Seyahat

İran Yolunda Urmiye Gezi Notları

Shall We? üyesi, kıymetli dostumuz Recep CAN’ın “İran yolunda Urmiye gezi notları” yazısı sizlerle. Bu harika yazıyı mutlaka okumalısınız.

İran yolunda Urmiye gezi notları

Farsça bir ezgide gözleri büyür gecenin ve Humeyni anlatılmazı, katlanılmazı, aykırısı olur geçmişin… İran bu toprakların çocukları için hep bir gizem, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine olmuştur. Babamın Arapça, Farsça kitapları arasında geçen çocukluğum ve 9 yaşımda elime aldığım sayfaları sararmış Farsça-Türkçe sözlüğün hatırasında kendimi asırlardır yanı başımızda içine kapanmış ambargolar, yasaklar, kurallar ülkesi İran’da bulmuştum.

Evet nihayet sizlere geçtiğimiz yıl bu aylarda yaptığım unutulmazlarla dolu bir otostop yolculuğunun ilk merhalesinden bahsedebiliyorum. Yeri gelmişken otostop benim için yeri çok farklı, O’nunla tanıştıktan sonra O’nun bir öz’e yolculuk olduğunu fark etmiştim. Otostopla coğrafya, seyahatle tarih birleşiyordu. Nihayet dört uzun ve yorucu günün sonunda Antalya’dan Adana’ya, Malatya’dan Bitlis’e, Van’dan Hakkari Yüksekova’ya oradan hayallerimin ülkesine kaçakçılarla dolu olduğunu net hissettiğim bir minibüsün içinde Esendere (Sero) sınır kapısından giriş yapmıştım.

Zaman tünelinden bir yolculuğa çıkmış gibiydim…

Sınırı yürüyerek geçerken zaman tünelinden bir yolculuğa çıkmış gibiydim. Pasaportum Gümrük polislerinin dikkatini çekmiş olacak ki İran polisleri tarafından ülkede karşılaştığım ilk soru: ‘’Diplomat mısınız?’’ olmuştu. Öğrenci olduğumu ve seyahat amaçlı geldiğimi izah ettim. Sonrasında Tebriz Başkonsolosluğunda ateşemiz ile çay içerken kullandığım sınır kapısının daha çok tüccarların kullandığı bir güzergah olduğunu, polisin yeşil pasaportun sık kullanılan bir pasaport türü olmadığı için böyle bir soru yönelttiğini söyledi.

İkinci şokumu bu hadiseden takribi 5 dakika sonra yaşadım. Sıradayken tanıştığım Azeri Türkü bir abimiz beni Urmiye’ye kadar götürebileceklerini söylemişti ta ki minibüste beraber geldiğim İranlılar, taksiciye benim yabancı olduğumu söylemeleri üzerine taksici tarafından sırt çantam alınarak zorla bindirilmek üzere şehir merkeze bu şekilde ulaştım.

Gerçek bir Orta Doğu diyarı

Artık tercihlerin değil doğru seçimlerin sessizce yaşanması gereken bir yerde, gerçek bir Orta Doğu diyarında olduğumu hissetmiştim. Urmiye şehrinin nüfusunun büyük bir bölümü İran Kürtlerinden ve İran Türklerinden oluşmaktadır. Esasında seyyahların rota olarak pek tercih ettiği bir kent değildir. Tesadüfler silsilesi olmasaydı benim de yolum düşmeyebilirdi. Eski başkentlerden Urmiye’ye taksiyle ulaştım.

Taksiye gece binmiştim. Özellikle belirtmem gerekir ki uzun mesafeli yolculuklarda taksi kullanımında gündüzü tercih etmeli. Ve araba ile ülke sınırlarını aşmışsanız azami dikkatli olmalısınız yazının başında belirttiğim gibi burada kurallar tozlu raflar arasında…

Dostum Hossain beni meydanda karşıladı. Enteresan bir şekilde kendimi şehri tam anlamıyla ayağı altına alan lüks bir ev ofiste buldum. Anahtarı bana vererek istediğim kadar kalabileceğimi söyledi. Urmiye macerası ertesi güne, Kurtlar Vadisi’nde Polat Alemdar’ın Ortadoğu’da operasyon için gittiği Suriye’de uyandığı bölümden bir sahnede gibi uyandım.

İran yolunda Urmiye gezi notlari urmiye çay

Alabildiğine sapsarı…

Alabildiğine sapsarı eski uzak bir yüzyılı andıran bir görünümü vardı bu şehrin… Akşamları İran’da bir çok şehirde yaygın ve ilginç bir turlama kültürü var. Benzinin ucuz takribi bir lira kadar olması ülkede ciddi bir trafik yoğunluğunu da beraberinde getiriyor. Akşamları şehir sakinleri merkezde bir cadde etrafında turlamaları en büyük eğlencelerinden ve insanlar buralarda araçlarında son ses müzik açarak serbest zamanlarını değerlendiriyor. Kahvaltıda bulmacalarımızı süsleyen ‘’nan’’ adını verdikleri ekmeklerden alıp Hossain’in ailesinin evine doğru yola çıktık.

Olur da bir gün yolunuz İran’a düşerse bu ülkede net fiyatı olmayan durumlarda fiyatı müşteri belirliyor. Dünyada daha önceden Afganistan olarak okuduğum pazarlık kültürünün bu kadar yaygın olduğu bir ülke düşünülemez. Şoföre ortalama bir tümen-riyal teklifi yapıp ‘’Yallah’’ demeyi ihmal etmeyin merak etmeyin ‘’hadi’’ anlamında söyleniyor.

Türk klasiklerindeki o ev!

Hossain’in ailesinin yanına geldiğimizde hani Türk klasiklerinde anlatılan evler olur ya… Bahçesinde üzüm bağı uzanan, girişi demir kapıdan, alabildiğine uzun bir hol gibi bir salon… Gözlerimle şunu ifade edebilirim ki İran evlerinin genel özelliği salonları devasa büyük takribi üç oda kadar ve mutfak Amerikan tarzda bitişik oluyor.

Hossain’in annesi yöresel ‘’Çilav’’ İran pilavı, turşusu ve güzel bir fasulye yemeğiyle karnımızı güzelce doyurduk. Baba ve annesiyle hoş bir muhabbetimiz oldu. Türkiye özellikle İran’ın kuzeyinde gerek televizyon diziler yoluyla gerek tüm engelleme ve sınırlamalara rağmen kıt olsa da gelen haberlerle ilgiyle takip edilmektedir. Baba devrimden beri manav olduğunu fakat evin altındaki dükkanın halinden de anladığım kadarıyla işlerin pekte iyi gitmediği anlaşılmaktaydı. Annesi Türkiye’ye yıllar önce 90’larda geldiğini söyledi. Ne kadar ırak kalmıştık soydaşlarımızdan, komşumuzdan…

Bugün Orta Doğu jeopolitiğini incelediğimizde dağılan, yıkılan, parçalanan devletleri gözlemlediğimizde İran ve Türkiye’den ayakta kalmayı başarabilen iki önemli kader arkadaşı olarak da bahsedebiliriz. Sonra enteresan bir şekilde Hossain benim sakallarımın hâline bakıp kesmem gerektiğini söylediğinde bunu kabul ettim. Ama inanın sinek kaydı yapıp on üç yaşında görünmeme sebep olacağını bilemezdim.

Urmiye gezi notlarının sonuna geldik…

İnsan zamanı, kendini ve türünü ancak yollarda tanıyabiliyor ve tanımlayabiliyor. İran benim için gerçek bir keşif ülkesi olmuştu. İki gün kadar bu kentte kaldıktan sonra Tebriz yolunu tuttum. İran yolunda Urmiye gezi notları şimdilik bu kadar…

Bir başka tarihi başkent Tebriz şehri de diğer yazımızın konusu olsun. Tekrar satırlarda, yollarda buluşmak üzere, hoşça kalın…

Recep CAN

İran yolunda Urmiye gezi notları yazısı için dostumuza teşekkür ediyoruz.

Enes Nilüfer’den İran Gezi Notları

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Değişik deneyimler bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu