Hayata DairPsikoloji

İnsanlar Neden Yalnız Kalır? Yalnızlık Üzerine Yapılan Hatalar

İnsanlar neden yalnız kalır? Yalnız bireylerin en büyük hatalarından biri, işe yaramayacak planlara enerjilerini harcamaktır. Sonuç olarak, bu kişiler “Nasılsa işe yaramaz, ben değersiz bir insanım” diyerek geri çekilirler. Böylece en baştan yenilgiyi kabul ederler.

İnsanlar Neden Yalnız Kalır?

 

Pes etmek

Pes etmek özellikle partner arayışında veya evlenmek istediği üzerine, istediğini elde edemediğinde çıkar. Öğrenilmiş çaresizlik ile ilişkilendirilebilir. Öğrenilmiş çaresizlik çok kısa sürede elde edilebilirken, öğrenilmiş iyimserlik için birçok girişim gerekebilir. Başka bir deyişle, güven ve inancı kaybetmek çok kolay olabilir ancak kazanmak insanlar için oldukça zor bir durumdur.

Ayrıca, pes etmeyen ve zengin olmayan kalpler vardır. Birçok kez yaralanmasına rağmen, insanlara olan umutlarını ve inançlarını kaybetmezler. Psikolojik müdahalelerin ortak noktalarından biri, bireylerin umut düzeyini yükseltmeye çalışmaktır.

Kişinin bir partnerde ve ikincisinde hayal kırıklığına uğradığını hayal edin. Üçüncü kez kalbi kırılabilir. Ancak, denemeyi bırakırsa, hiçbir şey alamayacağı da açıktır. Psikolojideki müdahalelerin çoğu insanları tekrar tekrar denemeye motive etmektir. Bir anlamda, psikoloji doğru kişiyi bulana kadar birçok sahte kurbağanın öpülebileceğini itiraf eder. Doğru kişiyi bulun ve bir atış yapın…

Karmaşık sosyal destek ve sosyal ilişki

Tabii ki, sosyal ilişkiler sonuçta bireye sosyal destek sağlar. Ancak yardıma ihtiyaç duymak tek taraflı bir ilişkidir. Başkalarından destek almak sizi iyi hissettirmek için yeterli değildir. Ancak gidip başkalarına yardım ederseniz kendinizi daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz.

Güçlü sosyal becerilere sahip olanlar da yalnız olabilir.

Düşük sosyal zeka düzeyine sahip bireylerin yalnız olma olasılığı daha yüksektir. Ancak birçok başarılı kişi de yalnız kalıyor.

Özellikle tanınmış insanlar ve birçok kişi yalnızlığı tercih edebilir. Bu kişiler sosyal ve finansal çıkarlar nedeniyle başkalarının onlarla arkadaş olmak istedikleri düşüncelerine kapılabilirler. Bu nedenle, kendilerini yalnızlık içinde bulabilirler.

Çok temkinli olmak.

Arkadaşlık konusunda temkinli davranmak kişilerin yalnız kalmasına neden olan unsurlardandır.  Bu güvenli ve toksik gıdaları ayırt etmek gibidir. Düşmanım dostsa, hiçbir şey kaybetmeyeceğim. Peki ya arkadaşım tanıdığım düşmansa. ”

Bu düşünce tarzı, insanlar hakkında olumsuz beklentilerimizin oluşmasına neden olur. Çok sayıda yapılan psikolojik çalışmalar bize olumsuz beklentilerimizin, olumsuz sonuçları olduğunu göstermektedir. Ne beklediğimizi görüyoruz. Beklentimiz bu ise, diğer kişinin davranışını yanlış yorumlamaya başlarız.

Düşünülenin aksine, sosyal toplantı ortamları oluşturmak pek işe yaramaz. Bireylerin sosyal beceri kazanmalarını sağlayacak programlar sunmak bile dikkate değer sonuçlar vermez.

Benlik saygısı düşükse, diğer insanlar beni sevebilir mi? Onlara yaklaşırsam, beni kabul ederler mi, düşünceleri varsa yalnızlık riski artar.

Birey sürekli olarak diğer taraftan ilk adımı beklediğinde veya yaptıklarına cevap verdiğinde … Bu tür davranışları gözlemleyerek hesap yapan kişilerin yalnız olmaya başlaması kaçınılmaz hale gelir.

Yalnızlıktan kurtulmak için yapılabilecekler

  • İyimser kalmaya çalışmak… En iyisinin olacağını düşünmek
  • Kendinizi sosyal olarak güvenli bir şekilde açmaya çalışmak.
  • Benzer ilgileri olan kişilerin olduğu gruplara katılmaya çalışmak.
  • Yalnız kalmamak için planlar yapmak.
  • Birçok insan  sizi sevmek zorunda değildir. Herkes sizi sevecek diye bir şey yoktur.
  • Yalnızlık yaşayan kişiler bunu kendilerine veya çevrelerine itiraf edemeyebilir. “Nasılsa yalnız ölmeyecek miyiz” diyen birçok insan vardır. Aslında bu kişiler  yalnızlıktan yakınıyor olabilir.

Yalnız olmak ve kendini yalnız hissetmek aynı şeyler midir?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ben hep yalnızlığı tercih olarak görürüm ve korkmam severim.. İnsan her alanda kendine yetebilmeli ihtiyac duymadan.. Ben bu konuya biraz katı bakıyorum, ama ekstra karakter yapısı bencildir marazlı Bi tiptir bu durumda yalnızlıgın sekli degişir zaten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu