SON DAKİKA

Irlanda Kürtaj Yasağı Oy Birliği ile Kaldırıldı

Irlanda Kürtaj Yasağı Oy Birliği ile Kaldırıldı

Geçtiğimiz günlerde Irlanda kürtaj yasağı için referandum yaptı ve %66,4 oy oranı ile halk kürtaj yasağının kaldırılmasına karar verdi. Hayır diyenlerin oyları ise %33,6’da kaldı.

Irlanda Kürtaj Yasağı Yıllardır Konuşuluyordu

Bazıları coşkuluydu, bazıları üzgün. Ama en önemlisi, Irlandalı seçmenleri kürtaj yasağını kaldırmasının ardından saatler süren şaşkınlık yaşadı. Ancak referandumun sonucunu hissettiler, tanıklık ettiler, biliyorlardı, İrlanda toplumu içinde köklü bir değişimin doruk noktası oldu ve şaşırtıcı bir hızla ortaya çıktı. Son derece küçük bir zaman dilimi içinde, ülke Batı’da bir sosyal muhafazakarlık kalesi olmaktan çıkıp, sadece bir nesil önce düşünülemeyecek olan yerleri bütün kalbiyle kucaklayan bir yere gitti.

irlanda referandum

14 Yıla Kadar Hapis Cezası Vardı

“Uzun süredir İrlanda’ya egemen olan dini otoriteye sessizlik ve menfaat kültürü gitti. Ortaya çıkan ülke, liberal değerlerin beklenmedik bir hali. İrlanda herşeyi 180 derece değiştirdi” diyen Adam Tyrrell, sonuçların açıklanmasından sonra evet destekçilerinin tezahüratını izlediğini söyledi. 4,8 milyon insanın ülkesi, dünyadaki en hızlı sosyal ve ekonomik değişimi yaşadı.

Google’ın Önemli Merkezlerinden Birisi Irlanda’da

Uzun zamandır ucuz işgücü ihraç etmekle bağlantılı olarak, çok sayıda göçmen kabul etti ve Google, Amazon ve Facebook gibi yabancı teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapıyor. 2015’te, bir başka popüler oylamada, İrlanda bir ırk kaymasıyla aynı cinsiyetten evliliği onayladı.

irlanda-referandum

60’lı yıllarda bir işletme sahibi olan Mark Neiland, “İrlanda geyleri suçlu bulan bir toplum olmaktan, liberal bir Avrupa topluma sahip olma yolunda adım attı” dedi. Bay Neiland, İrlandalı ailelerin ocakta yemek pişirmek veya televizyon seyretmek arasında karar vermek zorunda kaldıklarını hatırlattı. “İrlanda gerçekten fakir bir ülkeydi” dedi.

Kısa Zamanda Zengin Bir Ülke Oldu

20. yüzyılını çoğunlukla fakir bir ülke olarak geçiren Irlanda, şimdilerde dünyanın en zengin ülkeleri arasında. Büyük ekonomik bir patlama yaşayarak ülke refaha kavuşmuştur. Ülkede en yaygın ulaşım aracı trendir. Özellikle şehirler arası tren yolculukları muhteşem manzaralar eşliğinde yapılabilir. Ülke sularla çevrilidir ve 2004 yılından bu yana kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaklanmıştır.

irlanda kürtaj yasağı

Kampa Çıkmadan Mutlaka Okuyun

Yorumlar

11
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
Sinemmahoniburakyılmazdishylyongalatasaraytatlicadi Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
seher35arslan
Üye
seher35arslan

Umut etmeyi hatırlatan bir ülke gerçekten. Kaleminize sağlık

vedat
Üye
vedat

Sonuna kadar özgürlük ✌

Enesdilben
Üye

Süper olmuş tebrik ediyoruz.

UzmanCoban
Üye
UzmanCoban

Vallahi 155 i ararın! Kürtaj yapılıyeah Burda!

Annesininkucukhitleri
Üye

Kürtaj, neredeyse ayıp kötü ve acımasız olarak algılanıyor. Ancak bebeğin sağlıklı doğmaması ve hastalık gibi etkenlerde yapılması gereken bir durum olduğunu düşünüyorum.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

22 Ekim 2018, 05:30

Dünya Alarm Veriyor – Dünya Haritası Neden Değişiyor?

Dünyayı bekleyen büyük tehlike! Dünya alarm veriyor, küresel ısınma sebebiyle Dünya haritasında değişiklikler oluyor. Böyle devam ederse korkunç bir gelecek bizleri bekliyor. İşte detaylar… Dünya alarm veriyor! Türkiye de dahil olmak üzere tüm Dünya büyük tehdit altında! Hızı önlenemeyen ve hızlıca Dünya üzerindeki etkisini arttıran küresel ısınma sebebiyle Dünya büyük...

Devamını Görüntüle