in ,

BayıldımBayıldım

İntikam Nedir? İntikam Alma Şekilleri Nelerdir?

intikam

İnsanlara hayatlarında hiç intikam alıp almadıklarını sorsak büyük çoğunlukla intikam aldıklarını söylerler. Bu durumdan bir çok kişi rahatsız olsada intikam duygusunu görmezden gelemezler.

İntikam deyince akla filmlerdeki gibi kanlı sahneler gelebilir. Oysa ki hayatımızın her kesiminde yanımızdadır. Yolda yürürken birisi ayağınıza basar. Siz de dönüp, omuz atarak geçersiniz. Komşunuzun çocukları çok fazla ses yapar. Siz de televizyonun ya da müziğin sesini sonuna kadar açarsınız. Futbolda ya da bir spor alanında bir başarı sağlanır. Bu başarı tarihte yaşanmış bir olayın intikamı alındı diye lanse edilir.

 İntikam Nedir? Farklı intikam tanımları

  • Öç alma, bize haksızlıkta bulunmuş kişilere zarar vermemizdir.
  • Öç almak kötülüğe kötülük ile cevap vermektir.
  • İntikam almak ilkel adalettir. Yasaların yokluğunda sağlanmaya çalışır.
  • Misilleme yapmak, size daha önce verdiği zarar için hesaplaşmaktır.
  • Kanunları hiçe sayarak, kendine yapılan yanlışa karşılık vermektir.
  • Yapılan ya da algılanan bir yanlış sonucunda duyulan üzüntü ile bir kişiye ya da gruba karşı zarar verici davranışta bulunmadır.
  • Hukuku çiğneyen ve hukuku ortadan çıkartan vahşi adalettir.

İntikam alma şekilleri

Her ne kadar öç almak denilince film sahnelerinin aşırı uçları aklımıza gelse de çevremizde genellikle şu gibi davranışlarla karşılaşırız.

Değerli eşyalarına zarar vererek intikam almak

Bu durum genellikle aile içinde, kardeşler arasında yaşanır. Kişinin değer verdiği eşyaları bozarak veya kırarak gerçekleşir. Kimi zamanda değer verilen eşyaları başkasına verme suretiyle olur. Bazen ebeveynler de kızıp çocuklarının oyuncaklarına başkalarına verebilirler. Gizli olarak yapıldığında genellikle arabalarına zarar verme şeklinde olur.

Hayatı onlar için zorlaştırarak öç almak

Eşyalarını saklamak. Bu bilgisayarda dosyalarını saklamak da olabilir. Ailelerin genellikle kullandığı bir yöntemdir. Eşya saklamak, eşyadan men etmek cezalandırma yöntemi olarak kullanılır.

Kişinin sinirlerini bozarak öç almak isteyenlere de rastlamışsınızdır. Bir yerlerde spam mesaj yağmuruna tutulma riski vardır. Kişi başkasının telefon numarasını vererek öç almak ister veya kişinin haberi yokken, onun adına pizza siparişi verir. Bu durumlar gün içinde keyif kaçırır.

Toplum içinde rezil ederek intikam almak

Ortada yapılan her hangi bir ihlal varsa, herkesin haberdar olmasını sağlamaya  çalışabilirler. Örneğin, kendilerini aldatan eşler hırslarını alamazlar. Partnerlerini tanıdıklarına veya sosyal medyada ifşa eder.

Toplum içinde rezil etmeye çalışmak tehlikeli bir adım olabilir. Düşman olduğunuz kişide sizden intikam almak karşılığını vererek misilleme yapabilir.

İlahi adaletin olması için dua etmek

Bireyin kendisi direkt bir şey yapmaz. Allah’tan karşı taraf için bir felaket yağdırmasını bekler. Bu beklenti gerçekleşecek diye bir şey yok. Hatta intikam almak istediği bireyin mutluluğunu görmek bir yıkıcı olabilir. Bunun sonucunda da inançlar sorgulanabilir.

İlahi adaleti beklemekte bir sakınca yok ancak bunun gerçekleşmesini beklerken kişi hayatına yoğunlaşmalıdır. Bu sayede karşı tarafı affetme süreci hızlanır.

Kendilerinin daha iyi durumda olduğunu göstermek. Bunu kanıtlamaya çalışarak öç almak

Bu şekilde intikam almak ayrılık süreci yaşayan sevgililerde görülür. Kişilerin çoğu zaman ayrılık yaşayan arkadaşlarına ilk önerdiklerinden biridir. Bunu da genellikle sosyal medya aracılığıyla yaparlar. Eğlence yerlerine giderek arkadaşlarıyla mutlu resimler paylaşırlar.

Öğretmenleri tarafından negatif değerlendirilen öğrenciler de bu öneriyi alırlar. “Öğretmenini utandır. Kendini ispat et.” 

İnsanlara her şey yolundaymış, çok mutluymuş gibi görünerek intikam almak aslında sakıncalı bir durumu da beraberinde getirebilir. Kişi bu şekilde kendini de kandırmaya başlayabilir.

Mükemmeliyetçi bir davranış şekli olabilir ancak kişiyi hayattaki amaçlarından uzaklaştırabilir. Hatta hayatına anlam katan şeylere odaklanmakdan alıkoyabilir. İhtiyaç duyduğu yas süreci geçiştirilir. Çevresindeki kişilere kendini kapatabilir. Kendisine destek verebilecek insanların da yardım ya da yalnız kalma ihtiyacından haberdar olmaması anlamına gelir.

Böylesine kendisini kapatan insanlar üzüntülerini göstermezler. Daha kolay gösterilen öfkelerini belli ederler. Öfkenin ardında yatan ihtiyaçların ne olduğu önemlidir.

Başkalarından intikam almak için mutlu görünmek her zaman iyi olmaz. Sahte bir şekilde mutluymuş gibi davranmak kişiyi kendisine yabancılaştırabilir. Uyumlu (otantik) olmasını engeller.

Aşırı derecede iyi davranarak intikam almak

Aşırı derecede iyi davranıp karşıdaki kişiyi pişman etmek isteyebilirsiniz. Bu şekilde yaptığı yanlışın farkına varmasını istersiniz.   “Yaptığına utandırmak” amacıyla hareket edebilirsiniz ancak bunun için size kötü bir haberimiz var. Vicdan duygusunun çok zayıf bir duygu olabileceğini de unutmayın.

Pasif bir şekilde ihtiyaç duyulmayı bekleyerek öç almak

Karşıdaki kişinin işinin düşmesi beklenir. Onlara ihtiyaç duyduğunuz anda ise sizi geri çevirirler. Bu kişiler “intikam soğuk yenen yemektir” mottosunu güderler. Aktif bir şekilde intikam planları yapmazlar. Böyle bir şeye gerek bile duymazlar. İntikamın kendi ayaklarına gelmesini beklerler.

İş ortamlarında çok kullanılan stratejilerden biridir. Sürekli sizi haksız yere eleştirebilirler.  Hatta olumlu yaklaşımlarınızı görmezden geliyor olabilirler. İhtiyaç duyduklarında sizde cevap vermeyerek pasif bir şekilde kendi öcünüzü alabilirsiniz. Bu durum karşıdaki kişi ile sıkıntılarınızı dile getirip, iletişim kurmaktan farklıdır.

Ev arkadaşlıklarında veya aile yaşamında da sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.  Ev arkadaşınız sürekli yemeklerinizi eleştiriyorda siz de ev arkadaşınıza yemek yapmazsınız. Böyle ufak çapta öç alarak yaptıkları davranışın yanlış olduğunun görmesini istersiniz.

Saygısızlık: Bir İlişkiyi Bitiren En Büyük Hata

9 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fırat Yılmaz Çakıroğlu

Fırat Yılmaz Çakıroğlu Kimdir?

başak burcunun en etkiin 10 özelliği

Başak Burcunun En Etkin 10 Özelliği