvet derken yaşadığımız iş stresi de katlanacak. Bugünkü yazımda iş stresi ile başa çıkma yöntemlerinden bahsedeceğim size.

ÇALIŞMAK VE PARA KAZANMAK ZORUNDAYIZ

Yaşamak için çalışmak zorundayız. Dolayısıyla tatil sonrası işimize adapte olmak ve hedeflerimize emin adımlarla ilerlemek önemli. Bitmek bilmeyen toplantılar, bekleyen müşteriler, üretilmesi gereken fikirler, yığılan e-postalar hayatımızın içinde hatrı sayılır bir yer tutmakta. Her şeye rağmen işinizi seviyorsanız kontrolünde sizde olması gerekir. Çünkü hepimiz bu hayat şartlarında nefes almayı becerebiliyorsak demek ki oldukça güçlüyüz ve her şeyin üstesinden gelebiliriz. O zaman iş hayatımızı biraz daha keyifli ve çekilebilir hale getirmek için bir kaç farklı yöntem deneyelim. Bu yöntemleri denerken bir yandan da sıkıntıları çözebilmek, krizlerin üstesinden gelebilmek, başarısızlıklardan ders çıkarabilmek, iş hayatında zirveye oynamak da yine bizim elimizde.

İŞ STRESİ İLE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ 

MASA DÜZENLEMEK

 • Bir ofiste çalışıyorsanız ve size ait bir masanız varsa bu masayı sevdiğiniz şekilde düzenlemekle işe başlayabilirsiniz. Sizi anlatan bir biblo, sevdiklerinizin fotoğrafları, çocuğunuzun sizin için yaptığı bir resim, rahat bir sandalye yastığı, canlı bir çiçek, sizi rahatlatacak bir masa kokusu gibi. İş yerinde olabilirsiniz ancak o masa size ait bir alan. Ve o alanı güzelleştirmek sizin elinizde.

MÜZİK DİNLEMEK

 • İmkanınız varsa iş yerinde sizi rahatlatacak müzikler dinleyebilirsiniz. Bunun için en sevdiğiniz müziklerden oluşan bir liste hazırlayabilir, başkalarını rahatsız etmeden keyif yaparak çalışabilirsiniz. Müzik, gevşemenizi ve daha verimli çalışmanızı sağlayabilir.

ORTAM DEĞİŞTİRMEK

 • Öğle tatili geldiğinde mutlaka masanızdan kalkarak hava almanız gereklidir. Bulunduğunuz yerden uzaklaşarak ortamınızı değiştirmek ve yemeğinizi dışarıda yakın bir mekanda keyifle yemek size iyi gelecektir. Molalar, mesai bitimleri ve hafta sonları tamamen size ait zaman dilimleridir, bunları en güzel şekilde değerlendirmek hakkınızdır.

KENDİNİ ÖDÜLLENDİRMEK

 • Gün içinde başardığınız bir hedefiniz olursa mutlaka kendinizi ödüllendirmelisiniz. Tabiki hatalar ve başarısızlıklar da iş hayatının bir parçasıdır. Ancak kendinizle her ne olursa olsun gurur duymayı ihmal etmemelisiniz. Her zaman olumlu yanlarınıza odaklanmalı, düşüncelerinizi ifade etmekten çekinmemeli ve yeteneklerinizi hayata geçirmeyi öğrenmelisiniz.

İŞİMİZİ SEVMENİN BİR YOLUNU BULMAK

 • İş ortamınızdaki iyi tarafları ara sıra dillendirmelisiniz. Bu sayede iş hayatınız daha çekilebilir bir hal alabilir. Mesela sevdiğiniz iş arkadaşlarınız varsa, evinize yakın çalışıyorsanız, işinizin size kattığı güzel şeyler varsa bunlar bir artıdır ve şanslı olduğunuzu düşünmeniz için yeterlidir. Bunların hepsi olmasa bile bu hayat şartları altında bir tanesine bile sahip olmak iyidir. Çalışmak zorundayız ve işimizi çok sevmesek de bir şekilde işimizi sevmenin bir yolunu bulmalıyız.

PAZARTESİYİ SENDROM OLMAKTAN ÇIKARMAK

 • Pazartesi sendromlu bir gün olarak tarihe geçmiş durumda hafta sonunun ardından gelen bir zavallı gün kendisi. Sevilmek için pek şansı yok gibi ama tabi nereden baktığınıza bağlı. Pazartesi günlerini sendrom olmaktan çıkaracak yöntemler bulmak da sizin elinizde. Mesela pazartesi iş çıkışlarına sürekli hale gelebilecek sevdiğiniz bir etkinliği koymayı deneyebilirsiniz.

NEGATİF ENERJİLERDEN UZAK DURMAK

 • İş yerinizde karamsar insanlar varsa onlardan mümkün olduğunca uzak durun. Negatif enerjilerin sizi düşürmesine izin vermeyin. Hayır demeyi bilin. Aynı anda bir çok işi yaparak kendinizi strese sokmayın. Zamanınızı ve enerjinizi doğru yönetin, verimli kullanmaya çalışın.

NEFES EGZERSİZLERİ YAPMAK

 • Uzun süre oturdunuz ve bir çok işle uğraşmaktan yoruldunuz. O zaman kalkıp bir tur atın, camı açıp bir nefes alın, mümkünse bir çay ve kahve içerek kendinizi toplamaya çalışın. Yerinizden kalkmanız mümkün değilse de olduğunuz yerde nefes egzersizi yapabilirsiniz. 10 kez burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin. O anki duygu ve düşüncelerinizi bir deftere not etmek de sizi rahatlatabilir.

SAĞLIĞA DİKKAT ETMEK

 • Sağlıklı beslenmek ve bol su tüketmek stresi azaltmak için birebirdir. Yağlı, nişastalı ve hazır gıdalardan uzak durarak, abur cubur tüketmeyerek, koladan ve sigarayı hayatınızdan çıkararak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

İŞ SONRASI DİNLEMEK

 • İş dönüşü eve vardığınızda mutlaka ayaklarınızı uzatıp dinlemelisiniz. Yaşadığınız günlük sorunları ev içine taşımamalısınız. Ilık bir duş alarak stresten arınmalı, güzel bir yemek yemeli, müzik dinleyerek, dizi izleyerek ya da kitap okuyarak kendinizi rahatlatmalısınız. Hafta sonları da olabildiğince dışarıda sosyalleşerek ya da ev içinde sevdiğiniz şeyleri yaparak enerji depolamalı, kendinizi yenileyerek yeni haftaya hazırlanmalısınız.

İş stresi ile başa çıkma yöntemleri yazımdan sonra aşağıdaki yazı da ilginizi çekebilir.

Kariyer Planını Yap: İçe Dönük Müsün? Yoksa Dışa Dönük Mü?

İlgili Makaleler

33 Yorum

 1. Her yeni güne umutla uyanmakla başlarsak hayat daha çekilebilir bir hal alıyor. İş stresi ne gelirsek müzik dinlenmek bütün stresinizi hafifleticektir.

 2. Düzenli olarak masa düzenlemek ve fonda çalan rahatlatıcı bir müzikle çalışmak bu konuda epey yardımcı oluyor evet.. Bu ikisini ben de uyguluyorum..

 3. Gün içinde en az 6-7 defa masa düzenliyorum. Beni strese sokan masa düzenim oluyor. Sürekli masaya kapıt bırakıyorlar

 4. Gün geçtikçe stres daha da fazla nüfuz ediyor hayatımıza. Yazı ve bilgilendirme için teşekkürler

 5. vallahi çıkamıyorum işin içinden stresini de atamıyorum. dur kendimi bir kahve ile ödüllendireyim bari

 6. Sanırım yapmakta olduğum iş sebebiyle en çok ihtiyacım olan haber budur. Bu değerli bilgilendirme için emeğinize sağlık :)

 7. allahım ne güzel ve ne çok ihtiyacım olan bir durum bu.. haliyle bu yazı da çok güzel geldi.. elinize sağlık

 8. Pazartesi sendromunu yaşamayan sadece benim galiba;)
  Çünkü Pazartesi nin Cuma’dan farkı yok benim için .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu