Hayata DairPsikolojiTeknoloji

Instagram Bağımlılığı ve Etkileri

Bundan on yıl önce başkalarının hayatını merak eden bir insan olduğumu söylesem muhtemelen elinde dürbünle çevreyi gözetleyen meraklı bir komşu olduğumu düşünürdünüz. Fakat bu günlerde, Instagram hikayelerinden bahsettiğimi anlamışsınızdır. Diğer bir değişle, insanların hayatlarını sosyal medyada öne çıkarması. Sizi bilmiyorum ama bu benim oldukça ilgimi çeken bir durum. Instagram bağımlılığı ve bu bağımlılığın etkileri hakkındaki bu güzel yazısı için Öykü Yalçın’a teşekkür ederiz.

İster harika bir şekilde dekore edilmiş karamelli macchiato olsun isterse herhangi bir insanın Adidas mağazasına gitmesi olsun, çok basit bir konu bile olsa kendimi bunları takip ederken buluyorum. ‘’Hikayemi gördünüz mü?’’ sözünün bu kadar yaygın kullanıldığı bir dünyada şu soru akla geliyor: Instagram hikayelerinin hayatımızdaki yeri nedir?

Instagram Bağımlılığı: Hikayelerin Arkasındaki Hikaye

Instagram ve Snapchat gibi dalga geçtiğim kullanımların milyonlarca kişiye ulaşması beni şaşırttı ve trend karşısında yenildiğimi hissettim. 2021 yılına girildiğinde 500 milyondan fazla insan her gün Instagram kullanır oldu ve insanların duygularını okşayan tuhaf bir reklam dünyası oluştu. Peki bunun sorumlusu kim? Bilinen sosyal medya bağımlılığı hikayelerinin yanı sıra, Instagram hikayeleri bir mecburiyetmiş gibi. Tüm ilgimizi buraya toplamayı başarıyor. Lisedeki herhangi birinin gayet amatör ve düşük kaliteli konser videosunu bile 38 saniye izleyebiliyorsunuz ve işte takıldınız.

Netflix bölümleri gibi birbiri ardına izliyoruz ve psikolog Dr. Raffaello Antonino aslında böyle olmasının izlemeyi zorlaştırdığını fakat yine de takibi bırakmadığımızı söylüyor ve beynimizi pasifize edici bir şekilde özel olarak tasarlanmış bir yapısı olduğunu söylüyor. Hikayeler 24 saat içinde kaybolduğu için daha samimi görülüyor ve sadece bunlar üzerinden internet arkadaşlıklarım bile var. İnsanlar mükemmel olmayan amatör çekimleri daha samimi buluyor.

Kendini İnşa Etmek

Yaklaşık 86 kişinin hikayesini şöyle bir inceledikten sonra, kendimi kendi hikayemi tekrar incelerken buluyorum. Sonra, kimler bakmış profilime diye bakıyorum. Sonra da ne düşündüklerini merak ediyorum. İşte kendi hayatımı bile çevirim içi izleyen bir varoluşla bu gülünç noktaya nasıl geldiğimizi merak ediyorum, ama hepimiz yapıyoruz bunu.

Yapılan bilimsel araştırmalarda insanların bizi nasıl gördüklerini merak ettiğimizi destekliyor mesela Charles Cooley’in 1902 de geliştirdiği ‘’ kendine bakma’’ teorisi kişiliğimizi başkaları üzerine bıraktığımız etkilere göre şekillendirdiğimizi söylüyor. Çevremizin bizi nasıl algıladığı çok önemli. Bu yüzden öz güvenimizi de arttırmanın bir yolu olarak kendi en iyi halimizi vitrine koyuyoruz.

Instagram Bağımlılığı ve Akıl Sağlığına Etkisi

Evet kendimizi beğeniyoruz, başkalarının da bizi beğenip bir kalp emojisi yollaması hoşumuza gidiyor fakat daha fazla photoshop kullanıp daha fazla estetik operasyonlara yönelmemizde aslında kendimizi beğenmeyen bir yanımız olduğunu gösteriyor. Ayrıca hikayeler izlemek ve internet arkadaşlıkları gerçek dostlukların yerini almaya başladığında insanlar yalnızlaşabilir. İnternet dünyasını kullanan biziz ve gerçeğin önüne geçmesine izin vermemeliyiz.

Sosyal Medya Paylaşımlarıyla Çığır Açanlar!

 

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Bağımlılık yaptığı ve herkesin aslında gözüktüğü gibi olmadığı çok doğru. Güzel bir yazı olmuş kalemine sağlık

  2. Instagramdan: yalan dolu sahte hayatlarda kendini kaybeden gençlere Şahid olmanın platformu. Çok başarılı bi yaşı olmuş, kaleminize sağlık

  3. Sosyal medya platformalarına bu pandemi günlerinde ne yazık ki daha çok bağımlılık kazandık.. Paylaşım için teşekkürler

  4. Allah sonumuzu hayır etsin cidden ben instagram degil ama Face ve telefon bağımlısıyım diyebilirim ve Bi süre sonra cidden beynim uyusuyor bi ortayı bulamadım bu konuda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu