in

İntikam Alma İsteğine Karşı Ne Yapabiliriz?

İntikam alma

İntikam alma isteğine karşı ne yapabiliriz?  Kimi insan yoğun bir şekilde intikam alma isteğiyle yanar kavrulur. İntikam duygusu o an sizi tatmin etsede, aklınızda evet iyi yaptım düşüncesi oluştursada ileri zamanlarda yaptığınız şeye pişman olabileceğinizi unutmayın. İntikam alma hissinden sağlıklı bir şekilde baş edebilmenin farklı yöntemleri bulunmaktadır.

İntikam Alma İsteğine Karşı Ne Yapabiliriz?

Farkında olun

Öç alma hislerinizin farkında olmak, ilk adımdır. Uğradığınız haksızlık karşısında öç alma hislerinizin olması doğal. Güveniniz kırılmış durumda olabilir.

İntikam alma hissi size o an  güzel bir duygu veriyor olabilir. Ama gerçekte öç almak aynı şekilde tatmin vermez. İntikam almak, sizin  güveninizi tekrardan tamir etmez. Çoğu zaman bu girişim ne sizi mutlu eder ne de karşı taraf için adalet yerini buldu hissini vermez.

Önce sakinleşin sonra karar verin

Duygularınız o an karmaşık olabilir, ilk önce sakinleşin. Sinirle hareket etmeyin. Mantıklı bir şekilde düşünmeye başlamadan bir karar vermeyin.

Sıcağı sıcağına yapacağınız her şey için sonradan pişmanlık duyarsınız. Hatta sonraki zamanlar için yaptığınız şey yüzünden daha fazla acı çekebilirsiniz.

Güven kaybınız gerçekçi temellere mi dayanıyor?

Bir yanlış anlaşılma üzerine hareket etmeyin. Öncelikle kızgınlık duyduğunuz kişi ile bir şekilde iletişime geçin belki aranızda ki sorun konuşularak çözülebilir. O an iletişime geçmiyor ya da geçemiyorsanız karar vermeden önce bekleyin. Pişman olacağınız bir şeyi yapmak sizi daha çok perişan edebilir.

Güven kaybınız gerçek temellere dayanıyor olabilir. Bu durumda yapabilecekleriniz güveninizi yeniden tamir etmek olsun. İntikam almak yerine farklı bir şekilde hareket edin.

İntikam almak istediğiniz kişiyle konuşun

Sizi inciten kişiyle bir konuşma yaparak durumunuzu açıklamanız mümkünse bu yolu deneyin. Konuşmak karşı taraf için faydalı olabilir. Belki bu sayede davranışlarını gözden geçirebilir. Eğer konu konuşularak çözülecek bir şey ise beklemeyin ancak konuşmak sizi daha çok incitecekse o konuşmayı yapmanıza gerek yok.

Sizi kıran kişinin tavrı da önemlidir. Sizle konuşmak istemeyebilir veya dinlemek istemeyebilir. Karşı tarafında bu konuşmaya hazır olacağı zamanı seçin. Siz düşüncelerinizi ifade ettiğinizde belki de rahatlayacaksınız. Ayrıca karşı taraf yaptığı hatanın farkına varıp sizden özür dilemek isteyebilir. İletişim her zaman iki taraflı doğru bir hamledir.

Görmezden gelerek intikam alın

Hiçbir şey yapmadan görmezden gelmek en büyük intikam şeklidir. Bu şekilde davranmak karşı tarafın sizi provoke etmemesini sağlar. Bir kişinin üstüne sürekli gitmek veya hakaret etmek o kişiyi yaptığı şey doğrultusunda haklı çıkartır. İnsanlarda “sana yapılanı haketmişsin” düşüncesini oluştururlar. Kısacası haklı iken kendinizi haksız durumda bulabilirsiniz. Canınızı yakan kişiden uzak durun hatta hayatınızdan çıkartın. Bir süre sonra onları unutup belki affedebilirsiniz.

Siz karşı tarafı görmezden geldiğinizde onlar için hayal kırıklığı yaratırsınız çünkü istediğini ona vermemiş olursunuz. Özellikle sizi başkaları önünde rencide eden kişilere bunu yaptığınızda kendisini önemsemediğini gösterirsiniz.

Yaşadıklarınızdan kazandığınız tecrübelere odaklanın

Problemle ilgili gözünüzden kaçan şeyler olabilir. Belki de siz yanlış kişiye güvendiniz. Diğer kişinin size nasıl davrandığını göz ardı edin. Önceliğiniz kendi değerlerinize odaklanmak olsun.

Kendi kontrolünüzde olan şeylere ve bir sonraki adımınıza odaklanın

Kendinizi savunuyor olmak tabiki güzel bir davranış ancak  bunu pozitif anlamda yapmalısınız. Başka insanların davranışları onların sorunudur, onların kendi karakterini belirler. Sizin onlara nasıl karşılık verdiğiniz de sizi bağlar. Bir çok durumda insanların sizi kızdıran tavırları olabilir burada sizin onlara nasıl hamle yapacağınız önemlidir. Akılcı davranıp, intikam duygusundan sıyrılarak cevap vermeniz sizi özgüvenli, saygı duyulan bir insan haline getirir.

Kendi hedeflerinize yoğunlaşın. Başarıya ulaşmak istiyorsanız başkaları için efor harcamayın. Tabi bu başarı topluma ve size faydalı şeyler olsun. Enerjinizi kendi kendi isteklerinizi elde etmek için kullanın.  Öfke güçlü bir enerjidir, bu gücü olumlu yönde değişmek için kullanın. Sadece hedeflerinize  konsantre olun.

İntikam almak yerine affetmek

Affetmek de meseleyi sonlandırabilmemizi sağlar. Misilleme yapmak ise yaralarınızı sadece tekrardan deşer. Daha da derinleşmesine sebep olur. Bu şekilde karşımızdaki kişiyi cezalandırmazsınız. Tam tersi kendinizi cezalandırmış oluruz.

İntikam Nedir? İntikam Alma Şekilleri Nelerdir?

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rüyada-sevgili-ile-kavga-etmek

Rüyada Sevgili İle Kavga Etmek Ne Anlama Geliyor?

cilt alerjileri hakkında bilinmesi gerekenler

Cilt Alerjileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler