in

Irlanda Kürtaj Yasağı Oy Birliği ile Kaldırıldı

irlanda referandum

Geçtiğimiz günlerde Irlanda kürtaj yasağı için referandum yaptı ve %66,4 oy oranı ile halk kürtaj yasağının kaldırılmasına karar verdi. Hayır diyenlerin oyları ise %33,6’da kaldı.

Irlanda Kürtaj Yasağı Yıllardır Konuşuluyordu

Bazıları coşkuluydu, bazıları üzgün. Ama en önemlisi, Irlandalı seçmenleri kürtaj yasağını kaldırmasının ardından saatler süren şaşkınlık yaşadı. Ancak referandumun sonucunu hissettiler, tanıklık ettiler, biliyorlardı, İrlanda toplumu içinde köklü bir değişimin doruk noktası oldu ve şaşırtıcı bir hızla ortaya çıktı. Son derece küçük bir zaman dilimi içinde, ülke Batı’da bir sosyal muhafazakarlık kalesi olmaktan çıkıp, sadece bir nesil önce düşünülemeyecek olan yerleri bütün kalbiyle kucaklayan bir yere gitti.

irlanda referandum

14 Yıla Kadar Hapis Cezası Vardı

“Uzun süredir İrlanda’ya egemen olan dini otoriteye sessizlik ve menfaat kültürü gitti. Ortaya çıkan ülke, liberal değerlerin beklenmedik bir hali. İrlanda herşeyi 180 derece değiştirdi” diyen Adam Tyrrell, sonuçların açıklanmasından sonra evet destekçilerinin tezahüratını izlediğini söyledi. 4,8 milyon insanın ülkesi, dünyadaki en hızlı sosyal ve ekonomik değişimi yaşadı.

Google’ın Önemli Merkezlerinden Birisi Irlanda’da

Uzun zamandır ucuz işgücü ihraç etmekle bağlantılı olarak, çok sayıda göçmen kabul etti ve Google, Amazon ve Facebook gibi yabancı teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapıyor. 2015’te, bir başka popüler oylamada, İrlanda bir ırk kaymasıyla aynı cinsiyetten evliliği onayladı.

irlanda-referandum

60’lı yıllarda bir işletme sahibi olan Mark Neiland, “İrlanda geyleri suçlu bulan bir toplum olmaktan, liberal bir Avrupa topluma sahip olma yolunda adım attı” dedi. Bay Neiland, İrlandalı ailelerin ocakta yemek pişirmek veya televizyon seyretmek arasında karar vermek zorunda kaldıklarını hatırlattı. “İrlanda gerçekten fakir bir ülkeydi” dedi.

Kısa Zamanda Zengin Bir Ülke Oldu

20. yüzyılını çoğunlukla fakir bir ülke olarak geçiren Irlanda, şimdilerde dünyanın en zengin ülkeleri arasında. Büyük ekonomik bir patlama yaşayarak ülke refaha kavuşmuştur. Ülkede en yaygın ulaşım aracı trendir. Özellikle şehirler arası tren yolculukları muhteşem manzaralar eşliğinde yapılabilir. Ülke sularla çevrilidir ve 2004 yılından bu yana kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaklanmıştır.

irlanda kürtaj yasağı

Kampa Çıkmadan Mutlaka Okuyun

11 Comments

Leave a Reply

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Kamp Malzemeleri Listesi

  Kamp Malzemeler Listesi

  Yanny mi Laurel mi

  Yanny mi Laurel mı İkilemine Hoşgeldiniz