Gündem

İnsanların Göz Rengini Değiştirmek Mümkün mü

İnsanların Göz Rengini Değiştirmek Mümkün mü? Kahverengi göz rengine sahip olan insanların gerçekte mavi göz rengine sahip olduklarını duyduğunuzda şaşıracaksınız. Devamlı olarak renkli gözlü insanlara özenip iç geçirenler bu makaleyi okumasını öneririm.

İnsanların Göz Rengini Değiştirmek Mümkün mü

Mavi göz rengine sahip olanlar bazı biyolojik sebepler vasıtasıyla kahverengi gözlü olarak doğmaktadır. Mavi göz renginin önüne gelen kahverengi tabaka aldatıcı bir görüntü sergiliyor.
Göz rengi değiştirme operasyonu yaptıran oyuncu Buse Narcı; koyu kahverengi olan göz rengini işlemle mavi renge, yapay iris cerrahisi yöntemi uygulanarak dönüştürdü.

HANGİ SORUNLARDA UYGULANMAZ?

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Levent Akçay göre, her insan olmasa da insanların göz rengi değiştirilebilinir. İnsanların göz rengi değiştirme yönteminin ilki irise lazer yaparak, diğeri yapay iris takarak uygulanır. Göz hastalıklarına sahip hastalara lazerle iris renk değişimi uygulanmaz. Bu hastalıklar şunlardır; göz tansiyonu (glokom), katarakt, üveit vb.
Bunun yanında Op. Dr. Akçay ifadesiyle, her insanın göz rengi farklıdır, yani lazer uygulandığında hastanın irisine göre değişken yapıda olduğundan insanlar istedikleri renge tamamen ulaşması söz konusu değil.

YAPAY İRİS CERRAHİ İLE İSTENİLEN RENK SEÇİLEBİLİNİR

İkinci kalıcı yöntem yapay iris cerrahi ile insanların istediği göz rengini seçebildiğine değinen Op. Dr. Akçay göre, bireylerin göz içi çapları, göz uzunluğu, kornea endotel sayısı önem arz ediyor. Bireylerde üveit, glokom, retina hastalığı vb. hastalıkların var olmaması ya da varsa tedavi edildikten sonra uygulanması gerekiyor. Bunlar olduktan sonra bireyin istediği göz rengi yapay iris olarak çalışma ortamında silikon materyalden yapılıp, kısa bir süre sonra operasyon ile göz içine monte ediliyor.

İRİS LAZERİ YÖNTEMİ TAVSİYE EDİLMİYOR!

Bunların yanı sıra Op. Dr. Akçay, iris lazeri ile renk değiştirmenin yöntemi, henüz test aşamasında olduğundan Avrupa CE ve Amerika FDA tarafından reddediliyor. Bu sebeple ülkemizde Sağlık Bakanlığı ve Türk Oftalmoloji Derneği tarafından da onaylanmıyor.

GÖZ RENGİNİZİ BESİNLERLE DE DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ
İnsanların gözünün renkli kısım iristir. Bu iris ortamdaki ışık yoğunluğuna göre gözbebeğinin boyut değişimini yönetir. Bu boyut değiştiğinde, iris pigmentleri yeni ortama göre kendini yeniler. Uzun zaman sonra ortama ayak uydurmaya çalışan iris pigmentleri göz renginin değişmesine sebebiyet verir. Fakat bu uzun yıllar alan dönüşümü bazı besinlerle daha az zamanda erişebilirsiniz.

Bunlar

Bal Özü
Ispanak Yaprağı
Balık Eti
Papatya Çayı Suyu
Zeytinyağı Özü
Fındık
Soğan Cücüğü
Taze Zencefil
Kırmızı Et

Bu besinler göz renginizi parlaklığını, ufakta olsa yıllar içinde etki etmektedir.
Bununla birlikte tuzlu suda ya da denizde gözünüzü açmak göz rengini açacağı yönünde söylentiler arasındadır.

Anestezi Nedir? Anestezi Türleri Nelerdir?

 

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Artık insanların değişimi öyle bir noktaya geldiki gördüğümüz insanlar karşısında şaşırıyorum.

  2. gözümden memnunum esasında insanın kendine bu tip modifiyeleri yapması taraftarı değiilim açıkçası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu