in

BayıldımBayıldım

İroni Nedir? İroni Nasıl Yapılır?

iron nedir? ironii nasıl yapılır?

İroni Nedir?  İroni günlük hayatımızda karşımıza çıktığı kadar edebiyatta olan bir kavramdır. Kelime olarak bir çok kişinin dilindedir. Peki ironinin gerçek anlamda kullanılıp kullanılmadığını ne kadar biliyor sunuz?

İroni Nedir?

İroni kelimesini günlük hayatımızda sık sık duymak olası bir durumdur. Ancak ironi kelimesini kullanan bir çok kişi anlamını tam olarak bilmez. İroni yapıyorum,  inanılmaz ironik bir durum ya da ne ironi değil mi gibi cümlelere rastlayabilirsiniz. İroninin kelime anlamı bir olayla ya da bir kişiyle alay edilmesi demektir. TDK anlamına bakarsak, ironi söylenen sözün tersini söylemek demektir. Ayrıca gülmece, kişi ya da olayla alay etme şeklinde tanımlanmaktadır. Gerçek ya da yaşanmış bir olayı çelişki noktasına çekmekte ironi olarak tanımlanır.

İroni Ne Demek

Söylenmek istenen bir ifadenin altını doldurmaktır. Jest, mimik ve tonlamalarla renklendirmektir. Kısaca söz sanatıdır diyebiliriz. Cümle ve ifadeyi daha süslü şekilde karşı tarafa sunmaktır.

Bu kelimenin kullanılmasında bir neden ise algıda seçiciliktir. Bir ifadeyi karşı tarafa aktarmak istersiniz. Oluşacak algıyı tam olarak kendinize çekmek amaçlı kullanılır. Edebi olarak bu kelimeyi ele alıp  bakalım. İroni sözlü, durum ve dramatik olarak üç şekilde karşımıza çıkıyor. Günlük hayatta kullandığımız şekli sözlü ironidir. Seyirci ya da okuyucuların olayı karekterden daha önce biliyor olması ise dramatik ironi şeklinde tanımlanır. Gerçek olayla karekterlerin olayı nasıl gördüğü arasındaki farkı anlatan ise durum ironisidir.

İroni Yapmak

Bir ortama giriyorsunuz ve bu ortamın hijyen olarak beklentilerinizi karşılamadığını düşünün. Bunu karşı tarafa ifade etmek istediğinizde ‘’Evin de bal dök yala kadar temiz görünüyor’’ şeklinde ironi yapabilirsiniz.

Bir başka örnek vermek gerekirse; bir departmanın yöneticisi olduğunu düşünün. Bir çalışanınızın da sürekli hata yaptığını fark ettiniz. Onu kırmak da istemiyorsunuz ancak hatasının farkına varmasını istiyorsunuz. Ona ‘’O kadar dikkatli ve titiz çalışıyorsun ki müşterilerimiz senden çok memnun’’ şeklinde ironi yaptığınızda algıyı farklı yöne çekebilirsiniz.

Yukarıda örnek verdiğimiz şekilde ironi yapmak mümkündür. İroni yapmak sizin kabiliyetiniz ve birazda zekanız ile alakalı bir durumdur. Ayrıca olaylara bakış açınızla doğru orantılıdır. Bunu yaparken karşı tarafı çok fazla küçük duruma düşürmemeye çalışın. Bunu sadece yüzeysel olarak mesaj vermek olduğunu bilin. Bu şekilde dikkati çekmiş olursunuz.

İroni Yapmak Nedir

Bu konuyla ilgili daha fazla detay vermek gerekirse, ironi yaparken farklı kelimelere başvururuz. Bunu yaparken de farklı tonlamalar kullanabilirsiniz. Mesaj yoluyla yapacağınız ironi evet etkilidir ancak yüz yüze yapılan ironi kadar etki bırakmayacaktır.   Yüz yüze yaptığınız ironide kullanılan tonlamanın önemi ortaya çıkar. Karşı tarafa hangi etkide bunu aktardığınızın büyük önemi vardır. Yanlış bir tonlama ile yapılan ironi sizi komik durumuna düşürebilir.

İroni Örnekleri

İroni ile ilgili vereceğimiz örneklerle konuyu kavramak sizin için biraz daha kolay olacaktır. Sizin için hazırladığımız ironi örnekleri şöyle;

Çok kötü futbol oynayan ve sürekli gol kaçıran bir futbolcu için ironik bir cümle kurabilirsiniz. ‘’Vay be, adama bak aynı Messi gibi’ Gerçi yaptığınız bu ironiden o futbolcunun haberi olmayacak ama yine de olsun 🙂

Karşınızda çok yüksek sesle konuşan biri vardır. O kişide ses tonuyla sizi rahatsız ediyordur. Ona ‘’Evet bende biraz sağırlık var.  Biraz daha bağırmanda ve sesini yükseltmede sakınca yok’’ şeklinde ironi yaptığınız zaman karşıdaki kişinin sesini alçalttığını göreceksiniz.

Derslerine çalışmayan bir öğrenci için öğretmenlerin yaptığı ironilere denk gelmeyen yoktur. ‘’Sorumluluklarını çok iyi bilen biri olarak sözlüye senle başlayalım” diyen bir öğretmen sizi oldukça utandıracaktır.

Sizi  çok fazla bekleten bir arkadaşınıza ona iğneleyeci bir şekilde ironi yapmak mümkün. ‘’Ne kadar da dakiksin. Beni hiç bekletmedin daha geç gelirsin diye düşünmüştüm” gibi bir cümle kurduğunuzda size cevap veremeyecektir.

İroni için bu tarz örnekleri çoğaltabiliriz.  Sizde rahatsız olduğunuz konu veya olaylar karşısında tepki koyabilirsiniz. Hatta bunu ironi yaparak karşı tarafa belli edebilirsiniz. Ama siz ironi yaparken karşı tarafı çok fazla kızdırmamaya çalışın.

 

Risk Nedir?

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sincaplar hakkında tüm bilgiler

Sincaplar Hakkında Tüm Bilgiler

Afrika sıcakları

Afrika Sıcakları Geliyor!Rekor Sıcaklıklar Görülecek!