GündemSağlık

IQ ve Beyin Jimnastiği İçin Yapmanız Gerekenler

IQ ve Beyin Jimnastiği herkesin istediği bir çalışma. Daha zeki olmak için yapabileceğiniz bir çok şey var. Bu yazımızda biraz bu beyin jimnastiği yöntemlerinden bahsedeceğiz.

IQ ve Beyin Jimnastiği İçin Yapabileceğiniz Bir Kaç Yöntem

1- Yazarak Öğrenmek

iq ve beyin jimnastiği

Yazarak öğrenmek en iyi öğrenme yöntemlerindendir. İnsanların birşeyi yazdıkları zaman daha iyi öğrendikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Görsel hafıza çok güçlü olmayabilir ancak uygulama ile birlikte olunca oldukça iyi bir seviyeye gelebilir.

2- Egzersizler Yapın

iq yaratıcılık

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur sözü fazlasıyla doğrudur. IQ ve beyin jimnastiği konusu ile alakasız görünebilir ama spor yapmak ve ter atmak vücudun dengesi için çok önemlidir. Stres atılmasına yardımcı olur ve enerjiyi pozitif yönde etkiler. Spor yapan insanların pratik zekası yüksektir. Hızlı düşünüp karar verme yeteneğine sahip olurlar. Özellikle takım sporu yapan bireyler hem sosyal olurlar hem de birlikte çalışabilme yetenekleri gelişir.

3- Sesli Kitaplar Oldukça Etkilidir

sesli kitap

Sesli kitaplar hem görsel hem de duyuşsal yönlerimizi aktif eder. Birşeyi dinlerken aynı anda okursanız o şey yüksek ihtimalle aklınızdan kolay kolay çıkmayacaktır. 2 Organı aynı anda kullanmak bireye muhteşem bir kazanım sağlayacaktır.

4- Yapacağınız Şeyi Önce Araştırın

araştırma yapmak

Bir kitap okuyorsanız önce arka kapağını ve ön sözünü okuyun. Ana fikre odaklanın. Bir iş yapacaksanız önce biraz iş ile ilgili araştırma yapın. Ne amaçla kurulduğu, neyi hedeflediklerini ve size ne katacağı hakkında bilginiz olursa bu durum daha fazla dikkatinizi çekecek ve böylelikle kendinizi daha çok işe vereceksinizdir.

5- Yaptığınız Şeyi Geçiştirmeyin

hızlı okuma

Birşeyi okurken hızlı okumak adına yanlış okumayın ya da beyninizin otomatik geçiştirmesine izin vermeyin. İngilterede yapılan bir araştırmaya göre kelimelerin sadece ilk ve son harfleri yerinde olursa beyin geri kalanı otomatik düzeltecektir.

Bir ignliiz üvnsertsinede ypalın arşaıtramya gröe,kleimleirn hrfalreiinn hnagi srıdaa yzalıdkılraı ömneli dğeliimş. Öenlmi oaln brnci ve snonucnu hrfain yrenide omlsaımyış. Ardakai hfraliren srısaı krıaışk oslada ouknyuorumş. Çnükü kleimlrei hraf hraf dğeil bri btüün oalark oykuorumuşz. İlginç değil mi?

6- Matematikte Kısa Yolları Öğrenin

matematik formüller

Nomophobia Nedir?

Özellikle ileri matematik bir çoğumuzun okul hayatı boyunca başının belası olmuştur. Ancak matematik zorluklarının yanı sıra kolaylıklarda sunar. İşte bu kolaylıkları ve hileleri öğrenerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

7- Deneyerek Öğrenin

deneme yanılma

Televizyonlarda bir çok şeye “Sakın evde denemeyin” yazarlar” ancak deneyerek öğrenmek en iyi öğrenme yoludur. Bir kaç kez üstü üste denediğiniz şeyler kalıcı öğrenmeye girecektir ve hayatınızda ileride karşınıza çıkacak şeylerle çok daha kolay baş etmenizi sağlayacaktır.

8- Yabancı Dil Öğrenin

yabancı dil

Yeni bir dil öğrenmek beyninizi en çok çalıştıran şeylerdendir. Böylelikle dil öğrenmenin yanı sıra hafıza çalışması yapmış olursunuz. 1 taşla 2 kuş.

 

Dünyadaki En İlginç Böcekler

 

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Alzaymer tedavisi için bi çoğunu yapıyorum hafiza için çok önemli yöntemler. Tavsiye ederim. Kaleminize sağlık

  2. Bunların bir çoğu yaptığım ve dikkat ettiğim şeyler . Keşke şu matematik hilelerini de öğrenmiş olsaydımm :) Bu harika bilgiler için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu