Teknoloji

İnternetten Alışveriş İçin Püf Noktalar

İnternetten alışveriş son yıllarda çok trend olan bir olay haline geldi. İnternetin yaygınlaşması ile beraber dolandırıcılara da yeni kapılar açıldı. Peki doğru ve başarılı alışverişin püf noktaları nelerdir? Sizler için ufak püf noktaları derledik.

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İnternetten Alışverişin Püf Noktaları

Günümüzde her işi internetten yapmaya başladık. Hatta kredimizi bile bankaya gitmeye gerek duymadan telefondan bile halledebilir haldeyiz. Her şey bu kadar kolayken market alışverişimizi bile internetten üzerinden yapabiliyorken güvenliğimizi de düşünmemiz gerekiyor.

Son yıllarda teknolojinin hızla büyümesi aynı zamanda güvenlik açıklarının da hızla kapatılması anlamına gelmektedir. İnternetten alışverişin en büyük unsurlarından olan kredi kartı, çoğu insanın kafasında soru işaretleri yaratmakta.

3D Secure İbaresi Önemli

İnternet sitelerinden alışveriş yaparken ödeme yöntemlerine çok dikkat etmemiz gerekmekte. Özellikle somut alışverişlerimizde kapıda ödeme seçeneği olmadığında tek çaremiz kredi kartı kalıyor. Alışveriş sitelerinin ödeme bölümünde 3D Secure ibaresi en önemli ve en bilindik önlem yöntemlerinden. Günümüzde 3D Secure olmayan alışveriş sitesi kalmadı ancak yine de dikkatli olmakta fayda var. 3D Secure kart bilgilerinizi girdikten sonra telefonunuza bir güvenlik kodu göndermeye yarayan bir sistemdir. Sizi telefonla arayarak bu şifreye ulaşmak isteyen kimseye güvenmeyin.

Instagram’dan Alışveriş Nasıl Olacak?

Son günlerde özellikle ülkemizde yoğunlaşan Instagram butikler bizleri suistimal etmeleri için yeni bir kapı haline geldi. Öncelikle kapıda ödeme sunan butiklerden alışveriş yapmanız sizin güvenliğinize olacaktır. Çoğu kargo firması kapıda ödeme yöntemi için ürün faturası görmek istiyorlar. Ancak yine de bu konuda çokça açık bulunmaktadır.

Takipçi sayısına aldanmayın!

Günümüzde Instagram için takipçi satın alma yöntemleri yoğunlaştı. Bu da takipçi sayılarına aldanmamızı kolaylaştırıyor. Sizin özellikle kontrol etmeniz gereken noktalar yorumlardır. Gönderilerin altındaki yorumları kontrol etmeniz sipariş vermeden önce sizin yararınıza olacaktır.

Facebook, Letgo vb. Uygulamalarda Alışveriş

İnternetten Alışverişin Püf Noktaları

Facebook Marketplace uygulaması ile hayatımızda yer almaya başladı. Bir sürü ürün için bir sürü pazar açan Facebook, haliyle güvenlik açısından da kafamızda soru işareti bırakıyor. Peki bu platformlarda alış ve satış yaparken neye dikkat etmeliyiz?

Öncelikle kendi şehrimizde olan kişiler ile iletişim kurmamız gerekiyor. Bu yüz yüze al-sat yapmak için kolaylık sağlayacaktır. Bu tarz platformlarda herhangi bir güvenlik önlemi bulunmadığı için alışverişlerimizi yüz yüze yapmamız gerekmekte. Banka ve kargo yoluyla yapılan alışverişlerde risk çok yüksek. Ürününüzün hiç gelmeme ihtimali yada göründüğünden farklı gelme ihtimali yüksektir. Ayrıca bu platformlar ticaret için değil, eskileri değerlendirmek amaçlı kurulduğu için de fiş-fatura detayları maalesef mümkün olmuyor.

Maliye bakanlığı bu tarz platformları kontrol ettiğini, fiş-fatura ve vergi levhası sorgusu yaptığını duyurdu. Siz yine de herhangi bir aksilik yaşamamak adına dikkatli davranarak alışverişlerinizi yapınız. Şikayetlerinizi sayfa bilgileri ve konuşma özetleri ile maliye bakanlığına ve tüketici hakları şikayet hattına bildirebilirsiniz.

Keyifli ve dikkatli alışverişler dileriz!

 

 

Gece Sempozyumu Zorlu PSM Sahnesinde!

kayrovski

everything little little into the middle

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Güvenli İnternet alışverişi artık çok daha rahat ama ben kendi adıma uzak durmaya çalışıyorum. Çünkü bir süre sonra önünü alamayabiliyorsunuz :D

  2. instagram harici birçok yerden alış veriş yapıyorum kapıda ödeme sistemi dışındaki yöntemler kullanıyorum bir problem yaşamadım şimdiye kadar

  3. 3d olmayan yerden alışveriş yapmıyorum.
    Alışveriş yaptığım sitelerde bellidir zaten onlar dışında yapmam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu