in ,

BayıldımBayıldım

İnsan Hayatında Kaç Kere Aşık Olur ?

insan hayatında kaç kere aşık olur

İnsan hayatında kaç kere aşık olur ? Hayatımız boyunca sadece bir kere aşık olabileceğimizi düşünürüz. Ama aslına bakarsanız aşk sadece bir kere yaşanılabilen bir duygu değildir. Aşık oluruz, ayrılırız ve sonra yine aynı duyguları yaşarız.  Bazı insanlar yörüngeye girer. Bazıları ise koşarak kaçarlar. Bazen hiç mümkün olabileceğini düşünmeyeceğimiz türden duygusal gelgitler yaşarız.

İnsan Hayatında Kaç Kere Aşık Olur?

Yaşadığımız ilişkilerde hayatımız boyunca birçok tecrübe kazanırız. Fakat psikologlara göre bir insan, gerçek anlamda tam üç kere aşık olur. Bu durumda her yaşadığımız ilişki aşk olmadığı gibi, sadece bir kere de bu hissi yaşayacağız diye bir şey yok. Yaşadığımız tecrübelerden her birisi kendine göre, önemlidir. Hatta yaptığımız bazı hataları görmek için de gereklidir. Peki bu aşk süreçleri nasıl işler ?

 

Peri masalı aşkı

Genelde insanların ilk aşkı  biz çok gençken başımıza gelir. Rüya gibi bir şeydir. Masallarda ve romanlarda okuduğumuz,izlediğimiz romantik filmlerde ne varsa yaşadığımızı düşünürüz. İlk aşkımızın genelde ömür boyu süreceğini sanırız. Durum böyleyken bizden beklenenleri bir bir yapmak için oldukça istekli oluruz.. Başımıza gelen küçük problemleri pek önemsemeyiz. Kendi karakterimizden ödünler veririz. Çünkü, derinde bir yerlerde, böyle olması gerektiğine inanırız. İlişkimizin dışarıdan görünüşü daha önemli bir hal almaya başlar. Kendi içimizde hissettiklerimizden daha önemli bir hale gelir. Böylesi bir aşkın bize öğrettiği, ilk aşkımıza bakışımızla en az etrafımıza bakmak kadar önemli olmasıdır.

Karmaşık aşk

Hayatımızın ikinci aşkı ilkinden daha karmaşık bir aşktır. Önceki tecrübelerimizden ders aldığımızı düşünerek kendimize güvenimiz tamdır.  Bu sefer tamamen farklı kişiliğe sahip bir  partner olmasını isteriz. Ya da öyle olduğunu umarız. Büyük ihtimalle kullanılacak, yalan söylenecek, hatta incinebiliriz. İlişkiyi yoluna koyacak her girişime sıkı sıkıya tutunuruz. Ama her girişim daha büyük bir hezimetle sonuçlanır. Bu aşk, ara ara gelen mutluluk esintilerinin dışında, tastamam bir dram filmine dönüşür. Bir kere daha, gerçek duygularımız bu sefer bambaşka bir şey için ortaya atarlar kendilerini. Ne olursa olsun ilişki bitmesin diye atılan sonsuz adımlarımız olur. Bir de bunun yanında çekilen onca cefaları unutmamak lazım. Böylesi bir aşktan  öğrenmemiz gereken en önemli şey, sevgi karşılıklı olunca güzeldir.

 

Olgunluk dönemi aşkı

Olgunluk dönemi aşkı yani üçüncü aşkımız karşımıza beklemeyi bıraktığımız zaman ortaya çıkar.  Bu aşk beklenmediği zamanda çıkıp gelmesinin yanı sıra kafamızdaki gerçek aşk tanımıyla da pek alakalı değildir. Yani öyle kusursuz ya da mükemmel değildir. Ama gerçekten sağlam ve güzel bir ilişkidir. Başından sonuna kadar her şey çok kolay gelmeye başlar. İmkansız diye düşündükleriniz bile çorap söküğü gibi kolayca hallolur. Hayatın bu aşamasında, artık kimseden bir beklentimiz yoktur. Hayatımızın aşkı denilen kişiyi bir kalıba sokmaya çalışmayız. Olduğu gibi kabul edip nelere sahip olması gerektiği konusunda vakit kaybetmek istemeyiz. Yani, partnerimizi olduğu gibi kabul etmeye hazırız. Onu o haliyle sevmeyi biliriz. Daha da önemlisi, aşık olduğumuz kişinin de o olgunluğa ulaşmasıdır. Partnerin de sizi aynen böyle görür ve  kabul eder. Böyle bir aşk yaşarken unutmamanız gereken şey, gerçek aşk mükemmel değildir ve mükemmel olmasına da gerek yoktur.

Yunan Mitolojisinde Aşk ve Romantizm

 

19 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diş gıcırdatmak

Diş Gıcırdatmak İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

toksik ilişki

Toksik İlişki Nedir? Toksik Bir İlişki Yaşadığınızı Gösteren Belirtiler Nelerdir