in ,

NASA’nın Yeni Uzay Aracı InSight, Mars’a Doğru Yola Çıktı

InSight misyonu başladı! Nasa’nın 2012 yılından beri Mars’a indirmek üzere hazırlandığı insansız uzay aracı InSight, Mars’taki depremleri ve kızıl gezegenin sismik yapısını incelemek için bugün itibari ile yola çıktı.

Amerikan Uluslararası Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nin yeni insansız uzay aracı olan Insight, bugün saat TSİ 14:05’de Kaliforniya’da bulunan Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden gerçekleştirilen başarılı fırlatma işlemi ile Mars’a doğru yolculuğuna başladı. NASA tarafından, Atlas V roketinden ayrıldıktan sonra InSight’ın 26 Kasım 2018 tarihinde Mars yüzeyine inmesi öngörülüyor.

insight-mars-journey-1

Mars’ta Deprem Oluyor mu?

Mars’ta ki depremleri araştırmak, InSight için ilk görevlerden bir tanesi. Öncelikle Dünya’da deprem nasıl oluyor diye soralım kendimize. Yer kabuğunun altında magma tabakası, onun altında ise demir ve nikel elementlerinden oluşan bir çekirdek vardır. Yer kabuğunun yer yüzeyine yakın bölgelerinde ise fay adı verilen plakalar bulunur. Bu plakaların yüksek basınç (gerilme, sıkışma veya bükülme) altında ani ve şiddetli hareketleri ile depremler oluşur. Peki Mars’ta da olay bu şekilde mi? Çünkü Mars’ın da kendine ait yüzey kabuğu var ve aynı şekilde deprem olabilir.

Mars için ufak bir problem var. Araştırmacılar Mars’ın iç yapısının da Dünya ile benzer olduğunu düşünüyor, yani bir yüzey kabuğu, onun altında ise aynı şekilde demir ve nikelden oluşan bir çekirdek var ancak Mars’ın iç yapısı gezegenimizin aksine dönmüyor. Dönme olayı gerçekleşmediği için de plaka hareketi beklenmiyor. Dolayısıyla deprem olabilir mi? İşte bu sorunun cevabını bulmak, Mars’ın iç yapısı ve daha bir çok araştırma için NASA, InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) isimli insansız uzay aracını bugün yola çıkardı.

insight-mars-journey-2

İlk Gezegenlerarası Küpsat

InSight ile bir başka ilk de yaşandı. InSight, yanında 10x20x30 cm büyüklüğünde isimleri MarCO A ve MarCO B (Mars Cube One) olan iki adet mini küpsat (cubesat) ile birlikte fırlatıldı. Peki nedir bu küpsat? Küpsat ya da küp uydu, 1999 yılından itibaren Standford Üniversitesi ve Kaliforniya Politeknik Eyalet Üniversitesi öncülüğünde geliştirilen, uzay araştırmaları için yapılan ve 1 kg’dan az küçük nano uydulardır.

Bu iki küpsat aynı zamanda gezegenlerler arası yolculuk yapacak ilk küpsat olma özelliğini taşıyor. Eğer MarCo’lar başarılı olurlarsa yakın zamanda gezegenlerarası yolculuk yapacak küçük ve çok düşük maliyetli küpsatları daha çok duyabiliriz.

insight-mars-journey-3

Yüzeyin Yaklaşık 5 Metre Derinine İnecek

NASA’ya yaklaşık 828 milyon dolara mal olan InSight, temel teknoloji olarak Fransa Uzay Ajansı’nın hazırladığı ‘iç yapı için sismik denetleyici’ adında bir sismometre kullanacak. InSight, zemine ulaşır ulaşmaz sismometreyi üzerinde bulunan 2.4 metre uzunluğunda ki robot kol yardımıyla yüzeye bırakacak ve sonrasında ise bir tür sondayla Mars zemininin derinine inilerek araştırma başlatılmış olacak. Sondanın 40cm uzunluğunda ve 27 cm genişliğindeki kolu yüzeyin 5 metre derinine inerek her 50 cm’de yeraltı ısısı bilgisi toplayacak. Aynı zamanda sondanın 728 gün boyunca kızıl gezegenin yer altı katmanlarını incelemesi ve deprem tarihi hakkında bilgi toplaması öngörülüyor.

insight-mars-journey-4

2012 senesinde gönderilen Curiosity’den bu yana kızıl gezegene başka bir araç gönderilmemişti. InSight, uzun bir aradan sonra Mars keşifleri için oldukça önemli bir konumda yer alıyor ve tüm gözler şimdiden elde edeceği bilgilere çevrilmiş durumda. Görevin başarılı olması durumunda çalışmanın, Mars’ın son 4.5 milyar yıllık tarihine ve dolayısıyla Dünya dahil bir çok kayalık gezegenlerin oluşumuna ışık tutması amaçlanıyor.

Evrende Yaşam Olabilecek 10 Gezegen

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

çanakkale gezilecek yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler

Burçlar

Mayıs Ayı Burç Yorumları 2018