in ,

Irkçılık Nasıl Anlaşılır? Irkçılık Hakkında Bilinmeyenler

Irkçılık Nasıl Anlaşılır

Önemli adımlara rağmen, ırkçılık hem ABD’de hem de dünyada sorun olmaya devam ediyor. Ve açıkça nefret dolu şakalar ve yorumlar gibi dışa doğru ırkçılığın bazı biçimlerini tespit etmeyi öğrenmek kolay olsa da, özellikle de onları “normal” olarak düşünürseniz, diğer formları görmek daha zor olabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, hem bireysel ırkçılık örneklerinin hem de sorunun çözülmesini bu kadar zorlaştırabilecek yapısal, sistemik ırkçılığın nasıl tanınacağını anlamak çok önemlidir. Bu yazımızda ırkçılık nasıl anlaşılır konusu üzerinde durarak ırkçılığı daha kolay nasıl saptayabileceğinizi anlatacağız.

Kamusal Alanda Irkçılık Nasıl Anlaşılır?

Topluluğunuzda sistemik ırkçılık belirtileri arayın. Irkçılık sadece birkaç ortalama yorum ve tutumla kalmaz, farklı topluluklarda yapısal düzeyde meydana gelen önemli bir konudur. Pek çok renk insanının aynı ekonomik ve barınma fırsatlarına erişimi olmadığını ve azınlıkların genel olarak daha az maaş aldığını unutmayın. Latinler, Yerli Amerikalılar ve Afrikalı Amerikalılar gibi bazı azınlık gruplarının da, beyaz nüfus aynı suç yüzdesini işlese de, kolluk kuvvetleri tarafından daha adaletsiz muamele gördüğünü unutmayın.

Toplumdaki Olaylara Bakarak Irkçılık Nasıl Anlaşılır?

Yüksek profilli ırkçı olaylarda yanıtlara dikkat edin. Belli bir ırkla ilgili bir olaydan sonra, çoğu ırkçı kişi belli bir azınlığın kötü adam gibi görünmesini sağlamak için durumu haklı çıkarmaya çalışacaktır. Söz konusu ırkçı bireyi destekleyen insanları ve toplumdaki aktif ırkçılık belirtilerini kabul etmek veya protesto etmek için seslerini yükseltmeyen insanları arayın. Şiddetten ya da azınlıklara karşı adaletsizlikten etkilenmeyen aynı insanlar, kendi ırklarından insanlara karşı şiddete ya da algılanan adaletsizliklere dikkat çekmekte genellikle hızlıdırlar.

Çifte Standartlara Dikkat Edin

Özellikle azınlıklara sıkıntı yaratan çifte standartlar arayın. Bir kişi kendi ırkından birini zararsız, ama eleştirilmeye değer bir şey yaptığını veya söylediğini görürse, buna aldırmayabilir. Bununla birlikte, başka bir ırktan biri aynı şeyi yaparsa, aynı kişi son derece kızgın ve kritik olabilir. Irkçılığın genellikle bu çifte standardın arkasında olduğunu unutmayın. Örneğin, siyahi bir siyasetçi “Eğitime daha fazla harcama yapmamıza gerek yok” diyorsa, beyaz medya ve vatandaşlar tarafından eleştirilebilir. Beyaz bir politikacı aynı şeyi söylüyorsa, sadece beyaz oldukları için daha az öfke olabilir.

Irkçılık Karşıtı Protestolar Yayılıyor

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kuveyt petrol yangınları

Kuveyt Petrol Yangınları

internette altın alım satım fiyatı neye göre belirlenmelidir

İnternette Altın Alım Satım Fiyatı Neye Göre Belirlenmelidir?