Teknoloji

Instagram Lite Duyuruldu!

Dünyanın en büyük fotoğraf ve video paylaşım platformu olan Instagram için Lite sürüm Google tarafından duyuruldu. Instagram Lite adını alan uygulamanın boyutu ise sadece 573 KB.

Geçtiğimiz günlerde Instagram tarafından tanıtılan, 60 dakikaya kadar vieo yayınına imkan veren IGTV (Instagram TV) servisinden sonra şirket bu sefer en çok kullanılan fotoğraf ve video paylaşım uygulaması için Lite sürümü yayınladı. Boyutu sadece 573 KB olan Instagram Lite, normal sürümü 32 MB olan ana uygulama Instagram’ın neredeyse 1/55’i. Instagram Lite şüphe yok ki düşük performanslı eski cihazlara kurtarıcı bir seçenek olacak.

Instagram Lite Duyuruldu

Uygulamanın Boyutu Sadece 573 KB!

Ana uygulamanın 1/55’i boyutunda olan Intagram Lite sadece 573KB boyutunda. Tabii ki bu sürümdeki bir uygulama ana uygulamada kullanılan bazı işlemlerin yapılmasına şuan için izin vermiyor. İlk olarak bu uygulamayı kullanmak isteyenler özel mesaj seçeneğini şuan için unutsunlar çünkü henüz bu özellik yeni uygulamada mevcut değil. Bir diğer eksik özellik ise video üzerine. Uygulama şuan için video paylaşma özelliğini barındırmıyor. Ancak firma tarafından yapılan duyuruda, ana programın temel özelliklerinden olan bu iki özelliğin en yakın zamanda Instagram Lite’a ekleneceği belirtilmiş. Bu iki özellikte eklendiği zaman Instagram Lite ve Instagram arasında ki tek fark iki uygulama arasındaki minimalist tasarım farkı olacak.

Diğer Özellikler Kullanılabilir Durumda

Yukarıda bahsettiğimiz video paylaşma ve özel mesaj özelliklerinin eksikliğine rağmen Instagram Lite ile diğer bütün özellikler neredeyse kullanılabilir durumda. Ana uygulamada olduğu gibi fotoğraflarınızı filtreleyip paylaşabilir, hikaye paylaşıp diğer hikayeler arasında dolaşabilirsiniz.

Facebook Lite Müthiş Bir İvme Kazandırmıştı

Firma aynı şekilde dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook içinde bir Lite sürümü hazırlamış ve Facebook Lite piyasaya sürüldükten sadece 9 ay sonra aktif kullanıcı sayısı 100 milyon artmıştı. Şirket şimdi aynı başarıyı Instagram Lite ile tekrar yakalamak istiyor. Uygulama şuan için Google Play’da mevcut ancak indirmeye henüz müsait değil. Şuan için sadece Meksika’da test ediliyor. Aynı zamanda uygulamanın şuan için sadece Android sürümü mevcut ve Android 5.0 üzeri modeller için erişilebilir hale gelecek. En yakın zaman iOS için de bir sürümün yayınlanmasını bekliyoruz.

Nomophobia Nedir?

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu