in

Irkçılık Karşıtı Protestolar Yayılıyor

ırkçılık karşıtı protestolar yayılıyor

Irkçılık karşıtı protestolar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki eyaletleri kasıp kavururken farklı ülkelerden de protesto haberleri gelmeye başladı. Minneapolis’te başlayan olaylar önce ülkeye sonra da farklı ülkelere sıçramış durumda.

Irkçılık Karşıtı Protestolara Yenileri Ekleniyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin Minneapolis şehrinde siyahi vatandaş George Floyd’un bir polis tarafından katledilmesi büyük tepkiye neden oldu. Sokaklara dökülen halk, ırkçılık karşıtı protestolar başlatmıştı. Ancak hükümetin soruşturma sırasındaki duyarsızlığı daha büyük bir öfkeye neden oldu. Tepkiler üzerine katil tutuklanıp cinayetle yargılanacağı söylense de öfke dinmiş değil. Atalanta, Los Angeles gibi büyük şehirlerde de büyük gösterilerin başlaması sonucu 8 eyalette sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ancak olay, dünya gündeminde de şok etkisi yarattı ve Avrupa’da da protestolar başladı. Son gelen bilgilere göre Danimarka, Almanya ve İngiltere’de de ırkçılığa karşı protesto gösterileri geniş katılımlarla baş göstermiş durumda. Kopenhag, Berlin ve Londra’da geniş katılımlı protesto gösterileri düzenleniyor.

Trump Orduyu Hazır Bekletiyor

Amerika Birleşik Devletleri Donald Trump ise şiddet olaylarının ölen Floyd’un anısını kirlettiğini ve bu şiddet olaylarını bastırmak için ordunun hazır beklediğini ifade etti. Şu an meydana gelen yağma ve şiddet olaylarının planlı bir şekilde radikal gruplar tarafından yapıldığının altını çizdi. Olaylardan dolayı demokrat parti mensubu olan eyalet valisini sorumlu tutarak talep ettiği takdirde askeri birliklerin müdahale edeceğini ifade etti.

Büyük Maddi Hasar Meydana Geldi

Marketlerin yağmalanması, araçların yakılması ve çeşitli mülke zarar verilmesi nedeniyle maddi zarar her geçen gün daha da büyüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde meydana gelen olaylar nedeniyle iç savaş senaryoları daçeşitli basın kuruluşlarında tartışılmaya başladı. Daha önce de polislerin özellikle siyahi vatandaşlar üzerinde orantısız güç kullanması sonucu ciddi yaralanmalar ve can kayıpları meydana gelmişti. Dolandırıcı olduğu şüphesiyle göz altına alınmak istenen Floyd’un işlem sırasında bir polis memuru tarafından boğularak öldürülmesi ise tabiri caizse bardağı taşıran son damla oldu. Floyd’un “nefes alamıyorum” diye dakikalarca yalvardığı ancak polisin bunu dikkate almayan diziyle boğazına bastırma devam ettiği video sosyal medyada çok büyük tepkiye neden oldu.

 

SpaceX İlk Astronotlu Uzay Yolculuğu Gerçekleşti!

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

pumalar

Pumalar Hakkında Tüm Bilgiler

çıngıraklı yılan

Çıngıraklı Yılan Hakkında Tüm Bilgiler